• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kompletny informatyk

Object Storage Arubacloud
0 głosów
685 wizyt
pytanie zadane 12 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez demmi Bywalec (2,990 p.)
Witam. Tak samo jak polityk musi znać trochę historii, ekonomii i socjologii aby się nie skompromitować, tak samo jest z branżą IT. Co Waszym zdaniem jest takim "must have" aby ktoś mógł siebie nazwać dumnie informatykiem.
Dla mnie (mimo iż jestem początkującym) jest to dobra znajomość jakiegoś języka programowania plus liźnięcie pozostałych (wiadomo, uczenie się kolejnych jest łatwiejsze, jak ma się już rozwinięte nazwijmy to myślenie programistyczne). Do tego bazy danych, html, css. Nie zaszkodzi znajomość obecnych trendów/nowinek w IT oraz język angielski (w sumie to bez podstaw ciężko nawet zacząć się uczyć czegokolwiek). Podstawowa znajomość matematyki też jest wymagana co nie znaczy, że trzeba liczyć całki w pamięci, ale jakieś takie podstawowe zagadnienia z logiki czy algebry są również niezbędne. Podzielcie się na ten temat swoimi spostrzeżeniami, bardzo jestem ciekaw. Przypominam, że to luźna dyskusja i mamy początek weekendu, dlatego prosiłbym bez spin. ;)

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 12 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Dość dziwne pytanie. Mówi się, że jak coś/ktoś jest do wszystkiego to jest do niczego i tak też uważam. Nie da rady być specjalistą we wszystkim, jak ktoś się super zna na webdevie to nie sądzę, aby tak samo super ogarniał też języki bardziej desktopowe i jeszcze może 100 innych rzeczy.

Wiadomo, dobrze znać się po trochu na kilku rzeczach. Czyli przykładowo programiście dobrze znać się na komputerach, bo jak mu coś nie będzie działało to sobie naprawi. Warto ogarniać inne rzeczy związane z tą informatyką, ale jakiejś listy jak to nazwałeś "must have", którą trzeba znać by nazwać się informatykiem, nie widzę.
+2 głosów
odpowiedź 12 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Każdy informatyk? Przeczytane od deski do deski "Anatomia PC" xD
Z tą znajomością jakiegoś języka bym się spierał.
+2 głosów
odpowiedź 12 lutego 2016 przez Frendom Pasjonat (18,900 p.)
Czy ja wiem, czy to jest konieczne. Fajnie, jak informatyk ma sporo wiedzy na jakis temat z kazdej dziedziny, ale z drugiej strony tych dziedzin jest coraz wiecej i czasami po prostu sie nie da. A ogolnie to lepiej byc bardzo dobrym z jednej, konkretnej dziedziny niz znac kazda dziedzine po lebkach. Niektorzy specjalizuja sie w programowaniu, wiec nie interesuja ich aspekty graficzne. Grafik z kolei nie musi jakos w specjalny sposob znac sie na lutowaniu kondensatorow na plycie glownej. Gosciu od siebie nie potrzebuje HTML/CSS. Wiesz, milo jest jak jednak ktos ma spore pojecie na kazda dziedzine, ale to chyba jednak nie jest "must have" ;)
+2 głosów
odpowiedź 12 lutego 2016 przez RegularLemon Stary wyjadacz (12,280 p.)
Nie ma czegoś takiego jak po prostu informatyk. Każdy musi się w czymś specjalizować.
komentarz 12 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Zgadzam się. Jak ktoś mi mówi w rodzinie: "Słuchaj, gdzieś tam poszukują informatyka. Wyślij CV.", to totalnie to olewam. Dla mnie to tyle znaczy, co: "Słuchaj, gdzieś tam poszukują PRACOWNIKA. Wyślij CV."
+1 głos
odpowiedź 12 lutego 2016 przez demmi Bywalec (2,990 p.)
To mnie właśnie ciekawi, informatyk informatykowi nie równy, ale ciężko stawiać na równi moją nauczycielkę od technologii informacyjnej, która klepała tylko formułki wyuczone na pamięć z dajmy na to Panem Mirosławem.
+1 głos
odpowiedź 13 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Co rozumiesz przez informatyk?

-> programista;

-> analityk systemowy

-> konsultant IT

-> osoba od wsparcia technicznego

-> serwisant sprzętu

-> ...

Doprecyzuj to Ci odpowiem.
komentarz 13 lutego 2016 przez demmi Bywalec (2,990 p.)

Spodziewałem się takiego pytania. Ja postawię je inaczej: Czy świetny programista, który nie umie zrobić formatu albo serwisant, który nigdy nie słyszał o c++ może nazwać się informatykiem?
Kiedyś jak powiedziałem, że się uczę programowania to od razu osoby się pytały: "Czyli jak mi się komp zepsuje to do Ciebie?".

komentarz 13 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Jeżeli ktoś jest od wszystkiego, jest od niczego. Informatyka to rozległa dziedzina, bardzo rozległa o wielu specjalizacjach, więc to, że programista X nie potrafi zrobić formata nie oznacza, że nie można go nazwać informatykiem. Tyle, że (bardzo) mało (sam się nie spotkałem) programistów mówi o sobie "informatyk" jak wspomniałem to rozległa dziedzina o wielu specjalizacjach. Informatyk to się mówiło kiedyś, dawno temu, kiedy jeszcze większość nie miała komputera w domu i chodziło się do kawiarenek.

Odpowiadając na drugą część Twojego pytania. Takie pytanie jest zawsze u osób, które nie wiedzą czym jest informatyka i jak rozległa to dziedzina, te pytanie pojawia się po prostu z braku know-how (u większości)... i tak na marginesie, wiem, że to może denerwować jesteś programistą, a tu Ci sąsiadka przychodzi z awarią sprzętu, bo słyszała od drugiej sąsiadki, że jesteś "informatykiem" ;)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 6,615 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,904 wizyt
pytanie zadane 20 września 2020 w Egzaminy zawodowe przez Taachii Początkujący (330 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,074 wizyt

92,556 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,561 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...