• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jedna Filozoficzna Książka.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
656 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Robik Nowicjusz (120 p.)

Witam ! Zanim jeszcze zdążysz pisać, że ten temat kompletnie nie pasuje tutaj to chociaż przeczytaj to, o co chcę się zapytać. 

Od niedawna zacząłem programować w C++. Tworzenie w C++ jest dla mnie bardzo ciekawe, tym bardziej, ze w szkole na ten moment mam tylko o podzespołach komputerowych. Moje pytanie jednak jest nieco inne, jak pewnie zorientowałeś/aś się po temacie. 

Otóż chodzi mi o książkę, która jest o tematyce filozofii. Myślę, że wiesz o co mi chodzi :) 

Chciałem prosić Cię o wypisanie jakieś ciekawej książki właśnie filozoficznej. Ponieważ wiadomo... na rynku jest ich naprawdę dużo... ale opinii na forach typu "Pytanie.pl" czy podobne.... eh , mam nadzieję, że rozumiesz :) Pozdrawiam !

 

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 9 lutego 2016 przez Majk Użytkownik (860 p.)

Od przyszłego roku zamierzam studiować filozofię. A sama informatyka jest moim małym zainteresowaniem. 
Chciałbym Ci polecić na początek pewnego rodzaju skróty myśli filozoficznej, tak abyś mógł poznać klimat poszczególnych epok. Nawet podręcznik szkolny, ja korzystałem z wydania Operonu, jest dobrym początkiem. Chociaż przyznam się że moją maturę z filozofii napisałem korzystając z książek takich jak:
 

  • "Świat Zofii" - Jostein Gaarder

         Autor wciela się w postać nauczyciela filozofii i prowadzi nastoletnią dziewczynkę przez szereg lekcji o historii dyscypliny. 

  • "Filozofia" - Barbary Markiewicz

Opracowanie wybranych filozofów dokonane przez naszą rodzimą profesor. To podręcznik z czasów PRL. Wg mnie bardzo dobrze rozszerza wiedzę zdobytą w aktualnych książkach. Potwierdza to tylko że nasze pokolenie ma niższy poziom nauczania.

Chociaż największą rolę miały dla mnie słowniki filozoficzne i oczywiście Wikipedia. 

Rok później, do rozszerzenia przeczytałem dosłownie kilka dzieł lub opracowań, tj:

  • "Pańatwo" - Platona

Utopijne dzieło o wymarzonym ustroju politycznym. NIe mniej jednak warto zapoznać się z idealizmem Platońskim by spojrzeć filozoficznie na matematykę. Zachęcam również do zapoznania się z interpretacją jaskinii Platońskiej. 

  • "Tako rzecze Zaratustra" Fryderyka Nietzschego

Ciężko streszczać dzieła tego filozofa w kilku zdaniach. Uważam że w obecnej epoce brakuje nam siły jaką manifestował w swoich rozprawach. Powiem tylko że jego filozofię doskonale obrazuję alegoria kowala który wykuwa ostry miecz, poprzez hartowanie stali i uderzenia ciężkiego młota.
 

  • Opracowania myśli Sokratesa ( ten akurat własnoręcznie nic nie napisał )

Od Sokratesa można nauczyć się skromności i umiejętności dialektycznej rozmowy. Prawda jest u niego wartością nadrzędna. Niestety im głębiej będziemy się zastanawiać nad złożonością świata, tym silniej odczujemy że filozof miał racje mówiąc: ,,wiem, że nic nie wiem".

  • "Erystyka" - Artura Shopenhauera.

A ten Gdańszczanin w wyżej wymienionym dziele omawia metodę prowadzenia sporów w mniej filozoficzny sposób, lecz zdecydowanie bardziej przydatny w naszych czasach. Przedstawił kilkanaście tez, które ułatwiają wygrywanie potyczek słownych z naszymi adwersarzami. 
Pragnę również zaznaczyć ze głównym jego dziełem jest "Świat jako wola i przedstawienie" a jego treść jest znacznie poważniejsza. Ma również duży wpływ na historię niemieckiej filozofii, więc proszę nie wyrabiać sobie opinii o nim na podstawie popularnych memów które spłycają istotę jego myśli. ( Swoją drogą, niektóre też mnie śmieszą )


Ze swojej strony odradzam na początek czytania oryginalnych dzieł autorów. Dla początkujących są naprawdę ciężkie. ( Nawet teraz zasiadłem do tutejszego forum by trochę odpocząć od Shopenhauera ).
Warto zwrócić też uwagę na opracowania bardziej szczegółowe. Historycy filozofii często popularyzują poszczególnych myślicieli. 


Na koniec dodam, że istnieje książka z serii "50 teorii które musisz znać..." traktująca o filozofii. 
Nie jest najgorsza na start z tą dziedziną. 

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za uwagę.
 

komentarz 9 lutego 2016 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Świat Zofii jest doskonały – nawet jako podręcznik do filozofii.

Natomiast Tako rzecze Zaratustra dla mnie ma więcej walorów artystycznych niż filozoficznych ;)

komentarz 9 lutego 2016 przez Majk Użytkownik (860 p.)
Uważam że wszystko zależy od stopnia wtajemniczenia w wiedze z danej dziedziny.
Dla mnie Świat Zofii dawniej też był czymś przełomowym, obecnie wydaje mi się miałki.
Oczywiście to moja osobista opinia która zmieniła się z czasem i ilościa informacji.

Odnośnie Zaratustry, miałem taki okres w życiu gdy podczas biegania w myślach analizowałem tę ksiązkę i starałem się w ten sposób motywować. Tak w ogóle bieganie to dobry czas na filozofowanie. Co ciekawe, nie jeden filozof podkreślał ważną rolę spacerów dla ich twórczości.
komentarz 9 lutego 2016 przez Robik Nowicjusz (120 p.)
Dzięki wielkie ! :)
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2016 przez Józef Mądrala (5,200 p.)
Może "O odkryciu, po którym wszelka nowa krytyka czystego rozumu jest zbędna ze względu na istnienie wcześniejszej i inne rozprawy filozoficzne" I. Kanta? Albo "Wittgenstein o regułach i języku prywatnym" S. Kripke? Albo może chociaż podaj jakiś konkretny dział, którym się interesujesz. Filozofia jest na tyle rozbudowaną dyscypliną, że trudno jest wskazać jakąś "ciekawą książkę".

Jeżeli natomiast chodzi o książki w jakimś stopniu związane z tematyką tego forum, to można chyba polecić "Wprowadzenie do filozofii techniki" Val Dusek.
komentarz 9 lutego 2016 przez Robik Nowicjusz (120 p.)
Jasne! :) Dzięki dzięki !
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Większej czcionki dać nie mogłeś?
komentarz 9 lutego 2016 przez Robik Nowicjusz (120 p.)
nie :P Ale za to możesz dać odpowiedź :)
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2016 przez Javowiec Pasjonat (21,560 p.)
0 głosów
odpowiedź 9 lutego 2016 przez niezalogowany

Polecam "Świat Zofii" autorstwa Jostein Gaarder

0 głosów
odpowiedź 11 lutego 2016 przez niezalogowany
Cześć!
Jestem studentem drugiego roku filozofii. Myślę, że dobrze doradzę.

Wiele zależy od tego w jakim wieku jesteś, bo nie każda lektura jest odpowiednia mając x wiosen.

Szeregując książki od tych, które warto przeczytać będąc najmłodszym do książek dla coraz starszych:
1."Lekcja filozofii"

2."Śniadanie z Sokratesem. Filozofia na talerzu"

3. "Podróż w świat filozofii"

4."Moje słuszne poglądy na wszystko" Kołakowski

5."Ku filozoficznemu myśleniu"

6. "I nadziwić się nie mogę"

7."Filozofia. Przewodnik dla początkujących"

Wybierz którą chcesz :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 208 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 451 wizyt
pytanie zadane 1 września 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez tymek112 Obywatel (1,530 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 530 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,554 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...