• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z onepage-scroll

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
232 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2016 w HTML i CSS przez michal Mądrala (5,560 p.)
Próbuje napisać stronę wg tego poradnika:

http://devcorner.pl/przewijanie-ekranow-jquery

Wszystko jest dobrze jeśli utworzę stronę w jednym pliku html, lub php, natomiast kiedy podzielę sobie to na pliki header.php i index.php, następnie w index.php zainkluduje header.php to strona się sypie. W źródle strony jest ok, natomiast w konsoli przerzuca wszystkie znaczniki <link>, <script>, <title> z sekcji head do body.

Czy ktoś spotkał się może z takim problemem?

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
wybrane 7 lutego 2016 przez michal
 
Najlepsza
To nie za bardzo możliwe, aby w źródle strony wszystko było w head, a przy badaniu elementów z narzędzie deweloperskich przeglądarki (to masz na myśli tak?) nagle było w body. Sprawdź jeszcze raz jak jest na pewno, skoro nie działa to może w złym miejscu podczepiasz plik PHP, on wrzuca wszystko to do body i dlatego nie działa bo ma być w head. Chociaż akurat <script> powinno działać także w body.
komentarz 6 lutego 2016 przez michal Mądrala (5,560 p.)
wrzuciłem tutaj ta stronkę:

http://mp66.linuxpl.info/strona/page.php

Jak dam pokaż źródło to jest niby dobrze, a jak się bada element to wszystko przerzuca do body i strona nie przylega do górnej części przeglądarki. Sprawdzałem w chrome i opera.
komentarz 6 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Hm rzeczywiście w przypadku badania strony pokazuje się to w body, ale nic dziwnego w kodzie nie dostrzegłem. Masz na pewno plik zapisany z dobrym kodowaniem? Posprawdzaj może czy gdzieś tam pomiędzy linijkami nie ma jakiś dziwnych niewidocznych znaków - tak się czasem zdarza w przypadku problemów z kodowaniem.
komentarz 6 lutego 2016 przez michal Mądrala (5,560 p.)

Wrzucę kod, w sumie tu nie ma nic skomplikowanego.

header.php

<!DOCTYPE HTML>
<html lang="pl">

<head>

	<title>Strona</title>
	<meta charset="utf-8" />
	
	<link href="css/onepage-scroll.css" rel="stylesheet" media="screen">
	<link href="css/style.css" type="text/css" rel="stylesheet" />
	
	
	<script type="text/javascript" src="http://code.jquery.com/jquery-latest.min.js"></script>
	<script src="js/jquery.onepage-scroll.min.js"></script>
	<script src="js/script.js"></script>
	
	
</head>

page.php

<?php

 include"header.php";

?>
<body>


<div class="main">

	<section class="first">
		<h1>Pierwsza strona</h1>
	</section><!--first-->
		
	<section class="secound">
		<h1>Druga Strona</h1>
	</section><!--secound-->
	
	<section class="third">
		<h1>Trzecia Strona</h1>
	</section><!--third-->

</div>

</body>
</html>

 

komentarz 6 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
A zrób taki test, spróbuj normalnie gdzieś w osobnym pliku samemu połączyć tą stronę w całość, tak aby nie używać tego include. Może ono dołączając plik coś sypie - chociaż dołączenie niby jest dobre, ale jak wspominałem wcześniej może wyrzuca gdzieś jakiś dziwny znak czy coś...
komentarz 7 lutego 2016 przez michal Mądrala (5,560 p.)
No tak. Jeśli wrzucę z pliku header wszystko do page.php zapiast kawalka kodu z php to wszystko gra jak należy. Tylko nie rozumiem dlaczego przy include tak się dzieje. Próbowałem też require_once i tez ten sam problem.
komentarz 7 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
To szczerze mówiąc mi już lekko brakuje pomysłu. Możesz spróbować usunąć wszelkie spacje i entery wokół tego include, ale to chyba raczej nic nie da. Kodowanie plików na pewno w obydwu plikach dobre?

Jest jeszcze inna kwestia. Czy dołączanie całej że tak to nazwę "góry" strony jest dobrym pomysłem? Przecież na różnych podstronach będziesz miał raczej inny <title>, inne mety, może jakieś inne pliki CSS na co niektórych i dołączając ten jeden plik do wszystkich podstron nie ma jak tego oddzielić.

Jeśli znasz PHP i w nim coś więcej robisz oprócz tego jednego include to polecę Ci jeszcze system szablonów Twig. Dzięki niemu możesz oddzielić kod HTML od PHP i cały kod strony staje się lepszy.
komentarz 7 lutego 2016 przez michal Mądrala (5,560 p.)
Jest główny winowajca. KODOWANIE PLIKÓW. Troszkę się zakręciłem i dałem kodowanie utf-8 BOM, teraz zmieniłem bez BOM i działa. Twoje prypuszczenie odnośnie kodowania było trafione, ale szczerze mówiąc nie przypuszczałem że to może mieć aż takie znaczenie.

W sumie to się dopiero uczę pisania kodu i dlatego chciałem wlanie tak ten header dodać za pomocą include, bo gdzieś tam parę razy się spotkałem w poradnikach, że tak się powinno robić jak się pisze jakaś większą stronę, ponieważ kod jest łatwiejszy w utrzymaniu. Nie wiem czy tak faktycznie wszyscy piszą.

Mam jeszcze pytanko odnośnie tych szablonów Twing o których wspomniałeś. Czy obsługa tego jest trudna. Są jakieś przystępne poradniki jak z tego skorzystać?
komentarz 7 lutego 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Cieszę się że udało się znaleźć. Od samego początku to podejrzewałem, już z doświadczenia rozpoznaje się niektóre rzeczy :)

Okej, dodawanie head z pliku nie jest tak głupie, tyle że jak wspomniałem - dla każdej strony będziesz miał przynajmniej inny title i inne mety. I po prostu includując jeden plik nie ma jak tego zmieniać.

System szablonów Twig nie jest trudny, ale wymaga znajomości PHP, najlepiej jeszcze programowania obiektowego chociaż na poziomie podstawowym, tak aby wiedzieć co dany zapis oznacza, a nie tylko przeklepywać w ciemno. Wszelkie poradniki co do tego znajdziesz w oficjalnej dokumentacji: http://twig.sensiolabs.org/

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 309 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2021 w HTML i CSS przez Szyszka Gaduła (3,490 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 645 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2018 w HTML i CSS przez Vinchit Obywatel (1,040 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,168 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2016 w HTML i CSS przez thedzusi Nowicjusz (190 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...