• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Arduino i projekt na automatyke

Object Storage Arubacloud
+1 głos
482 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2016 w Nasze projekty przez niezalogowany

Witam, mam projekt na automatykę, chcę zrobić roletę do okna która będzie sterowana za pomocą Arduino, a wyznacznikiem położenia rolety będzie poziom oświetlenia na zewnątrz. Sprawa wygląda tak, że mam już pełny schemat, zostało mi tylko kupić elementy elektroniczne, płytkę arduino i roletę. Piszę kod do Arduino, by móc wiedzieć jak duże elementy kupić (płytka itd). Zwracam się do was z prośbą o pomoc, by dowiedzieć:

  1. Jaką płytkę Arduino kupić ku temu.
  2. Jako że muszę gdzieś zapisać długość (nad tym jeszcze myślę jak ją obliczyć ale chyba wezmę długość okręgu koła doczepionego do silnika) i teraz nie wiem czy zrobić to na karcie SD, mam jakąś o pojemności 1GB (mniejszej nie mam, ale to i tak jest w celu projektu więc spoko) i pytanie czy na kartę zapisywać czy gdzieś indziej.
  3. Użyć fototranzystora, czy fotorezystora i w jaki sposób to okodować.

To chyba wszystko jak coś to dodam notkę EDIT 

Z góry dziękuję za pomoc :)

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 5 lutego 2016 przez s92 Bywalec (2,300 p.)
1. Nie ma znaczenia.

2. Nie za bardzo rozumiem co chcesz zapisywać na tej karcie.

3. Ja użyłbym raczej fototranzystorów. Co do okodowania musisz wykorzystać piny analogowe i zczytywać wartości przy oświetlonej bazie fototranzystora i zacienionej.
komentarz 5 lutego 2016 przez niezalogowany
1. Ok, bo wyszło mi, że potrzebuję 8 pinów ale chyba będę potrzebować więcej

2. Na karcie chcę zapisać ile obrotów potrzeba do pełnego rozwinięcia rolety.

3. Twierdzisz że potrzebuję 2 fototranzystory??
komentarz 6 lutego 2016 przez salvatoreone Początkujący (270 p.)
1. Kup klon arduino pro mini na allegro (około 10zł, nie odczujesz żadnej różnicy w porównaniu do oryginału - mam takich całą kupę)

2. No chyba nie chcesz nam powiedzieć, że chcesz użyć karty SD żeby zapisać na niej wartość JEDNEJ stałej?! Przecież każda płytka ma swoją pamięć wewnętrzną i w programie, który będziesz na nią wgrywał po prostu dodaj zmienną odpowiadającą ilości obrotów.
komentarz 6 lutego 2016 przez niezalogowany
2. Chciałem jeszcze inne wartości bo cały czas pracuję nad kodem, ale chyba użyję pamięci wewnętrznej
0 głosów
odpowiedź 5 lutego 2016 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
2. Nie wystarczy wewnętrzny EEPROM albo Flash. Po co sobie komplikować niepotrzebnie życie.
3. Fotorezystor w dzielniku napięcia. Co do okodowania, wykorzystujesz przetwornik analogowo - cyfrowy.
komentarz 5 lutego 2016 przez niezalogowany
2. A jak się dostać do nich w Arduino??

3. Czyli nie stosować fotorezystora
komentarz 5 lutego 2016 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
2. https://www.arduino.cc/en/Reference/EEPROM
3. Chodzi o fototranzystor czy fotorezystor? Mi chodzi, że tworzysz dzielnik napięcia rezystor + fotorezystor, napięcie z fotorezystora dajesz na ADC.
komentarz 5 lutego 2016 przez niezalogowany
3. Po co, nie lepiej użyć 1 elementu zamiast kilku??
komentarz 5 lutego 2016 przez Krawiec91 Pasjonat (19,600 p.)
Dzielnik napięcia musi mieć co najmniej 2 rezystory, inaczej nie będzie miał co dzielić i całe napięcie zasilania odłoży się na jednym obciążeniu (rezystorze),
http://forbot.pl/blog/artykuly/programowanie/kurs-arduino-4-przetwornik-adc-id3819

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 382 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2019 w Mikrokontrolery przez maciek061 Gaduła (4,490 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,833 wizyt
+3 głosów
2 odpowiedzi 339 wizyt
pytanie zadane 9 października 2019 w Nasze projekty przez DawidK Nałogowiec (37,910 p.)

92,545 zapytań

141,387 odpowiedzi

319,503 komentarzy

61,930 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...