• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak sie dobrze uczyc C++

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,456 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2016 w C i C++ przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
Witam,

Uczę się C++ i chciałbym wynosić z każdej poświeconej godziny jak najwięcej.Co robić ,żeby dobrze zapamietać lekcje i zrozumieć.Ile najlepiej czasu poświecać  codziennie na nauke C++ ?

Dziękuje za jak najszybszą odpowiedż.

5 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 2 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Staraj się robić wszystkie ćwiczenia dołączone do przerobionego rozdziału, i jeszcze więcej. W książce C++. Szkoła programowania, masz ich całą masę.

+2 głosów
odpowiedź 2 lutego 2016 przez Avalon Obywatel (1,130 p.)
Pisać,pisać i pisać :)

Po każdej przyswojonej lekcji,eksperymentuj z nią, to jest najlepszy sposób na zapamiętanie oraz nauczenie się wykorzystywania tego czego się nauczyłeś w praktyce :)
komentarz 2 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
Dzieki.Spróbuje zrobic jak mówisz.A czy trzeba uczyc sie wszystkiego na pamieć w sensie jak są wartosci typów zmiennych?
komentarz 2 lutego 2016 przez Avalon Obywatel (1,130 p.)
To jest podstawa, naucz się ich pełnych nazw angielskich a gwarantuję że wraz z ich używaniem nauczysz się ich raz,dwa.

Nauka angielskiego gratis :)
komentarz 2 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
Wielkie dzieki.Juz wiem czego najbardziej sie uczyc w szkole :p
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)

@Avalon sorry, ale nie rozumiem tego stwierdzenia 

naucz się ich pełnych nazw angielskich

Po co ma się uczyć pełnych nazw angielskich? Przecież wystarczy mu to, co trzeba używać do pisania kodu int, long long, bool, etc.

komentarz 2 lutego 2016 przez Avalon Obywatel (1,130 p.)
Jeżeli zapamiętasz całą nazwę angielską to łatwiej przypomnieć sobie początkującemu skrót od danego typu :)

Nie wspominając już o dodatkowych słówkach do naszego słownika :)
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Hehe, szczerze to ja się tych nazw nawet nie uczyłem na pamięć, a same mi do niej weszły patrząc na kody i pisząc własne, a przy okazji czytając te forum i 4P. Sam staram się pomóc innym na tyle ile aktualnie potrafię, bo sam się uczę programowania, a pozwala mi to niejednokrotnie coś sobie przypomnieć i utrwalić w pamięci.

Typów danych jest 9 nie licząc tych bez znaku, których jest 5.

Także Twoja rada, aby uczyć się pełnych nazw po angielsku jak dla mnie jest kompletnie kiepska, bo to marnotrawstwo czasu bo przecież tych nazw i tak nie wykorzystam pisząc kod.
+2 głosów
odpowiedź 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)

Podstawa to pisanie kodu. Nie wiem jaką masz książkę czy po prostu uczysz się z sieci, ale przykładowo jak wspomniana już przez @jpacanowski Szkoła Programowania na zakończenie rozdziału ma Ćwiczenia Programistyczne. Początkowo miałem problem z ich zrozumieniem, ale to przez to, że zamiast przemyśleć ich działanie, to próbowałem jak doświadczony programista usiąść włączyć kompilator i od razu je pisać, a każdy błąd oznaczał dla mnie dużą frustrację. Jak będziesz miał podobnie to się nie zniechęcaj.

Jak się uczę? Czytam raz rozdział, działam z podanymi kodami. Czytam drugi raz rozdział, robię notatki w Word (potem drukuje i co jakiś czas odświeżam wiedzę). Dodatkowo jako uzupełnienie swojej wiedzy poza powyższą pozycją uczę się z następujących książek:

Najważniejsze jest klepanie kodu, siła prób i błędów. Piszesz programy np. z rozdziału 2 "Szkoła Programowania", przechodzisz rozdział 3 i udoskonalasz programy z rozdziału 2 itd. itd.

Osobiście czasu poświęcam od 8 do 10 godzin dziennie, przykładowo: 3 godziny rano, 3 godziny w południe, 2 godziny wieczorem, mózg ma czas odpocząć i nabrać trzeźwego spojrzenia.

I na pewno nie polecam Ci Symfonii - o tym nawet nie myśl. Odsyłam Cie pod ten adres http://www.wykop.pl/wpis/9719000/cpp-naukaprogramowania-programowanie-wstep-czestot/

komentarz 2 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
Mam siddhartha rao
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
To dobra książka, potem przeczytaj Szkołę Programowania i możesz startować do Kompendium Wiedzy. Zresztą w Szkole Programowania bodajże pod koniec ostatniego rozdziału masz "Co dalej" i książki warte uwagi więc będziesz wiedział w którym kierunku podążać, a są tam wymienione wszystkie (naprawdę) wartościowe lektury C++ wprowadzające do programowania średniozaawansowanego, początki zaawansowanego.

Także czytaj, pisz, pisz, pisz.
komentarz 2 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
I niestety trudno mi sie uczyc z niej .Postanowilem kupic ta rekomendowana przez Miroslawa Zelenta i poprobuje tyle wyciagnac z tych ksiazek ile dam rade.Dzieki za odpowiedz.Niestety tyle czasu dziennie nie dam rady poswiecic bo jestem w szkole ale zrobie jak mówisz.Jeszcze raz dzieki:)
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Z której się uczyć Ci ciężko? Ze Szkoły Programowania? Z czym dokładnie masz problem?
komentarz 2 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
nie troche żle to ująłem ze C++ dla każdego
komentarz 2 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
ale ma też swoje plusy,po prostu brakuje mi w niej zadań
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Tu masz zadania z Szkoła Programowania: http://catv.retsat1.com.pl/lol/projekty.html może będą przydatne celem ugruntowania zdobytej przez Ciebie wiedzy.

Faktycznie brak zadań to duży minus ponieważ nie masz na czym sprawdzić zdobytej wiedzy i musisz myśleć nad własnymi ćwiczeniami do rozwiązania - co też jest plusem, ale i minusem.

Ogólnie zadania ze Szkoły Programowania nie są łatwe ani trudne, wymagają kreatywnego myślenia. Sam miałem problem z ich rozwiązywaniem, bardziej z właściwym zrozumieniem o czym pisałem kiedyś na forum.
komentarz 3 lutego 2016 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Moim zdaniem notatki lepiej robić sobie odręcznie w zeszycie, notesie czy na kartkach niż w Wordzie. Pisząc ręcznie zapamiętuje się więcej.
+1 głos
odpowiedź 3 lutego 2016 przez junior-lugos Użytkownik (600 p.)
Proponuję zmienić trochę podejście. Polecam Ci nauczyć się: Programować -> wymyślać proste algorytmy, analiza ich i myślenie. A C++ niech będzie tylko Twoim narzędziem. Na nic nie zda się znajomość całej dokumentacji języka jeżeli nie będziemy potrafić go użyć.

    Wymyślaj jak najwięcej małych projektów do których będziesz potrzebował coraz to nowych składni językowych. Co do samego C++ połóż duży na prawdę duży nacisk na naukę i ZROZUMIENIE wskaźników i dynamicznej alokacji pamięci, to bardzo ważna umiejętność w C++.

    Polecam się zapoznania z hasłem "Algorytmy i  struktury danych". Przedmiot na każdej uczelni wyższej n kierunku Informatyka. Zapoznać się jak działają i czym są chociażby Listy, implementacja tablicowa i hmmm brakuje mi słowa (LinkedList), składająca się z osobnych obiektów wskazujących na kolejne. Sporo klepania kodu, rozwija wiedzę algorytmiczną jak i obsługę języka.

    Planuj algorytmy w głowie albo i na kartce. Im więcej namyślisz się i więcej i kompletniej ułożysz w głowie tym mniej łatania szukania błędów i debuggowania.

    Uf, nagadałem się. Pozdrawiam.
komentarz 3 lutego 2016 przez Jacque Obywatel (1,300 p.)
Dzieki. Często w szkole próbuje na kartce pisac algorytmy.Pozdrawiam i Dzieki za odpowiedz :)
+1 głos
odpowiedź 3 lutego 2016 przez Przemysław Obywatel (1,510 p.)
Po pierwsze nic nie kuj na pamięć. Jak czujesz, że musisz coś powtórzyć, to sam wymyśl sobie kilka programów do napisania z tym. Nie możesz uczyć się nic na pamięć, tylko wszystko ma ci wejść w krew wraz z pisaniem kolejnych programów...

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 738 wizyt
+2 głosów
3 odpowiedzi 1,105 wizyt
pytanie zadane 22 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Wookiee Użytkownik (980 p.)
+2 głosów
7 odpowiedzi 1,634 wizyt

92,539 zapytań

141,382 odpowiedzi

319,476 komentarzy

61,928 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...