• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kolejność nauki języków programowania

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,833 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Regolin542 Użytkownik (990 p.)
Witam chciałbym się dowiedzieć w jakiej kolejności uczyć się języków programowania. Narazie uczę się podstaw C++, następnie zamierzam uczyć się obiektowego C++. Dalej liczę na waszą pomoc, ponieważ nie wiem w jakiej kolejności uczyć się dalej języków.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
edycja 1 lutego 2016 przez jpacanowski
Najpierw opanuj C++ dobrze i pisz projekty. Nie o to chodzi, aby programista znał jak najwięcej języków.

EDIT:
Nikt ci dokładnie nie powie, bo to zależy od tego co będziesz chciał dokładnie robić i co będzie w przyszłości popularne. Jeśli np. myślisz o tworzeniu aplikacji web czy aplikacji mobilnych to JavaScript - język coraz bardziej trendy.
komentarz 1 lutego 2016 przez Regolin542 Użytkownik (990 p.)
Jednak chciałbym aby moja proaca byl programista a z C++ malo firm kozysta z tego co mi sie wydaje
komentarz 1 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Dużo jest. Dodatkowo masz multum możliwości - od gamedev, po aplikacje (Qt), a nawet jako język po stronie serwera.
komentarz 1 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Edytowałem swoją odpowiedź.
komentarz 3 lutego 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Język po stronie serwera ? Mówisz o skryptach CGI?
+1 głos
odpowiedź 2 lutego 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Z osobistych doświadczeń mogę Ci polecić C#. Radziłbym Ci się kierować bardziej w stronę takich języków jak Java ponieważ na nich możesz najwięcej zarobić. Opanuj porządnie C++, jeżeli Ci sprawia przyjemność to ćwicz dalej przez lata, naucz się algorytmów i włącz w to zaawansowaną logikę oraz matematykę na nieco wyższym poziomie. Jak się nauczyć porządnie C++ to reszta języków pójdzie ci bardzo łatwo. Będziesz miał ogląd na sytuację w programowaniu. Nie jest najważniejsze znać jak najwięcej języków wyrywkowo tylko jeden a porządnie.
komentarz 3 lutego 2016 przez niezalogowany

Radziłbym Ci się kierować bardziej w stronę takich języków jak Java ponieważ na nich możesz najwięcej zarobić.

Długo pracujesz jako programista, że wyciągasz takie wnioski? 

komentarz 17 lutego 2016 przez adambalski1 Obywatel (1,010 p.)
O co chodzi? Pieniądze? Na początku niech się nauczy porządnie jakiegoś języka a później do pracy!!!
komentarz 20 lutego 2016 przez hubot Dyskutant (9,090 p.)
Źle to rozumiesz. To jest tylko sugestia a niech się uczy języka jakiego chce, byleby go interesował.
0 głosów
odpowiedź 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)

@jpacanowski Pytanie tylko, czy JavaScript na dłuższą metę utrzyma się na rynku? Do czołówki języków programowania (raczej) na pewno nie wejdzie, popatrzmy:

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

JavaScript miejsce 8 w styczniu 2016 i spadek o 0,71% dość znacznie przy 2,56% ogółem.

 

@Regolin542 

Jednak chciałbym aby moja proaca byl programista a z C++ malo firm kozysta z tego co mi sie wydaje

Firm jest bardzo sporo. Popatrz też na ranking dostępny pod powyższym adresem. C++ jest na miejscu 3 i ma wzrost o 0,21%.

Wzrost ten będzie stały, ale nie dynamiczny. Bank Morgan Stanley w 2014 roku zatrudnił Bjarne Stroustrup jako dyrektora departamentu IT. Na rynku mówi się, że Morgan płaci Bjarne także na rozwój języka.

Największą popularność ma JAVA i w kolejnych 5 - 10 latach będzie numerem 1 na rynku, pod uwagę należy wziąć dynamiczny wzrost .NET. Pamiętajmy tu, że JAVA i .NET rozwijana jest przez bogate korporacje. A C++ przez jednego człowieka (i ew. komitet sterujący).

Prawda jest taka, że każdy idzie w stronę JAVY i .NET bo tu można zarobić zdecydowanie więcej niż w C++ i łatwiej znaleźć pracę. Ale ekspertów na rynku od C++ jest bardzo mało a oni zarabiają zdecydowanie więcej niż programiści Javy, .NET.

Co do zarobków, to najlepszym sektorem dla C++ jest HFT. Zarobki na poziomie kilkuset tyś USD / EURO rocznie, ale to bardzo wymagający sektor, wymagający ponad przeciętnej wiedzy.

 

komentarz 2 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
JavaScript ma około 21 lat i nie sądzę, abo to miał już być jego koniec. Zwł. że jest na niego znowu BOOM i dużo rzeczy w jego specyfikacji się pojawia.
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Nie sądzę, że zniknie z rynku wręcz odwrotnie będzie się dynamicznie rozwijać w najbliższych latach. Bardziej mi chodzi o zastosowanie JS (i frameworków) przy pisaniu średniej wielkości serwisów internetowych, aplikacji webowych czy JS wywrze taki wpływ na rynku, że większość firm będzie chciało pisać w nim zamiast PHP, ASP, .. tu raczej sądzę, że nie, a JS pozostanie bardziej po stronie frontu i nieco mniejszych serwisów bądź serwisów, gdzie po prostu klient ma takie wymaganie techniczne.
komentarz 2 lutego 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

Do czołówki języków programowania (raczej) na pewno nie wejdzie, popatrzmy

A to się uśmiałem :D http://githut.info/ → no popatrz, jednak JS jest na szczycie ;) 

Dopóki będzie istnieć programowanie webowe, JS będzie miał bardzo stabilną pozycję.

komentarz 2 lutego 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
No jeszcze po stronie backendu czy tworzenia aplikacji mobilnych.
komentarz 2 lutego 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)
Co do zestawiania JS z PHP i ASP .NET: całkowicie pomijasz tak prosty fakt, że zakres stosowania tych technologii nie pokrywa się. Backend w node.js to jednak aplikacje (pseudo) real-time, sockety itd. Do tego dochodzi warstwa middleware, izomorficzne aplikacje itd.

Tu nie chodzi o wyparcie innych języków – raczej o używanie odpowiedniego narzędzia do odpowiedniego zadania.
komentarz 2 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Zwracam honor zatem. Opierałem się na rankingu innej strony, ale jednak Git jest bardziej wiarygodnym źródłem.

Ok, zostawmy temat JS bo troszkę wyprzedziłem fakty. Na pewno będzie istnieć, póki istnieje programowanie webowe. I trochę złe porównanie zrobiłem z back endem.

 

;)
komentarz 3 lutego 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
A co ma GitHut do GitHuba czy Gita?

Swoją drogą opieranie się na rankingach i statystykach to chyba wrodzona cecha polaków. Przypomniał mi się taki pan, co przed wyborami został zapytany na kogo będzie głosować - odpowiedział "ojej, nie wiem... kto będzie miał najwięcej w sondażach na tego dam głos".

Odnośnie JS, to obawiam się, że w niedalekiej przyszłości może stać się liderem na rynku webu. No a jak patrzę na oferty prac na serwisach, to niestety przewaga "front-end developer: js angular, react".
komentarz 3 lutego 2016 przez Comandeer Guru (601,110 p.)

A co ma GitHut do GitHuba czy Gita?

No, do GH to już coś ma. Ale statystyki jak każde inne ;)

Odnośnie JS, to obawiam się, że w niedalekiej przyszłości może stać się liderem na rynku webu. 

"Może stać się"? Już jest. Jak bez PHP niektóre aplikacje się obejdą, tak JS jest de facto na każdej stronie internetowej obecnie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 377 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 366 wizyt
pytanie zadane 21 lipca 2017 w Inne języki przez Cepepe Początkujący (260 p.)
–1 głos
8 odpowiedzi 2,409 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,644 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...