• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zadanie Symfonia c++

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
330 wizyt
pytanie zadane 1 lutego 2016 w C i C++ przez niezalogowany

Witam mam problem z tym zadaniem z symfonii c++

Zdefiniowaliśmy tablicę
double tab[10][5][30];
Które z rozmiarów tej tablicy są niezbędne do tego, by kompilator mógł obliczyć pozycję w pamięci jakiegoś z elementów tej tablicy? Jak myślisz, po co zatem potrzebny jest ten rozmiar, który nie jest konieczny do obliczania adres elementów?
Zdefiniowaliśmy tablicę
double tab[10][5][30]
W tekście programu mogą pojawić się na przykład następujące wyrażenia związane z tą tablicą.
tab[1][0][1], tab [6][4], tab [1], tab
Wyjaśnij co one oznaczają.

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć jak to 1 i 2 pojęcie można obliczyć aby sprawdzić, który to element tablicy?

Z góry dzięki za pomoc.

 

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez Mikrokontroler xD Stary wyjadacz (13,500 p.)

A ja Ci powiem tak 

Napisz taki program w którym wypełniasz tablice przykładowymi danymi i sprawdź sobie

cout co się stanie :). Programista też musi potrafić rozwiązywać problemy samodzielnie :).
Tylko zrób sobie mniejsze tablice żeby tyle nie wypisywać :)

komentarz 1 lutego 2016 przez niezalogowany

Właśnie tak robiłem tylko chodzi mi o to jak mam odczytać te elementy w przypadku kiedy nie chce wypełniać tablic tylko po prostu odczytać z tego co mam.  W odpowiedzi do tego zadania są takie wyniki 

tab[1][0][1] - 30 rzędów razy 5 kolumn + 2, 152 element tablicy (obiekt double)
tab[6][4] – 6 * 5 + 5 = 35 tablica 30 elementowa obiektów typu double

i ja nie wiem jak odczytywać bez wypełniania np. dlaczego jest 30*5 + 2.

 

komentarz 1 lutego 2016 przez doeg Początkujący (430 p.)

Zrób jak Ci kolega radzi, jak popróbujesz na małych tablicach, to szybko załapiesz o co tak naprawdę chodzi.

i ja nie wiem jak odczytywać bez wypełniania

to znaczy, ze chcesz odczytać coś z pustej tablicy, czy jakiejś konkretnej już wypełnionej?

0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez doeg Początkujący (430 p.)
Witaj!

Przydałoby się trochę jaśniej sformułować pytanie.

Analizowałeś część 7.5 książki Symfonia?
komentarz 1 lutego 2016 przez niezalogowany
Chodzi mi o te wyrażenia tab[1][0][1], tab[6][4] a dokładnie o to jak z nich odczytać, który element tablicy tab[10][5][30] oznaczają.
0 głosów
odpowiedź 2 lutego 2016 przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)

Tablica tab[10][5][30] to jest jakby tablica tablic dwuwymiarowych. Pierwszym elementem będzie tab[0][0][0], drugim tab[0][0][1], ale już tab[0][1][0] będzie elementem trzydziestym pierwszym, bo ominąłeś jedną tablicę trzydziesto-elementową (jeden wiersz tablicy dwuwymiarowej). Dlatego tab[1][0][1] omijasz jedną tablicę dwuwymiarową, która liczy 5*30=150 elementów, tab[1][0][0] byłby elementem 151, więc tab[1][0][1] jest elementem numer 152. Mam nadzieję, że zbytnio tego nie zagmatwałem. Jak gdzieś się pomyliłem, to mnie poprawcie smiley

komentarz 2 lutego 2016 przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)
chyba nie rozumiem?
komentarz 2 lutego 2016 przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)
153? coś nie gra?

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 270 wizyt
pytanie zadane 25 marca 2016 w C i C++ przez CortezjuszPospolity Obywatel (1,130 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 519 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 862 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...