• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Portal internetowy - aspekty prawne, jak założyć tip.

VPS Starter Arubacloud
+2 głosów
1,723 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2016 w Nasze projekty przez PoProstuTomasz Początkujący (470 p.)
Witam wszystkich,
 Sprawa wygląda tak, że mam pewien pomysł na portal internetowy. Wydaje mi się, że znalazłem niszę i z tego co się orientowałem, byłoby sporo użytkowników zainteresowanych tematyką której by on dotyczył. Zacząłem już pracę nad nim, jeśli chodzi o tworzenie strony i zbieranie treści.
 Mam pytanie do osób które taki serwis tworzyły/prowadzą lub po prostu orientują się co do sprawy. Interesuje mnie jak to wszystko wygląda od strony prawnej. Czy muszę mieć działalność gospodarczą, aby zarabiać na takim portalu? Jak to wgl wygląda od strony prawnej i księgowej?
 Wiem, że warto by było od początku wszystko zrobić tak jak należy. Z tego co czytałem, aby podjąć ewentualna współpracę z jakąś firmą lub zarabiać na reklamach, muszę sam takową firmę posiadać. Jeśli tak to chciałbym ją założyć, zanim serwis zostanie uruchomiony, a nie dopiero jak będę chciał zacząć na nim zarabiać, podobno koszty serwisu i domeny, można częściowo odliczyć od podatku.
 Byłbym wdzięczny za wszelkie rady, wyjaśnienia i sugestie. Jestem studentem informatyki, będzie to dla mnie pierwszy taki projekt, może dlatego mam to tego taki zapał, wydaje mi się, że mój pomysł może chwycić, a jeśli nie to trudno jako młodziak nie mam wiele do stracenia :)
 Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki dla młodszego kolegi ;)
Pozdrawiam.

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)

Wydaje mi się, że znalazłem niszę i z tego co się orientowałem, byłoby sporo użytkowników zainteresowanych tematyką której by on dotyczył.

Jesteś tego pewien? Nie jeden się rozczarował i nie mówię tu o osobach fizycznych ale też o funduszach Venture Capital, Private Equity czy projektach finansowanych przez BA. Zanim zaangażujesz swój czas zainteresuj się najlepszą dla startupów metodyką Customer Development, która pomoże potwierdzić Ci Twoją hipotezę na temat "byłoby sporo zainteresowanych".

Moja rada jako analityka biznesowego. 

+2 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez Przemysław Obywatel (1,510 p.)
Cześć.
Niestety musisz posiadać działalność gospodarczą. Jeśli to będą naprawdę małe grosze, to może się nikt nie przyczepi, ale wydaje mi się, że o zwykłe kilkaset złotych miesięcznie urząd skarbowy może się już ciebie uczepić i jeszcze zapłacisz karę jeśli takowej działalności nie założysz.
Nie chcę tutaj zakrawać o tematy polityczne, bo to forum informatyczne, ale żyjemy w tak chorym państwie, że jak ja to powtarzam: "Prowadzenie działalności gospodarczej o dochodach mniejszych niż 1000zł miesięcznie jest nielegalne". Dlaczego? Bo nawet jak będziesz zarabiał powiedzmy 700zł miesięcznie, to i tak musisz płacić 1000zł miesięcznie ZUSu. Nie wspominając już o VAT, dochodowym itp. Jako że to nie forum polityczne, to nie będę ci wprost pisał, ale sprawdź dobrze, jaka partia (powszechnie uważana za oderwaną od rzeczywistości) chce uwolnić Cię od przymusu płacenia tego haraczu.
Z tego co mi wiadomo przez pierwsze 2 lata działalności płaciłbyś ok. 400zł ZUSu miesięcznie (tzw. mały zus), więc jeśli uważasz, że jesteś w stanie zaraz po otwarciu strony tyle wyciągnąć, to życzę Ci powodzenia. Może się uda przez to przebrnąć :P

Po dokładniejsze informacje polecam udać się na forum prawne. ;)
Pozdrawiam i jeszcze raz życzę powodzenia.

PS Wyślij adres stronki mi na PW jak już otworzysz ^^
+2 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez Dzemtenjem Bywalec (2,660 p.)
Myślę że nie ma co zakładać działalności gospodarczej bo zus Cie zje.

Nie wiem czy słyszałeś o akademickich inkubatorach przedsiębiorczości

https://inkubatory.pl/

Dzięki nim omijasz ZUS i dostajesz ich wsparcie, pomoc prawną, organizują też różne szkolenia z prowadzenia firmy itd. Typowo dla startupów. Można też odroczyć płatność ale nie pamiętam dokładnie na ile.
komentarz 1 lutego 2016 przez PoProstuTomasz Początkujący (470 p.)
Ciekawa opcja, na pewno warta zainteresowania. Na razie kończę sesję i biorę się do roboty. Jeszcze kilka tygodni pracy przede mną. Jak portal będzie się miał ku uczkończeniu( jego podstawowa wersja ), to będę myślał poważnie o tym. Na szczęście w moim mieści to działa ;)
Dzięki za wszystkie odpowiedzi :)
0 głosów
odpowiedź 1 lutego 2016 przez secsec Mądrala (7,250 p.)
Zawsze możesz otworzyć firmę w UK, koszt otworzenia waha się od 300 zł do 2000 zł w zależności od tego, czy oczekujesz oryginalnych dokumentów rejestrowych wysłanych kurierem i kilku innych czynników. Opłaty miesięczne to ok. 60 - 70 zł zamiast kilkuset zł za ZUS przez 2 lata, a potem ponad 1 tyś. Poczytał dokładnie jak będziesz zainteresowany, nie będę opisywał procedury, stawki podatkowej, etc,. ponieważ znajdziesz to w sieci.

A jak Ci się rozwinie produkt na rynku i będziesz chciał uniknąć podatków to otwierasz firmę np. na Szeszelach z serwisem nominowanym i nie musisz płacić podatku nawet w Polsce.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 492 wizyt
pytanie zadane 9 lutego 2017 w Sieci komputerowe, internet przez Alwox Gaduła (4,840 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 522 wizyt
pytanie zadane 6 lipca 2017 w HTML i CSS przez krysba Początkujący (360 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 207 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2017 w Nasze projekty przez Lukaspar Użytkownik (890 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...