• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kilka pytań o maturze z informatyki

Object Storage Arubacloud
+1 głos
513 wizyt
pytanie zadane 31 stycznia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)
edycja 31 stycznia 2016 przez mustarrrd
Cześć.

W tym roku zdaję maturę z informatyki, a im bliżej do maja, tym więcej nasuwa mi się pytań. Więc może po kolei:

1.1 Na początek część teoretyczna, a dokładniej mówiąc pisanie algorytmów na kartce. Załóżmy, że będę je pisał w Javie (ten język zadeklarowałem), i teraz najprościej mówiąc, czy taki program na kartce musiałby dać się skompilować? To znaczy, jak np. zapomnę średnika, albo nie napiszę importów to niesie to jakieś konsekwencje w postaci utraty punktów za zadanie? Moim zdaniem coś takiego byłoby skrajnie bezsensowne, ale obawiam się że tak właśnie może być.

1.2 Albo inna sprawa. Załóżmy, że celem algorytmu jest zamiana systemu dziesiętnego na binarny. W Javie jest dostępna wbudowana funkcja, która praktycznie robi to za nas (Integer.toBinaryString). Czy mogę po prostu z niej skorzystać? A ogólniej mówiąc, czy z tego typu funkcji wbudowanych na maturze można korzystać? (nie mówię tu o części praktycznej, na której z tego co mi wiadomo liczy się tylko wynik, a nie rozwiązanie, ale o tym później).

1.3 Idziemy dalej. Załóżmy, że w zadaniu dana jest tablica oznaczona jako bin[1...d], w której zapisane są kolejne bity liczby binarnej. Pisząc w języku programowania, jaki należałoby dać jej typ? int[], boolean[] ? Pomijając już fakt, że elementy tablicy w Javie numeruje się od zera. Być może to trochę głupie pytanie, ale ja lubię takie głupie pytania, musicie mi wybaczyć :D.

1.4 Dobra, skoro ten język programowania sprawia tyle problemów, to może lepiej byłoby zapisywać algorytmy za pomocą listy kroków? I tu kolejne pytanie. Czy istnieją jakieś sztywne reguły, co do konstruowania takiej listy? Na przykład, odpowiedziach do arkuszy maturalnych, operacja przypisania wartości do zmiennej wygląda tak: x <-- 15. Wątpię, by trzeba było tak to zapisywać, ale zapytać nie zaszkodzi. Co więcej, tego co mi wiadomo, trywialne operacje można zastąpić poleceniem tekstowym. Tak na przykład hasło: "Jako wynik podaj wartość zmiennej x" raczej nie powinno budzić zastrzeżeń co do swej trywialności, ale już np. "Odwróć łańcuch tekstowy", albo "Posortuj dane" niekoniecznie.

1.5 I na koniec, co wy byście polecili na część teoretyczną? Język programowania czy listę kroków?

2. Na początku każdego arkusza jest miejsce na wpisanie kompilatora. Co trzeba tam wpisać w przypadku wybrania Javy? Po prostu Java SE 8 ? A środowisko, to domyślam się, że chodzi o system operacyjny a nie o środowisko programistyczne?

3.1 To teraz część praktyczna i to czy liczy się tylko się tylko i wyłącznie wynik. Skoro tak jest, to zastanawia mnie, po co do wyniku każą dołączać plik z "komputerową realizacją problemu", np. plik excela albo *.java. Czy oni do nich zaglądają? Załóżmy np. że muszę wyciągnąć kilka danych z tabeli w excelu. Zakładam filtr na tabelę, kopiuję rekordy do notatnika i usuwam filtr. Kończy się na tym, że w pliku z rozwiązaniem nie ma żadnego śladu po tym jak dotarłem do tych danych. Więc, jak to z tym jest?

3.2 Kolejny problem. Robiłem niedawno takie zadanie z excela, w którym było podane każdego dnia ile kilometrów przebyto autem i trzeba było obliczyć roczny koszt użytkowania samochodu (w dużym uproszczeniu). Ja to zrobiłem tak, że obliczyłem koszt dla każdego dnia (przemnożyłem kilometry przez zużycie na kilometr i przez cenę jednego litra), a później zsumowałem te koszty. Natomiast rozwiązanie z odpowiedzi wyglądało tak, że najpierw zsumowano wszystkie długości tras, a potem przemnożono je przez zużycie i cenę. Mój wynik od wyniku wzorcowego różniły się o 2 grosze. Być może to moja wina, np. poprzez błędne zaokrąglanie, ale mimo wszystko wydaje mi się, że wszystko zrobiłem poprawnie. Załóżmy, że się nie pomyliłem, czy takie rozwiązanie zostało by uznane?

3.3 Gdzieś słyszałem, że można sobie wyedytować plik z danymi (np. zastąpić średniki spacjami). Czy to prawda?

3.4 Czy kiedy tworzymy plik *.txt z odpowiedziami, muszą one być w jakiś sposób sformatowane? Np. jeśli zwyczajnie skopiuję parę rekordów z excela, to w notatniku wygląda to paskudnie i nieczytelnie. Z drugiej strony ręczne formatowanie tych danych przez wciskanie spacji trochę czasu zajmuje, a z tego co słyszałem to na maturze zazwyczaj go brakuje. Lepiej jest pod tym aspektem w accessie, bo można elegancko wyeksportować dane do pliku tekstowego, ale jak wiadomo, zadanie z baz danych jest tylko jedno na trzy. Szukałem w internecie podobnej funkcji do excela, ale nic takiego nie znalazłem. Tak więc, jaki jest na to sposób?

4. I już zupełnie na koniec - bo nie byłbym sobą gdybym o to nie zapytał - jakie byście polecili materiały do nauki? Mam książkę "Informatyka Europejczyka" z helionu, ale jest raczej bezużyteczna. Może jakiś kurs SQL?

Jeśli doczytałeś aż dotąd, to szczerze Cię podziwiam. Nie ukrywam, że trochę mi się tych pytań nazbierało, ale mam nadzieję chociaż na niektóre z nich uzyskam odpowiedzi. Pozdrawiam!

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 31 stycznia 2016 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Nie wiem jak jest teraz, bo maturę z infy pisałem parę lat temu i nie mam pojęcia czy coś się zmieniło, ale czytając Twój post odnoszę wrażenie, że dalej jest ona tak samo głupia i bezsensu jak była.

1. Możesz program zapisać jako schemat blokowy, lista kroków, pseudokod lub kod. Wystarczy w miarę opisać podstawowe założenia i sposób myślenia.

2. Trzeba tam wpisać nazwę kompilatora czy tam interpretera, więc trzeba wpisać Java SE w Twoim wypadku. Środowisko programistyczne to chyba chodziło o IDE czy tam jakiś edytor tekstu.

3. Nie wiem po co im ten plik, może żeby widzieli, że umiesz faktycznie zapisać coś w tym pliku excel? Ale z drugiej strony skoro znasz wynik to raczej umiesz ten program obsługiwać. No zostaje jeszcze opcja, że ściągałeś, ale ponoć na maturze nie da się tego robić.

Ogólnie o większość, rzeczy pytaj nauczyciela, on powinien wiedzieć najlepiej co i jak na tej absurdalnej maturze jest.
Niestety matura z tego przedmioty to totalny absurd i powinni coś z tym kiedyś zrobić, tak jak ponoć zmienili egzamin zawodowy, który parę lat temu był dla polonistów, a nie informatyków.

Jeżeli chodzi o materiały to najlepiej przeglądaj arkusze z poprzednich lat i próbuj rozwiązywać te absurdy i w momencie gdy przestaniesz myśleć jak informatyk, a zaczniesz jak polonista, który pisał te pytania, to będziesz miał gwarantowany dobry wynik.
komentarz 31 stycznia 2016 przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)
Niestety, odnoszę wrażenie, że mój nauczyciel od informatyki wie o tej maturze mniej ode mnie. Tak czy inaczej, dzięki za odpowiedź.
komentarz 31 stycznia 2016 przez Crispy Początkujący (460 p.)
Tak z innej strony: musisz zdawać informatykę? Sprawdzałeś czy na twoich wymarzonych uczelniach jest ona brana pod uwagę?

Ja niestety zdawałem ją i dopiero później się okazało, że prawie żadna z uczelni na którą składałem papiery, nie bierze jej pod uwagę w rekrutacji.
komentarz 31 stycznia 2016 przez mustarrrd Obywatel (1,450 p.)
Uniwersytet Wrocławski (tak samo PWr) punktuje maturę z informatyki na normalnym współczynniku. Alternatywą jest fizyka, której można powiedzieć, że przez pierwsze dwa lata nauki w liceum praktycznie nie miałem (chociaż jestem na profilu mat-fiz, niestety nie miałem szczęścia do nauczyciela), w związku z czym na siłach się nie czuję. Oczywiście zdaję też rozszerzenia z matematyki i fizyki (chociaż ta ostatnia jest raczej awaryjnie)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 753 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 298 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 350 wizyt
pytanie zadane 7 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez betman Bywalec (2,630 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...