• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Kilka ogólnych pytań do bardziej zaawansowanych w C++

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
430 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2016 w C i C++ przez Łukasz Wasilewski Mądrala (5,190 p.)
Hej!

Na to forum trafiłem niedawno, a szkoda bo widzę tu sporo ludzi którzy tak jak ja lubią się rozwijać. Zacznę od tego, że bardzo wciągnąłem się w kodowanie C++, aktualnie jestem w połowie II części Symfonii C++, jednak ciekawy wiedzy na niektóre pytania odpowiedzi chciałbym już poznać, także będę wdzięczny jeśli pomożecie nowicjuszowi i dobrze mi poradzicie:

1. Czy w C++ jest możliwość połączenia się z bazą danych (np. MySQL) oraz ogólnie jakimś serwerem? Jaką książkę polecacie jeśli chciałbym pójść w tym kierunku rozwoju? A może odpowiedź znajdę w Symfonii a jeszcze o tym nie wiem :D.

2. W kursach na youtube P. Mirosław do tworzenia aplikacji okienkowych używa aplikacji C++ Builder. Czy jest to aktualny standard przy tworzeniu aplikacji okienkowych? Czy może używa się do tego jakiś bibliotek, a nie programów? Polecicie coś co nauczy mnie "wyciągać" moje programy z konsolowego okienka?

3. Jestem studentem. Wczoraj na zajęciach Architektury Systemów Komputerowych programowaliśmy płytkę (?) na której było kilka diodek LED by migały one raz w jedną raz w drugą stronę. Robiliśmy to w dziwnym języku którego nazwy nawet nie pamiętam. Także ostatnie pytanie mam czy za pomocą C++ można także "komunikować" się z zewnętrznymi urządzeniami jak ta płytka i kazać jej migać? Tu też poprosił bym o lekkie nakierowanie gdzie znajdę wiedzę która pozwoli mi to robić.

 

Proszę jedynie, by informacje które podajecie były w miarę 'dzisiejsze', gdyż jak p. profesor powiedział wczoraj "jakby powiedzieć że 10% procesorów używa tego języka to była by to duża przesada"... Taka wiedza nie jest mi więc potrzebna. :)

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
wybrane 3 marca 2016 przez Łukasz Wasilewski
 
Najlepsza
Co to był za język, BASCOM? :)

Ogólnie do "migania diodkami" pewnie programowaliście zewnętrzny mikrokontroler, pisząc program na komputerze i kompilując go do docelowego formatu, potem przesyłając go do pamięci programu mikrokontrolera. Takie rzeczy robi się głównie w C lub C++ - ogólnie należy się zorientować, jakie kompilatory są dostępne dla urządzenia, które chcesz oprogramować.

Do tworzenia aplikacji okienkowych nie używaj Buildera. Pan Mirosław zapewne użył go, ze względu na łatwość wdrożenia - brak potrzeby kompilacji bibliotek i konfigurowania projektu do pracy z nimi.

Do tworzenia interfejsów graficznych GUI w C++ ludzie używają głównie dwóch bibliotek, QT oraz wxWidgets, które zapewniają Ci przenośność Twojego kodu między platformami - zachęcam Cię do researchu na ich temat. Słyszałem też kilka opinii - i trudno się z nimi nie zgodzić - że łatwiej jest pisać aplikacje okienkowe w języku, który wpiera takie programowanie, jak np. C# (?czy Java?).

Proponowany przez kolegów SFML to nie jest biblioteka do GUI, a multimedialna, ukierunkowana na tworzenie gier 2D. Nie zawiera gotowych komponentów, jak przyciski, pola edycyjne i tym podobne widgety, ale daje możliwość manipulowania bitmapami, prymitywami i rysowaniem ich po ekranie oraz bardziej zaawansowane operacje, jak korzystanie z shaderów.

A co do połączenia z bazą danych, to wystarczy w Google wpisać np. MySQL C++ library albo coś w tym guście. ;)
komentarz 3 marca 2016 przez Radfler VIP (101,030 p.)
Jakby nie patrzeć, to SFML też może być do GUI :D

https://github.com/TankOs/SFGUI
komentarz 3 marca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Może być, ale samo SFML jako biblioteka nie oferuje widgetów ani mechanizmów GUI, tylko okno do którego można dopisać logikę i dopiero wtedy będzie GUI. ;)
komentarz 3 marca 2016 przez Łukasz Wasilewski Mądrala (5,190 p.)
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź! :). O QT już czytałem, natomiast wxWidgets pierwszy raz słyszę. Odnośnie SFML na dniach zrobię kolejnego posta by rozwiać moje wątpliwości oraz dla przyszłych ciekawych. :). A językiem tym był prawdopodobnie Assembler, dziś już wiem, że używa się go dosyć często dlatego nie wiem, nasz wykładowca był (i jest ale już mnie nie uczy) bardzo dziwnym człowiekiem. :)

Pozdrawiam. :)
komentarz 3 marca 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)
Język assmeblera jest stosowany nagminnie (kompilatory języków wyższego poziomu nierzadko kompilują najpierw właśnie do niego), ale rzadko się w nim pisze - głównie w celach edukacyjnych oraz pewne fragmenty kodu specjalnego przeznaczenia (bezpośrednie odwołania do sprzętu, fragmenty o krytycznej wydajności).

Miłego wieczoru. :)
0 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2016 przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
1.Tak np. Sqlite 2.Tak SFML jako najprostsza 3.Z tego co się orientuję to Arduino programuje się w C/C++
0 głosów
odpowiedź 2 marca 2016 przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
1.Tak, POSTGRESQL może się łączyć z c++ biblioteka pqxx. Masz też sqlite 3 a co do MySQL to nie wiem bo się nie bawiłem. 2.Sporo tego jest Unity, QT, SFML, o ile się nie mylę to unreal engine też jest pod c++. 3.Oczywiscie Arduino koduje się w c++ za pomocą biblioteki wysoko poziomowej oraz za pomocą czystego C.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 185 wizyt
pytanie zadane 28 sierpnia 2015 w PHP przez persedi Użytkownik (840 p.)
0 głosów
7 odpowiedzi 1,189 wizyt
pytanie zadane 11 października 2019 w PHP przez sapero Gaduła (4,100 p.)
+2 głosów
2 odpowiedzi 591 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...