• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki był twój pierwszy język programowania?

VPS Starter Arubacloud
+24 głosów
4,367 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Offtop przez niezalogowany
Jak w temacie, co było pierwsze: C, czy B ;) Nie no, z jakim językiem zacząłeś swą programistyczną przygodę? Czy to było spontaniczne, czy planowane tygodniami? W moim przypadku to był tak: oglądałem sobie filmik, w którym na końcu był znaczek Unity. Gdzieś go widziałem, a że jedyne co umiałem "zaawansowanego" na komputerze to modelowanie w Blenderze, to myślałem, że to kolejny program do grafiki 3D. Okazało się, że to był silnik do gier. Myślę: ,,Biorę". I zacząłem pisać skrypty w C# z pomocą oficjalnych tutoriali. Następnie wymyśliłem postanowienie noworoczne, żeby się nauczyć C++, no i znalazłem Pana Zet ;) Następnie się u niego nauczyłem HTML, CSS, JS, a zamierzam jeszcze później PHP i MySQL. A jak to było u ciebie?
komentarz 27 sierpnia 2020 przez helena.jedrz. Początkujący (280 p.)
Oczywiście Python! :)

56 odpowiedzi

+11 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)
PHP. Ahh, piękny język :D
komentarz 2 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Pamiętam te czasy dzieciństwa jak przychodziłem z podstawówki, odrabiałem lekcje i zasiadałem do PHP (jaki to piękny język) a teraz moje życie stało się bardziej ponure, pełne obowiązków i mam większe problemy niż kiedyś z ludźmi. Wolałbym już być w tym okresie dzieciństwa (no i jeszcze bez tych urojonych konfliktów z babcią) i programować tak cały czas przy PHP a nie że mam limity w stylu "to teraz będziesz robił", "to i to ci wolno" itp.
+3 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)
Zacząłem programować w C++, kolega mnie na mówił do oglądania kursów Zelenta. I tak już zostało, nadal koduję w C++ :)
komentarz 20 września 2015 przez pewolt Mądrala (5,790 p.)
Mnie nikt nie przekonywal do c++, odkrylem go sam :3

zaczelo sie od checi zrobienia gry i zaczolem od TGF2/RPG Maker i innych tego typu bajerach. Ale po pewnym czasie licencja i mozliwosci mi zaczely nie odpowiadac wiec zaczolem szukac czegos innego i nage (juz nie pamietam w jaki sposob) natrafilem na c++'a. Uczylem sie go z internetowych kursow na stronach i na YT az natknolem sie na pana Miroslawa
+2 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Aress Mądrala (6,410 p.)
C++ Chyba wiekszosc osob tak odpowie :)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Swaggyh13 Początkujący (280 p.)
C++ :-) A teraz planuje nauczyć się Pascala.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
A no właśnie! Dzięki za przypomnienie, ja też muszę ;)
1
komentarz 28 maja 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Pascal to tylko strata czasu, wymarły język, wymagany tylko u wykładowców, którzy zatrzymali się w PRLu.
komentarz 28 maja 2015 przez niezalogowany
Hm, w sumie to tak łącząc fakty, to w komentarzach bądź odpowiedziach właśnie jest mowa o nauczycielach, albo piszący są, no poprostu starsi... I tak jeszcze mi został Python :3
komentarz 2 maja 2016 przez Surykat Stary wyjadacz (14,760 p.)
Ucz się czegoś, co teraz ma rację bytu, a nie czegoś, co ci się i tak nie przyda. Chyba, że kodujesz dla kodowania, a nie dla fajnych projektów. :)
komentarz 3 maja 2016 przez Bravo555 Gaduła (3,970 p.)
Dokładnie, o wiele lepszym językiem wydaje się być Python, który ma zastosowanie właściwie wszędzie.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Html, Css, C++, PHP no i Jscript.  Dokładnie w takiej kolejności. Muszę mojego Js. poduczuyć. :-)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez nefil1m Stary wyjadacz (10,690 p.)
HTML albo Delphi już sobie nie przypomnę, które dokładnie. Jednak z Delphi (Turbo Pascal to był?) nie pamiętam już żywcem nic.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Pierwszym jezykiem programowania ktorego sie nauczylem byl JavaScript, natomiast wczesniej mialem stycznosc z HTML i CSS.

Pozdrawiam
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Zacząłem od Pascala...
Aktualnie uczę się C++. Głównie z książek.
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Mateusz Dalgiewicz Mądrala (5,270 p.)
Również c++ :)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez solar.glider Obywatel (1,050 p.)
Moim pierwszym językiem był Turbo Pascal jeszcze w gimnazjum:) Powrót do programowania po kilkunastulatach zacząłem dzięki Panu Mirosławowi z kursem C++. Potem był HTML i CSS (chociaż niewiem dlaczego się wymienia się te języki obok języków programowania). W tej chwili uczę się Pythona. Wydaje mi się, że ten język w najbliższym czasie bardzo zyska na popularności. Pozatym idealnie spełnia kryteria jezyka programowania jako narzędzia do łatwej i szybkiej realizacji własnych pomysłów na potrzeby domowe, a jego czytelność sprawia, że zamiast wkuwać masę regułek można się skupić na samej logice programu co samo w sobie jest świetnym treningiem dla umysłu. Zawodowo zajmuję się muzyką więc programowanie to dla mnie hobby:)
komentarz 26 maja 2015 przez testerius Pasjonat (23,960 p.)
Trubo Pascal to kompilator języka Pascal - nie sam język, także sprotstowanie dla niewiedzących. :P
+1 głos
odpowiedź 25 maja 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Na początku były podstawy podstaw Ruby (RPG Maker ;)), później PHP i JS. Obecnie większość rzeczy skrobię w JS i wróciłem do PHP, żeby się "wyekspertować", czyli PSR, Composer, SOLID, TDD itd

W końcu muszę się wziąć za kompilowane języki - najprawdopodobniej Go,a później może też Rust. A jak już je połknę, to coś z funkcjonalnych - Haskell, Erlang

W międzyczasie miałem też krótki epizod z Haxe i bawiłem się Zephirem i Hackiem
komentarz 25 maja 2015 przez niezalogowany
O_O Nie wiem o czym ty mówisz :D Jednak nie znam wielu języków ;)
komentarz 25 maja 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Hack i Zephir to PHP z typowaniemi kompilacją ;) jeden jest używany przez FB (powstał z projektu HipHop), drugi to język do pisania rozszerzeń dla PHP

Haxe to taki język do kompilowania do innych języków. Ja się nim bawiłem z powodu tego, że kompilował się do Flexa (czyli Flasha inaczej mówiąc)

Go i Rust to konkurujące ze sobą języki oraz "następcy" C. Go jest od Google i ma przyjemniejszą składnię. Rust jest od Mozilli i wydaje się potężniejszy i lepiej zaprojektowany. Mnie osobiście bardziej podoba się Go

Językami funkcyjnymi zainteresowałem się przez JS, który jest obiektowo-funkcyjny. Co mi się w tym podoba? Że funkcje to tzw. klasy 1. kategorii + brak skutków ubocznych. Da się tak pisać w JS, stąd chcę głębiej wsiąknąć w ten koncept.
komentarz 25 maja 2015 przez niezalogowany
Uuu, poczytam sobie więcej na ten temat, zaciekawiło mnie ;)
komentarz 20 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Polecam również Scalę :)
+1 głos
odpowiedź 25 maja 2015 przez niezalogowany
Ja zaczynałem na basic commodore

http://www.pcworld.pl/news/396364/BASIC.obchodzi.50.te.urodziny.html

autentycznie, pamiętam jak robiłem w basicu duszki

programowało się na komputerze commodore c64

rok 1989 :) o ile dobrze pamiętam

a kod wyglądał tak:

10 jakas linia kody

20 cośtam

30 goto 10

itd....

nie było {}
komentarz 26 maja 2015 przez niezalogowany
Wzruszyłem się :3 Nie mówię, że jesteś stary, ale nigdy nie widziałem Commodora na żywo, czego ci zazdroszczę ;)
komentarz 26 maja 2015 przez niezalogowany
edycja 26 maja 2015
Na c64 były w zasadzie tylko gry dostępne, nośnikiem danych była zwykła kaseta magnetofonowa, u kolegi widziałem raz stację dyskietek 5,25 cala. Pamiętam jaka to była technologia. aby wgrać cokolwiek z kasety trzeba było za każdym razem regulować głowicę. Taki commodore był podłączony do zwykłego telewizora. Słyszałem że można było podłączyć monitor do takiego commodore (monitor był zielony, coś jak czarmo-biały ale zielony)

Jeśli ktoś jest ciekawy to może zobaczyć sobie jak kiedyś wyglądały gry:

https://youtu.be/5bB0sjh1g80

EDIT

A Tak wyglądało programowanie na takich maszynach :)

https://youtu.be/xBUG8xvoQo4 <--- to jest właśnie duszek, o którym wspomniałem wcześniej

Zapomniałem wspomnieć, że jakiekolwiek dokumentacje na temat języka basic commodore to były czasopisma: „commodore i amiga” i chyba jeszcze „bajtek” a także książka, którą dostawało się wraz z komputerem około 100 stron.

Dla mnie to były piękne czasy :)
komentarz 28 maja 2015 przez niezalogowany

filipeczek odnośnie: "Wzruszyłem się :3 Nie mówię, że jesteś stary, ale nigdy nie widziałem Commodora na żywo, czego ci zazdroszczę ;)" można ująć to tak:

Gdy ja pisałem w basic commodore ciebie nie było nawet w planach, a gdy uczyłem się c++ to ciebie kury za pisiora po gnoju ciągały ;)

ww nie byłó złośliwe ale tak tylko dla żartu ;)

komentarz 28 maja 2015 przez niezalogowany
Spoko, mam dystans do siebie ;)
komentarz 7 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Ja zaczynałem od GFA BASIC'a, ale na Atari ST. Później też język C, też na Atari. Niedługo kupuję Commodore 64, i może też ten syntezator MIDI http://www.mssiah.com/

+1 głos
odpowiedź 25 maja 2015 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Autoit, a następnie Python.
+1 głos
odpowiedź 2 maja 2016 przez Robert de Clair Mądrala (5,300 p.)
Hejka Atari Basic w okolicy roku 1990
Potem Amos (stworzyłem w nim generator postaci do Kryształów Czasu)
Piękne czasy. I na stare lata znów się człowiek wziął za programowanie padło na C++ choć pewnie będę poszerzał horyzonty.
+1 głos
odpowiedź 3 maja 2016 przez Oskar Botx Morawski Nowicjusz (160 p.)
Ciekawe ile osób jeszcze pamięta lata 90-te i demo scenę komputerową na Commodore 64 oraz początki w Basic, później "MONITOR" np. z Action Replay, dzisiaj cross assemblers. Co najciekawsze to nadal ta scena przetrwała, tylko jest w większości emulowana np. emulator WinVice. Patrząc dzisiaj na kod i tools'y związane z Commodore 64 to można odnieść wrażenie, że prawie wszystko jest robione na PC, podobnie jak języki programowania, w sensie, że tworzone są tools'y w językach wysokiego poziomu z linii komend lub GUI oparte na jednym z pierwszych języków programowania na Commodore 64. Co najlepsze to nadal ten sam C64 z układem SID i VIC, a co lepsi koderzy w sensie pasji nadal robią ciekawe rzeczy z super grafiką w swoich najnowszych demach i produkcjach, wyciskając maksimum z procesora 1MHZ. Najbardziej znany Scene Database i forum C64 to chyba CSDB.dk . Fajne jest też w tym wszystkim to, że jednocześnie ucząc się języków C++, Python i innych tworzymy coś dla pradawnej już chyba sceny komputerowej Commodore 64 :)
komentarz 3 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
To się nazywało programowanie, a nie to co dzisiaj jest nim nazywane - lizanie lodów przez szybkę...
komentarz 3 maja 2016 przez Oskar Botx Morawski Nowicjusz (160 p.)
Chodzi też w tym wszystkim o to, że wielu ludzi miało do czynienia z Assemblerem na Commodore 64, a było to wiele, wiele lat temu lecz w tych czasach to nadal się rozwija i jeśli ktoś chodź trochę pamięta kodowanie w "Monitorze" czy jak kto woli języku maszynowym to świetny start aby zrozumieć też programowanie obiektowe bo sporo wyszło środowisk programistycznych, gdzie można sobie kompilować nawet pojedyncze linijki kodu na kod maszynowy np. w najnowszych kompilatorach z linii poleceń 64TASS lub Acme bo są ciągle rozwijane i coraz częściej zaczynają przypominać programowanie np. w C++, w sensie składni, zmiennych, pętli itd. Na końcu można sobie zobaczyć jak wygląda nasz program po kompilacji w Assemblerze oraz zrozumieć działanie funkcji podobnych jak w C++ . Ja wiem, że to może brzmi dziwnie ale ja najpierw od tego zacząłem bo dawno temu kodowałem w Assemblerze dla Commodore 64 na scenie komputerowej to pamiętam ten język programowania, który teraz pomógł mi lepiej zrozumieć np. C++
komentarz 3 maja 2016 przez Oskar Botx Morawski Nowicjusz (160 p.)
A dla bardziej zainteresowanych tematem polecam np. zobaczyć sobie jak wygląda kod źródłowy dema grupy Mayday z Niemiec przy użyciu GCC i Acme http://csdb.dk/release/download.php?id=180706
komentarz 3 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

Na Atari jest kompilator języka C, AHCC, który do dzisiaj gość rozwija ;)
http://members.chello.nl/h.robbers/
(january 21 2016)

komentarz 3 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
komentarz 3 maja 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
To 64k demo, tak 64 kilobajty !!!
komentarz 23 maja 2016 przez Oskar Botx Morawski Nowicjusz (160 p.)
A to moje najnowsze intro, które zakodowałem na Commodore 64 w 64TASS czyli turbo assemblerze lecz jako kompilator z linii komend na PC bo oryginalnie jest na Commodore 64 ten Kompilator :

http://csdb.dk/release/?id=148444

Robię też stronę to pewnie zamieszczę tam kod źródłowy do tego intra i podam link. Pozdrawiam wszystkich !
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez szmyt151 Bywalec (2,010 p.)
Pascal kiedyś do mnie daleka kuzynka przejechała i właśnie coś w nim robiła a mi się spodobało tak to się zaczęło :)
komentarz 9 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Zostałeś przy Pascalu czy przesiadłeś się na nowsze języki?
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez pietia213 Dyskutant (8,110 p.)
Krótka piłka, o ile ten znacznikowy język można nazwać programowania to na 100% był to HTML, podoba mi się i drążę w nim do dziś niczym w skale.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Mister123450 Dyskutant (8,700 p.)
Kiedyś z takiego bardziej nie kursu tylko "na odwal się" filmu widziałem coś o konsoli i C++, zainteresowałem się, pobrałem Dev C++ i zacząłem robić co tamta osoba, o ile kojarzę to program działał. Niestety nie trafiłem na kurs i jakoś tak o tym C++ zapomniałem.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Mateusz M. Początkujący (350 p.)
Co znaczy termin "programowanie", dowiedziałem się dopiero w 1. klasie LO, był to C++.

Do dzisiaj pamiętam kod przepisywany z podręcznika na tablicę przez nauczyciela... Bez sensu :D
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
WOW! W 1 LO?! Nie chciałbym być wścibski bądź nieuprzejmy, ale chyba trochę wieku już rzeczywiście masz ;)
komentarz 15 kwietnia 2015 przez Mateusz M. Początkujący (350 p.)
Prawda jest taka, że w moim gimnazjum lekcje informatyki istniały w planie zajęć - wcześniej po prostu nie zetknąłem się z tym terminem, cóż - tak wyszło :)
komentarz 28 września 2015 przez Maurycy0621 Bywalec (2,140 p.)
Ja się dopiero w 3 klasie gimnazjum dowiedziałem (przez przypadek), że mój nauczyciel infrmatyki prowadził co tydzień zajęcia z programowania (przestał prowadzić, z powodu braku chętnych i zainteresowanych tematem). Pogadałem z nim trochę, przedstawiłem mu kilka swoich projektów, i ostatecznie udało mi się namówić go na godzinkę programowania tygodniowo :-D (Zwłaszcza się cieszę, ponieważ gość ma uprawnienia do prowadzenia profesjonalnych kursów programowania, i w tym czasie poświęca mi 100% uwagi w ciągu tych 45 minut)
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Nifrez Obywatel (1,090 p.)
PAWN - Pluginy do amxmodx cs 1.6 :)
komentarz 25 maja 2015 przez Rodzyn Użytkownik (980 p.)
Hoho :D widzę że jest tu parę osób z społeczności Amxx.pl :) Super :D Może kojarzysz mnie ? :D Mam tam ten sam nick :P Napisałem parę fajnych pluginów heh ;P

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 620 wizyt
pytanie zadane 31 października 2015 w Offtop przez gab123 Mądrala (5,230 p.)
+8 głosów
6 odpowiedzi 669 wizyt
0 głosów
9 odpowiedzi 3,658 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 w JavaScript przez dewe Gaduła (4,300 p.)

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...