• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Programista po szkole zawodowej

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,720 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez wbq Początkujący (480 p.)
Witam wszystkich.

Jestem w życiowej 'kropce', bardzo proszę o pomoc. Aktualnie mam 21 lat, od gimnazjum interesowałem się programowaniem i chciałem zostać programistą. Niestety wtedy również wpadłem w złe towarzystwo i pomimo moich ciągłych marzeń nie przekładało się to na praktykę, byłem młody, głupi, poszedłem do szkoły zawodowej, nie chciało mi się uczyć.

Teraz nie widzę rozwiązania tego życiowego problemu, ciągnie mnie do pisania gier komputerowych, jednak wiem, że nikt mnie nie weźmie na praktyki bez doświadczenia i z wykształceniem zawodowym, ponadto zdaje sobie sprawę, że mam braki w takich dziedzinach jak chociażby matematyka i mógłbym po prostu nie dać sobie z tym rady. Zrobienie dodatkowego wykształcenia oznaczałoby dla mnie 2 lata przebywania w moim rodzinnym mieście, to małe miasto, ciężko tam o jakąkolwiek pracę (aktualnie pracuję w Holandii).

Zostaje jeszcze tworzenie stron www, co prawda nie 'ciągnie' mnie do tego tak bardzo, jednak jest to łatwiejsze, a i szansa na staż (nawet bezpłatny, priorytetem jest dla mnie nauka) byłaby większa. Nie wiem co robić dalej, brak wykształcenia mocno mnie demotywuje, jednak nie widzę innej rzeczy którą chciałbym robić w życiu. Właściwie nie wiem jakiej odpowiedzi od Was oczekuję, więc może chociaż napiszcie czy znacie kogoś kto został programistą bez wykształcenia ? Bez matury ?

 

Pozdrawiam..

5 odpowiedzi

+10 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Naucz się czegoś zarąbiście dobrze i nagraj kurs na udemy. Warunki - perfekcyjny angielski, perfekcyjna wiedza z programowania.

Nie będziesz mieć pracodawcy, sam sobie pomożesz.

Moim zdaniem, najpierw nauczy się uczyć. Skoro wybierałeś w życiu lżejsze ścieżki to znaczy, że nie nauczył Cię nikt nigdy jak powinieneś się uczyć. Poczytaj o mnemotechnikach pamięciowych, zacznij dużo czytać - zainteresuj się szybkim czytaniem. Podkręć swój mózg.

Zacznij rozwiązywać krzyżówki, łamigłówki, sudoku, gry liczbowe i słowne, do tego stymuluj się w jakiś artystyczny sposób (rysowanie prostych figur) żongluj. Chodzi o stymulowanie mózgu. Szachy koniecznie.

Kiedy przyzwyczaisz się do wysiłku umysłowego, który jest dużo trudniejszy niż fizyczny - zacznij wtedy myślec o programowaniu - oczywiście nie mówię, żebyś się nie uczył wcześniej. Możesz się uczyć, tylko stymuluj swój mózg i dowiedz się jak najwięcej o tym w jaki sposób efektywnie i sprawnie się uczyć. Przydadzą się też pozycje z dziedziny motywacji i automotywacji. Inaczej będzie Ci ciężko.
komentarz 17 grudnia 2015 przez Wiktor Stary wyjadacz (11,120 p.)

Napisałeś coś bardzo ciekawego. Zgadzam się z Tobą w 100%, że wysiłek umysłowy jest dużo trudniejszy niż wysiłek fizyczny, a przystosowanie się do ciężkiej pracy psychicznej bez uprzedniego motywowania jest ciężkie i trzeba nad tym równie ciężko pracować.

Pozdrawiam i leci plus. smiley

komentarz 17 grudnia 2015 przez wbq Początkujący (480 p.)
Dziękuję za trafny komentarz. Masz rację, nigdy nie potrafiłem się uczyć. Jeżeli chodzi o automotywację, niedawno zacząłem zaznaczać w kalendarzu dni kiedy się uczę programowania, a kiedy tego nie robię, śledzenie swoich postępów daje pozytywne efekty. Odpowiedzi w tym temacie również działają motywująco, na pewno będę do nich nieraz wracał.

Angielskiego niestety nie znam perfekcyjnie, ponieważ ostatnie lekcje tego języka miałem w gimnazjum, jednak mieszkanie za granicą powoli pozwala mi nadrabiać braki.
+3 głosów
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez Schizohatter Nałogowiec (39,600 p.)
Matma może ma wiele wspólnego z logicznym myśleniem, jednak nie przejmuj się nią, jeśli masz zamiar programować. Zawsze powtarzam, że liczą się:
a) pewność siebie,
b) pewność swoich umiejętności,
c) umiejętności same w sobie.

I nic więcej. Ba, nie dotyczy się to tylko programowania. Dotyczy się to całego lifestyle'u. Grunt to mieć odwagę zrobić krok w nową stronę. Wykształcenie ma z programowaniem niewiele wspólnego. Stanowi reprezentację czegoś innego - często jest dowodem samozaparcia i pewnej pracowitości.
+2 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
Ja to widzę tak: programowanie gier komputerowych to coś trudnego, wg mnie to etap zaawansowany dla programisty. Nie wyobrażam sobie, żeby ktoś zrobił grę bez zrobienia najpierw prostszych aplikacji, czyli jakaś aplikacja internetowa, jakiś program okienkowy na desktop czy telefon. A do tego nikt chyba nie szuka niezbyt doświadczonych programistów do produkcji gier, z powodów finansowych, bo mniejsze gry to ryzyko i tworzą je często pasjonaci, którzy mają inne źródła dochodu.

Brak matury zamyka drogę na studia, ale nie na jakieś technika informatyczne policealne czy zaoczne, być może mógłbyś znaleźć jakieś dobre, gdzie naprawdę czegoś uczą i pochodzić tam. Na pewno istnieją programiści bez studiów, ale czy bez matury, tego nie wiem, ale ogólny pogląd w tej branży jest taki, że liczą się tylko umiejętności, nie papiery.

A jeśli już o umiejętnościach mowa, to liczy się umiejętność programowania obiektowego, najlepiej w kilku językach, zasady projektowania programów (najtrudniejsze wg mnie jeśli chodzi o samodzielną naukę) i obowiązkowo znajomość konkretnych bibliotek, frameworków, bo bez tego tak naprawdę nie zrobisz nic poza "hello world" w danym języku programowania. Do tego dochodzą narzędzia kontroli wersji (np. Git), umiejętność wyszukiwania informacji, czyli najczęściej umiejętność napisania odpowiedniej frazy po angielsku w Google, a potem wyłuskania z tego działającej dla nas odpowiedzi.

Żeby gdziekolwiek chcieli z tobą rozmawiać w sprawie zatrudnienia (i nie ważne że jesteś po zawodówce, podstawówce czy studiach informatycznych) musisz mieć coś do pokazania, jakieś swoje programy, najlepiej pasujące do tego co robi dana firma.
komentarz 18 kwietnia 2019 przez Maciek Krefft Nowicjusz (100 p.)
Witam mam 16 lat

Swoją pierwszą grę stworzyłem w wieku 14 lat z poradników na yt, natomiast w ciągu ostatnich 2 lat mocno ją rozwinąłem z własnych umiejętności. W Lutym 2018 zacząłem również prace nad grą sieciową która w ciągu 5 msc prawie była gotowa do Early Access, ale niestety silnik sieciowy okazał się nie działać *facepalm* i gra pozostała tylko lokalną(na 1 PC)
+1 głos
odpowiedź 17 grudnia 2015 przez Bantu Nałogowiec (34,170 p.)
Ja co prawda może mam maturę i może mam to średnie wykształcenie, ale i tak mam wrażenie, że w mój obecny pracodawca nigdy nie zwrócił uwagi na to jakie mam wykształcenie.
Też zawsze chciałem robić gry, za to nienawidziłem robienia stron internetowych, ale poznałem fajne języki, fajne rozwiązania i teraz pracuję jak programista. Tak na prawdę warto poznać trochę bardziej egzotyczne języki, bo to w nich jest miejsce dla outsiderów bez studiów, tam liczy się tylko skill nic więcej.
Co do kwestii słabej matmy to ja szczerze mówiąc w pracy chyba nigdy nie skorzystałem z czegoś bardziej zaawansowanego niż uczą w podstawówce, więc tym się też nie należy przejmować.
Ogólnie mówiąc liczy się tylko skill w danym języku/technologii nic więcej, jeżeli masz skilla i chcesz się rozwijać to z czasem powinieneś znaleźć pracę nawet bez wykształcenia.
komentarz 17 grudnia 2015 przez wbq Początkujący (480 p.)

Dzięki za odpowiedź yes Być może Twój pracodawca zwróciłby uwagę na wykształcenie dopiero wtedy, gdyby go nie było hehe ;) 

0 głosów
odpowiedź 18 grudnia 2015 przez Geek Pasjonat (19,660 p.)

więc może chociaż napiszcie czy znacie kogoś kto został programistą bez wykształcenia ? Bez matury ?

Bill Gates :)

komentarz 18 kwietnia 2019 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Co za bzdura...

Cytując wikipedię "W szkole podstawowej Gates był wyróżniającym się uczniem, szczególnie w matematyce i innych naukach ścisłych. W wieku 13 lat rozpoczął naukę w Lakeside School, ekskluzywnym prywatnym liceum w Seattle. "

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 650 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 393 wizyt
pytanie zadane 3 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez JameZ Początkujący (270 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 2,078 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...