• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Droga rozwoju jako programista

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,625 wizyt
pytanie zadane 14 listopada 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pulpet112 Użytkownik (760 p.)
Witam!

Jestem studentem II-go roku studiów zwiazanych z informatyką. Akurat jestem na takim kierunku, że zbyt wiele tej informatyki tam nie ma, ogólnie program w tym zakresie jest prosty i jak narazie niewiele się nauczyłem. Początkowo mi to pasowało bo nie myślałem o tym aby być w przyszłosci programistą. Jednak niedawno zrozumiałem, że to jest właśnie droga, którą chciałbym podążać i dlatego chcę się kształcić w tym kierunku. Niestety same sudia niewiele mi dadzą. Dlatego też zastanawiam się właśnie nad drogą rozwoju, jaką powinienem na ten moment obrać. Stąd moje pytania:

Jakie książki czytać, jakie projekty realizować, co konkretnie robić aby najefektywniej przejść przez naukę programowania?

Pytałem kilku ludzi z tej branży, czytałem itp. i wywnioskowałem z tego wszystkiego, że najlepiej jest założyć sobie jakiś projekt i go zrealizować a jeśli nie to iść po prostu do pracy lub na staż, gdzie nie wymagają wielkich umiejętności i tam się uczyć.

Jeśli miałbym obrać drogę stworzenia projektu to co by to mogło być? Na jakim poziomie trudności? Dobrze by było abym mógł sobie to potem wpisać do CV gdy będę rekrutował się na staż/pracę.

A może pójść od razu do pracy/ staż ? W jakich firmach przyjmują "zielonych" programistów za jakąś głodową stawkę albo nawet za darmo? Jeśli chodzi o ten wariant, to w grę wchodzi Kraków. A może można zdalnie?

Wiem, że sporo pytań, ciekawe czy ktoś się podejmie odpowiedzi ;) Mam nadzieję, że trafię na jakąś dobrą duszę na tym forum, która będzie w stanie odpowiedzieć, na chociaż jedno ;)

Z góry dzięki wielkie!!!

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 14 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Nie ma czegoś takiego jak poziom trudności projektu. Projekt jest, albo go nie ma.

Książek masz dużo - w zależności od języka. Nie powiedziałeś który język by Cię interesował. Więc jak ktoś coś ma Ci doradzić?

W takim razie polecam książki poświęcone: Programowaniu obiektowemu, testowaniu aplikacji (jednostkowe, akceptacyjne i integracji), zarządzanie sobą w czasie, zarządzanie projektem (kanban, agile, scrum, XP). Tworzenie oprogramowania sterowane modelem(dziedziną) - DDD.

Pójdź na szkolenie - jakieś porządne, może być z urzędu. Masz gwarancję zdobycia zatrudnienia.

https://www.youtube.com/watch?v=cLGDn5Z6v6w (znajdziesz część 2 sobie)

Swoją drogą jeżeli sam od siebie nie wymagasz wielkich umiejętności, to nie licz na dobry zarobek. Na świecie rozpowszechnił się mit, że jak ktoś jest programistą to śpi na pieniądzach. Sam znam kilku developerów PHP, którzy piszą niczym z lat 2007 i zarabiają 1600zł.

Musisz mieć umiejętności sprzedania się, musisz mieć umiejętność mega szybkiej nauki. Musisz mieć dużo chęci i zaparcia.

Postaw sobie cel - 6 miesięcy, rok. I przez ten czas naucz się porządnie jakiegoś obiektowego języka programowania:
- poznaj fundamenty programowania
- naucz się wzorców projektowych
- poznaj SOLID GRASP i DRY
- klepaj masę kodu. Odstaw fejsa i inne gówna

Jeżeli przez pół roku będziesz ostro zapierdzielać z nauką to coś Ci wyjdzie - ja sam zarywałem nocki gdy było trzeba.
komentarz 14 listopada 2015 przez pulpet112 Użytkownik (760 p.)
Fakt, zapomniałem powiedzieć. Najbardziej chciałbym programować w JAVIE.

Zastanawiam się, co masz na myśli mówiać o szkoleniach i że po tym mam gwarancję zatrudnienia. Mógłbyś to rozwinąć? O jakich konkretnie szkoleniach mówisz i dlaczego będę miał po tym pracę?
0 głosów
odpowiedź 14 listopada 2015 przez emSon Stary wyjadacz (10,480 p.)
Najlepiej już wybierz sobie technologie, w której masz zamiar pracować. Kup sobie jedną, dwie polecane książki, które jej dotyczą i zacznij się uczyć. Nie ma jakiś super efektywnych sposobów na przejście przez proces nauki. Jest to ciężka praca, w której ważny jest upór i wytrwałość. Przyswajaj sobie różne pojęcia, a potem wykorzystuj je w jakimś większym projekcie. Po półrocznej, owocnej nauce prawdopodobnie będziesz miał wystarczające umiejętności na to, by pójść na staż. Nie wymagaj od żadnej firmy zapłaty - bądź wdzięczny za to, że pozwalają ci się uczyć. Po kilkumiesięcznej praktyce szukaj normalnej pracy. Tylko tyle, i aż tyle.

Najważniejsze jest to, by być cierpliwym. Wyznacz sobie godziny w jakich będziesz programował, np: 19-22. Jeśli zdarzy się coś, co uniemożliwi ci wejście w tych godzinach odpracuj sobie je w innym czasie. Na początku czeka cię wiele frustracji i niezrozumiałych pojęć, ale po pewnym czasie zacznie się prawdziwa przyjemność płynąca z tworzenia programów.

Nie poddawaj się i życzę ci powodzenia ;)
0 głosów
odpowiedź 14 listopada 2015 przez jajoxd15 Gaduła (3,740 p.)
Witam. Uczęszczam do technikum informatycznego (2 klasa). Szkoła realizuje strarą postawą programową. Osobiście ja już wybrałem swój kierunek w życiu mam zamiar zostać programistą. Niewiele osób z mojej klasy przejmuje się swoją przyszłością, liczą że będą zarabiać duże pieniądze nic nie robiąc, lub grając w gry,są w ogromnym błędzie. Kilka dni temu zamówiłem sobie książki do nauki: PHP, SQL, CSS, oraz programowania na urządzenia mobilne typu Android. Mam nadzieję, że dzięki przeanalizowaniu książek i wykonaniu projektów, moja kariera z programowaniem się rozpocznie i będę mógł czerpać z niej w przyszłości pieniądze.
komentarz 14 listopada 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Z ciekawości, możesz podać tytuły?
komentarz 14 listopada 2015 przez jajoxd15 Gaduła (3,740 p.)
  1. PHP, MySQL i JavaScript Wprowadzenie
  2. Android Flash Zaawansowane programowanie aplikacji mobilnych 
  3. CSS3 podręcznik nowoczesnego webdevelopera
  4. Platforma Android nowe wyzwania

Zacząłem naukę od pierwszej książki :)

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,800 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez kamil01 Początkujący (340 p.)
+2 głosów
7 odpowiedzi 705 wizyt
pytanie zadane 31 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,533 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...