• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia Informatyczne - czy to nadal dobry wybór ? Jakie miasto ?

VPS Starter Arubacloud
+9 głosów
30,786 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Brakminicku Nowicjusz (210 p.)

Witajcie ;)

Na wstępie chcę przeprosić, jeżeli taki temat już się pojawił gdzieś na forum a ja go powielam.. Nie znalazłem po tagach. Myślę, że na tym forum warto zrobić wątek zbiorczy, bo z pewnością dużo uczniów szuka odpowiedzi na podobne pytania.
Za niedługo zdaję maturę - rozszerzenia matematyka, fizyka, angielski. Otwiera mi to drogę to wszelakiej maści studiów od matematyki stosowanej, po inżynierię, robotykę, informatykę, ekonomię,  aż do fizyki teorytycznej ( btw. nawet na psychologię matematyka rozszerzona jest punktowana ! :) )
Od dawna myślałem nad studiami informatycznymi ze specjalizacją programowanie (kiedyś bawiłem się c++ i  php) . Jednak ostatnimi czasy coraz więcej znajomych wybiera właśnie taki kierunek i stąd moje pytania:


1.Czy nadal warto iść na programowanie ? ( Jakie są perspektywy tego kierunku? Czy zapotrzebowanie na programistów nie będzie maleć? Może lepiej jest iść na inny kierunek np. robotyka, ekonomia, a programowania uczyć się samemu ? )
2.Jakie są szanse na uzyskanie pracy po studiach a nawet podczas ich trwania ?

3. Jak najlepiej wykorzystać 5 lat studiów - kiedy zaczynać praktyki, czy chodzić na konkursy, opinie o wykładach lub wykładowcach, imprezy ;) itp. ( jakieś cenne wskazówki od byłych, lub obecnych studentów )

4. Jak ma się sprawa dziewczyn na kierunkach informatycznych. Czy można jakieś (ładne) miłe i sympatyczne ;) spotkać ? Czy będąc na uczelni jest możliwość integracji z innymi kierunkami ?

 

Wiadomo do pracy chodzi się po to, żeby zarabiać więc :  


5.Jakie są średnie początkowe zarobki ?

6. Czy osiągnięcie zarobków rzędu 10 000 zł na miesiąc jest realne ? Jak dobrym trzeba być, żeby być w stanie tyle zarobić ?

 

Gdzie studiować? Fajnie by było zebrać informacje z różnych miast i znajdujących się tam uczelniach, w tym informacji o wykładowcach, ogólnej atmosferze studiów. Wszystko co może przemawiać za lub przeciw pójściem akurat do tego miasta. Wszystko się liczy ;) Listę będę edytował, jeżeli ktoś poda miasta - uczelnie ;)

Wrocław:

Kraków:

Warszawa:

 

Jeżeli trafi się jakaś odpowiedź nawet na jeden podpunkt to edytuje post i wkleje ją pod spodem z ~nickiemautora i utworzymy Kompetendium Wiedzy o Studiach ;)

Jeżeli ktos ma jeszcze jakieś pytania do chętnie je wkleję ;)

 

10 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez Kicany Gaduła (3,220 p.)
edycja 12 kwietnia 2015 przez Kicany

Odpowiadałem niedawno ale odpowiem i tobie:
1. Warto, Wielkie, Moim zdaniem nie, Moim zdaniem warto iść na programowanie z tej racji iż oczywiście jeżeli lubisz to robić będziesz miał wokół siebie ludzi z podobną pasją.
2. Bardzo duże, z tym że tutaj warunkiem dostania pracy jest wiedza / pasja / zaangarzowanie / doświadczenie.
3. Praktyki dają ci doświadczenie a doświadczenie późniejsze dostanie lepszej pracy więc jak najszybciej jeżeli masz na to czas, Konkursy dobrze wyglądają w twoim CV podczas rekrutacji do większej firmy która wyłapuje studentów do swoich zespołów,
O reszcie się nie wypowiem z tego punktu gdyż nie studiuje.
4. Trochę mniej niż oczywiście na humanistyce ale są i odpowiem tak są sympatyczne co nie wiem co to miało do końca oznaczać. Sam posiadam kilka koleżanek na kierunkach informatycznych.
5. Zarobki są brane od twojej wiedzi i doświadczenia jak i też technologi w jakiej się obracasz więc tak o.. trudno odpowiedzieć na twoje pytanie przejżyj zestawienia i opisy wymagań na http://praca.pl
6. Osiągnięcie stawki 10 000 zł netto miesięcznie jest realne z tym że trzeba trochę posiadać wiedzy / doświadczenia. Posiadać wiedzę z paru technologi nie tylko stricte np. PHP + Symfony.
7. Od siebie poleciłbym Gdańsk i Warszawe gdyż to były moje cele gdzie myślałem iść. Dodam że Gdańsk od pewnego czasu ciągle procentuje wiele inwestorów, wysoko-budżetowych projektów co daje przewagę nad Warszawą.

komentarz 16 maja 2015 przez dania9 Początkujący (260 p.)
Idz  do  Krakowa  studiowac  studiuj  programowanie to  bardzo dobra dziedzina .
+2 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Masz, aby nie śmiecić.

https://forum.pasja-informatyki.pl/285/studia-i-ich-sens?show=285#q285

To na jedno Twoje pytanie odpowie, czy studiować, czy iść do pracy.

Ile zarabia, nie wiem. - http://www.pracuj.pl/praca. Napisz do pracodawców ile mogą dać.
+2 głosów
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez Aress Mądrala (6,410 p.)
Praktycznie zawsze jesteś w stanie więcej zarobić mając studia niż ich nie mieć. Często jest tak ze trzymają cie na stawce bo nie masz wyższego wykształcenia
1
komentarz 12 kwietnia 2015 przez Kicany Gaduła (3,220 p.)
Z tym że jeżeli masz wiedzę to ta wiedza daje ci możliwość zarabiania więcej jeżeli średnia stawka wynosi więcej niż otrzymujesz od pracodawcy.
Aktualnie rynek IT jest wielki i zapotrzebowanie na pracowników jest równie wielkie wiem z powodu iż ostatnim czasem sam poszukiwałem starszych programistów PHP do jednego z projektów.
Więc jeżeli coś ci się nie podoba nic nie stoi na przeszkodzie aby z dnia na dzień zmienić pracę.
+1 głos
odpowiedź 12 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Jeżeli interesuje Cie informatyka a nie tylko programowanie to najlepszy wybór, to AGH - tam jest świetna kadra.
Sam jestem na uczelni prywatnej , która opiera się właściwie na ich wykładowcach , a ja mam przynajmniej czas żeby się uczyć w większości samemu,bo niestety takie są realia uczelniane, że gdzie byś nie poszedł to trzeba pracować samemu
+1 głos
odpowiedź 28 sierpnia 2015 przez Lafoniz Gaduła (4,370 p.)

Zacznijmy od tego: http://screenshooter.net/101488093/hkruxer (kwota netto jest tym, co realnie otrzymasz). W najgorszym wypadku musiałbyś wypracować 14 tysięcy złotych brutto.

Spójrzmy teraz na raport Sedlak & Sedlak z 2014 roku: http://programistamag.pl/ile-zarabia-sie-w-branzy-it-raport-z-2014-r/

Zaledwie 25% osób zarabiało powyżej 9200 brutto (około 7 tysięcy złotych netto, zależy od umowy). Bycie w tych 25% na pewno w jakiś sposób wiąże się z byciem lepszym od tamtych 75%. Czy będziesz od nich lepszy? Ciężko powiedzieć...

Nawet jeśli będziesz, wciąż będziesz musiał podskoczyć o blisko 5 tysięcy złotych brutto, aby otrzymać 10 tysięcy netto. Sądzę, że można optymistycznie przyjąć, że około 10% osób zarabia powyżej tej kwoty.

W linku znajduje się dużo więcej ciekawych danych, przeczytaj to lepiej uważnie i zapamiętaj dokładnie, żeby potem jak większość ludzi, nie strzelać liczbami z sufitu, mówiąc o raju w branży IT...

0 głosów
odpowiedź 14 maja 2015 przez Tomek98 Początkujący (260 p.)
Uczelnia to AGH w Krakowie lub Politechnika Warszawska.A co do tych zarobków to 10000zł jest realne, gdy założysz własną firmę lub jesteś, tak jak wcześniej mówiono senior developerem. Ale w programowaniu jest jeszcze taki plus iż gdy przyjdzie ci do głowy fajny pomysł na program możesz na nim zarobić miliony a nawet milirdy(np.niedawno twórcy snapchat-u).
0 głosów
odpowiedź 23 maja 2015 przez darekj19 Użytkownik (910 p.)
Opłaca się być programistą . Idz studiować do Krakowa . Jest realne że będziesz zarabiać 10000 złotych .
0 głosów
odpowiedź 19 października 2016 przez CodeMaster Początkujący (300 p.)
1. Ciągle warto, ale nie oszukujmy się w naszej branży potrzebne są bardziej umiejętności niż wykształcenie ;)
2. To zależy od tego jak dobrze programujesz. Ja znalazłem pracę już na 3 roku i do tej pory pracuję w Codete w Krakowie więc da się.
3. Postawić na indywidualne projekty, rozwijać się dla siebie, a nie tylko żeby przeciskać się z roku na rok.
4. Na niektórych uczelniach spotkasz nawet niezłe :D
5. Nie da się tego uśrednić. Zależy od projektu, języka i wielu wielu innych czynników.
6. Pewnie, ale faktycznie musisz być dobry ;)
Ja skończyłem AGH i polecam.
0 głosów
odpowiedź 23 października 2017 przez xanon88 Nowicjusz (140 p.)

Skończyłem informatykę na UE (http://www.ue.wroc.pl/wydzial_zif/84/informatyka_i_ekonometria_studia_i_i_ii_stopnia.html) jednak bardzo mylnym myśleniem jest że po studiach dostaniesz pracę za 10k miesięcznie i nic więcej nie bedziesz musiał robić :) Programowanie wiąże się z ciągłą nauką, każdy może programować ale z podejściem że chce od razu zarabiać 10k do niczego nie dojdziesz..

 

–1 głos
odpowiedź 19 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Powiem tak. Studia dziś to podstawa. Znam ludzi, którzy po technikum zarabiali przyzwoite pieniądze. Jednak jeśli jesteś w tym dobry to czemu ktoś na rozmowie miałby Ci powiedzieć "Ma pan świetne referencje, dużo projektów, wiedzę i doświadczenie. Ale co ze studiami?". Słyszałem, że mgr potrafi dostać więcej w branży it, tylko dlatego, że jest magistrem.

Co do popytu na programistów to nie musisz się tym martwić. W Szczcinie (Zut) dziewczyny to ok 17%. Zarobki rzędu 10000 / mies. raczej tylko w przypadku senior developera. 

1
komentarz 19 października 2016 przez pietrzakacper Mądrala (7,480 p.)
Najpierw mówisz, że studia dziś to podstawa. A potem, że znasz ludzi, którzy po technikum zarabiali przyzwoite pieniądze. Czyli chyba nie do końca studia to podstawa ?

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 347 wizyt
+5 głosów
9 odpowiedzi 18,122 wizyt
+5 głosów
11 odpowiedzi 4,135 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...