• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bash oraz Linux na Macu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
890 wizyt
pytanie zadane 1 listopada 2015 w Inne języki przez aspoka Mądrala (5,290 p.)
Witam,

rozmawiałem ostatnio z menadżerem firmy z branży IT o tym co muszę umieć by móc się u nich zatrudnić. Dowiedziałem się, że poza rzeczami których cały czas się uczę muszę umieć pisać w bash'u i ogarniać Linux'a. Kiedyś maiłem już styczność z jedną z dystrybucji tego oprogramowania, zainstalowałem ją sobie zamiast Windowsa który doprowadzał mnie do szału, ale teraz mam inny komputer (starego mac book'a) który ma obok maca postawionego xp, a ponieważ jego dysk jest dość mały nie ma już miejsca na 3 system. Tutaj pojawia się pierwsze moje pytanie, czy jest sens w instalacji Linux'a na oddzielnym dysku, czy na przykład wrzucić tam xp a Linux'a postawić na jego miejscu? Jakiego Linux'a wybrać, do celów nauki bash'a? Oraz moje ostanie pytanie, gdzie się najlepiej uczyć  bash'a?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź

5 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 1 listopada 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
edycja 1 listopada 2015 przez furas
Nie wiem w którym momencie Apple wzięło kod Unixa FreeBSD i na jego podstawie zrobiło system operacyjny dla Maców tak więc może już masz na swoim komputerze Unixa w postaci MacOS i może masz też już tam zainstalowanego Bash'a.

Unix jest bardzo podobny do Linuxa. Niektórzy to nawet MacOS zaliczają już do rodziny Linux/Unix.
komentarz 1 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Yup, Mac OS jest kompatybilny z POSIXem, więc mimo że technicznie nie jest Linuxem, powinien jak najbardziej nadawać się do nauki terminala.
komentarz 1 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Unix jest bardzo podobny do Linuxa. Niektórzy to nawet MacOS zaliczają już do rodziny Linux/Unix.

Na odwrót - zarówno Linux jak i Mac-OS są Unix-podobne (co obecnie ocenia się głównie przez kompatybilność z POSIXem). A Mac nie może być w rodzinie Linuxów jeśli nie ma jądra Linuxa.

komentarz 1 listopada 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
Z zaliczaniem do rodziny Linux/Unix nie chodzi o zaliczanie konkretnie do rodzny Linux i posiadanie jądro Linuxa ale o całą resztę - wspólne korzenie, podobne narzędzia, itp..
Wzięli Unixa wiele rzeczy dodali lub pozmieniali ale wciąż jednak coś tam zostało z tego Unixa.
komentarz 1 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Zgadza się, i właśnie dlatego zarówno Linux jak i BSD są "Unix-podobne" (co jest szerszym terminem), a nie w "rodzinie linuxa".
komentarz 1 listopada 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
nie używam pojęcia "w rodzinie LInuxa" tylko "w rodzinie Linuxa/Unixa" ;) ale Unixopodobne najszerzej opisuje rodzinę.
0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2015 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Hm - a czemu nie VM? Może wydajność nie będzie zabójcza, ale powinien być mniejszy problem z miejscem.

Co do wyboru Linuksa: jeśli idziesz w VM, to coś z lekkim środowiskiem graficznym. Może Debian + LXDE? W teorii do basha potrzebny Ci tylko terminal, więc środowisko graficzne można sobie całkowicie darować ;)
komentarz 1 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Przy instalacji Debiana jest bodajże możliwość instalacji bez jakiegokolwiek środowiska. Przy Ubuntu trzeba instalować specjalną wersję Ubuntu Server.
komentarz 1 listopada 2015 przez Tisamon Bywalec (2,090 p.)
Wydaje mi się, że można gdzieś znaleźć zwykłą wersję Ubuntu bez środowiska graficznego.
0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Jakiego Linux'a wybrać, do celów nauki bash'a?

Technicznie jakiegokolwiek. W praktyce firmy zazwyczaj używają systemów z rodziny Debiana (głównie Debian, Ubuntu LTS) lub Red Hata (Fedora, RHEL).

0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2015 przez niezalogowany
Nie wiem ale chyba bash w linux i os x to prawie to samo
–1 głos
odpowiedź 1 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Polecam Linuxa Kali, świetnie nadaje się na początek do nauki bash'a.
komentarz 1 listopada 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
No i za co ten minus? Ktoś się oburzył, że wymieniłem strasznego oraz bardzo, ale to bardzo trudnego w ogarnięciu Debiana? Co Ci się nie podoba w tym systemie?
komentarz 1 listopada 2015 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Polecanie nowicjuszowi systemu który domyślnie działa jako root, działa na modelu rolling release i z tego co wiem ma domyślnie wyłączone parę usług bezpieczeństwa to zwyczajnie głupi pomysł.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 322 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2021 w Inne języki przez mattaha Użytkownik (690 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 225 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2020 w Inne języki przez Marak123 Stary wyjadacz (11,190 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 306 wizyt

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...