• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Staż / praktyki na co zwrócić uwagę

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
2,877 wizyt
pytanie zadane 24 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Witam!

Za tydzień rozpoczynam studia na kierunku Informatyka. Filmy na kanale Pana Mirosława ogladam już od jakiegoś czasu i bardzo mnie zainspirowały. W ciągu ostatniego miesiące przeczytałem "Slight Edge", "Think and grow rich" i "The seven habits of highly effective people". Bardzo mi się spodobały i zamierzam zaaplikować Slight Edge'ową filozofie podczas nauki i ogólnie w życiu.

Jednym z takich "long-term" postanowień jest dla mnie znalezienie praktyk / stażu po pierwszym roku studiów i dlatego właśnie zakładam ten temat. Z ofert, które przeglądałem w internecie wnioskuje, że pracodawcy zwykle sa bardziej zainteresowani studentami drugiego lub trzeciego roku, ale liczę, że wszystko da się nadrobić wiedzą i umiejętnościami.

Do tej pory, głównie zajmowałem się programowaniem w C++ i nauką podstawowych algorytmów (typu BFS, DFS). Liznąłem też trochę Python'a. Mimo wszystko, nadal nie jestem pewny, w jakim dokładnie kierunku się rozwijać. Pociągają mnie za równo języki webowe, których jak na razie uczyłem się jedynie z filmów Pana Mirosława jak i programowanie tradycyjnych aplikacji.

Przechodząc do meritum całej sprawy specyzuje może kilka nurtujących mnie pytań:

1. Czy znacie w Polsce, a w szczególności w Krakowie firmy, które byłyby zainteresowane przyjęciem studenta po pierwszym roku studiów?

2. Po za materiałem i wiedzą jaką przyswoję na uczelni, jakimi technologiami, językami powinienem zająć się na własną rękę, co na start wymagałby przeciętny pracodawc? (Wiem, że nie sprecyzowałem co chcę robić, dlatego pytam bardziej o Wasze preferencje)

3. Czy warto brać udział w różnego rodzaju projektach, kółkach organizowanych na studiach? (Ponownie, chodzi mi bardziej o kontekst zawodowy i czy coś takiego nadaje się na CV. Nie wątpię, że sam w sobie projekt to świetne doświadczenie.)

4. Jakieś inne rzeczy, na które student-informatyk powinien zwrócić uwagę?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi! :)

6 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 24 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

3. Czy warto brać udział w różnego rodzaju projektach, kółkach organizowanych na studiach? (Ponownie, chodzi mi bardziej o kontekst zawodowy i czy coś takiego nadaje się na CV. Nie wątpię, że sam w sobie projekt to świetne doświadczenie.)

Już od gimnazjum powinieneś się pchać wszędzie i robić wszystko by zarządzać ludźmi, pracować w grupie itp. :) Oczywiście, że warto. Koła naukowe to przede wszystkim znajomości, następnie umiejętności. Chociaż na pierwszym roku studiów mało kto daje rade pogodzić to z nauką. 

 Skoro nie wiesz w którym kierunku chcesz iść to poczekaj na studia. Nikt Ci nie pomoże z takim wyborem. 

+1 głos
odpowiedź 24 września 2015 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)

1. Czy znacie w Polsce, a w szczególności w Krakowie firmy, które byłyby zainteresowane przyjęciem studenta po pierwszym roku studiów?

 Ofert wydaje się być mało, ale warto poprzeglądać wszystkie portale internetowe z pracą - z Krakowem niestety nie pomogę, ale z pewnością coś się znajdzie.
 

2. Po za materiałem i wiedzą jaką przyswoję na uczelni, jakimi technologiami, językami powinienem zająć się na własną rękę, co na start wymagałby przeciętny pracodawc? (Wiem, że nie sprecyzowałem co chcę robić, dlatego pytam bardziej o Wasze preferencje)

Na Twoim miejscu webdev(zarówno front i backend), przyjemne z pożytecznym ;) 
 

3. Czy warto brać udział w różnego rodzaju projektach, kółkach organizowanych na studiach? (Ponownie, chodzi mi bardziej o kontekst zawodowy i czy coś takiego nadaje się na CV. Nie wątpię, że sam w sobie projekt to świetne doświadczenie.)

Tutaj jest trochę rozkminy. Ostatnio oglądałem pewien filmik na temat rozmów kwalifikacyjnych i gość wspominał o projektach itd - uważał, że on nie bierze tego pod uwagę(rozpatruje CV), ponieważ z reguły wiele  z dodatkowych papierków można bardzo łatwo zrobić, taki typowy zapychacz. Moim zdaniem warto brać udział, ale tylko dla własnych przyjemności.

 

 4. Jakieś inne rzeczy, na które student-informatyk powinien zwrócić uwagę?

Tutaj trudno powiedzieć :v

+1 głos
odpowiedź 24 września 2015 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)

Chodź na targi pracy. Wszystkie jakie tylko znajdziesz.

Po za materiałem i wiedzą jaką przyswoję na uczelni, jakimi technologiami, językami powinienem zająć się na własną rękę, co na start wymagałby przeciętny pracodawc?

Zależy. C++ -> czasem wymagają Boosta (ASIO) albo WinAPI. No najlepiej i cały STL, chyba że firma tylko opiekuje się 15-letnim kodem. Python -> jeśli webdev to zazwyczaj Django, pisanie testów, rozumienie baz danych. Jeśli nie webdev... wszystko zależy od pracy.

+1 głos
odpowiedź 25 września 2015 przez niezalogowany
edycja 25 września 2015

1. Czy znacie w Polsce, a w szczególności w Krakowie firmy, które byłyby zainteresowane przyjęciem studenta po pierwszym roku studiów?

Każda większa firma organizuje staże. Są to w głównej mierze staże wakacyjne, ale równie dobrze takie, które nie są ograniczone ścisłym terminem. Żadna jednak nie bedzie szczególnie zainteresowana pierwszoroczniakiem. Chyba, że wyróżnisz się na tle innych, ale już sam fakt, że pytasz o takie rzeczy, raczej nie wróży dobrze :P

 2. Po za materiałem i wiedzą jaką przyswoję na uczelni, jakimi technologiami, językami powinienem zająć się na własną rękę, co na start wymagałby przeciętny pracodawc? (Wiem, że nie sprecyzowałem co chcę robić, dlatego pytam bardziej o Wasze preferencje)

Powinieneś zająć się tym co Cię kręci. Jeżeli nie wiesz jeszcze co Cię kręci, to szukaj dalej. Co Ci mam w tej kwestii niby powiedzieć? Jak będziesz dobry to na wszystkim zarobisz - jeśli o to chodzi...

"Wymagania na start"... Mam już dosyć tego typu pytań. W skrócie - ilu pracodawców, tyle różnych wzorców idealnego kandydata. Przejrzyj oferty pracy, skontaktuj się z firmami, które Cię interesują i wyłuskaj od nich niezbędne informacje, których w ofertach pracy zabrakło (poważnie, są takie oferty?). 

3. Czy warto brać udział w różnego rodzaju projektach, kółkach organizowanych na studiach? (Ponownie, chodzi mi bardziej o kontekst zawodowy i czy coś takiego nadaje się na CV. Nie wątpię, że sam w sobie projekt to świetne doświadczenie.)

W kontekście zawodowym - nie, nie warto.

4. Jakieś inne rzeczy, na które student-informatyk powinien zwrócić uwagę? 

Naucz się korzystać z internetu ;) 

+1 głos
odpowiedź 25 września 2015 przez pshembol Początkujący (350 p.)

1. Czy znacie w Polsce, a w szczególności w Krakowie firmy, które byłyby zainteresowane przyjęciem studenta po pierwszym roku studiów?

Jeśli znasz się na tym co robisz, to możesz nawet pracować podczas pierwszego roku studiów. Paru moich znajomych studiuję i pracuję jednocześnie. Jeśli czujesz się na siłach to napisz do wybranej firmy, czy mógłbyś zgłosić się na praktyki. Warto wybrać się na targi informatyczne, ponieważ często są tam pracodawcy i można z nimi porozmawiać.

2. Po za materiałem i wiedzą jaką przyswoję na uczelni, jakimi technologiami, językami powinienem zająć się na własną rękę, co na start wymagałby przeciętny pracodawc? (Wiem, że nie sprecyzowałem co chcę robić, dlatego pytam bardziej o Wasze preferencje)

Najlepiej to rozwijaj się w tym co Cię interesuję. Musisz znaleźć to coś, co będzie dawało Ci największą satysfakcję. Myślę, że po pierwszym roku już będziesz wiedział co chcesz robić.

3. Czy warto brać udział w różnego rodzaju projektach, kółkach organizowanych na studiach? (Ponownie, chodzi mi bardziej o kontekst zawodowy i czy coś takiego nadaje się na CV. Nie wątpię, że sam w sobie projekt to świetne doświadczenie.)

Pewnie, że tak. Tylko nie wstępuj dlatego, żeby mieć wpis do cv. Jest mnóstwo organizacji i na pewno znajdziesz coś dla siebie.Poznasz fajnych ludzi, o podobnych zaintersowaniach i będziesz rozwijał umiejętności interpersonalne. Ten wpis do cv, to tylko fajny dodatek :).

4. Jakieś inne rzeczy, na które student-informatyk powinien zwrócić uwagę?

Nie zrażaj się, jeśli większość przedmiotów będzie mało interesująca. Nie odpuszczaj matematyki, bo jak będziesz miał zaległości od początku, to możesz mieć potem problemy.

BTW: Ostatnio na moim blogu, dodałem wpis odnośnie studiowania informatyki. Jakbyś chiał poczytać to napisz na pw. Podeślę link.

komentarz 25 września 2015 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Znalazłem w profilu, dzięki! :)
0 głosów
odpowiedź 25 września 2015 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
Nie wiem, czy pochodzisz z Krakowa. Ale zakładam, że informatyka na AGH? CZY UJ? Jeżeli na UJ :) to zapraszam na prywatną wiadomość, gdyż studia informatyczne na UJ trochę CIę zadziwią
komentarz 25 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Czemu zadziwią?
komentarz 25 września 2015 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
1 rok, na 10 przedmiotów 9 to matematyka i to na wysokim poziomie. Generalnie ja się tego tak nie spodziewałem :), ale przelecieli jak diabli !
1
komentarz 25 września 2015 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Miałem wybór między TCSem na UJ, a IET na AGHu i w końcu wybrałem AGH. Ale mniej więcej znam sytuacje na UJ w liceum mieliśmy zajęcia z wykładowcami z UJ :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 412 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 289 wizyt
pytanie zadane 22 lipca 2015 w C i C++ przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...