• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows w maszynie wirtualnej.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
840 wizyt
pytanie zadane 12 września 2015 w Systemy operacyjne, programy przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)

Witam.

Potrzebował bym mieć system Windows w maszynie wirtualnej w celu bezpiecznej analizy malware, ale jak wiadomo ten system jest płatny. Posiadam licencję na Windows 7, oraz na Windows XP, ale obie są już w użyciu.

Z instalacją pirackiej wersji pewnie nie było by dużego problemu (w szczególności XP, bo gdzieś w domu znalazł bym płytkę cheeky), jednak wolał bym używać legalnej wersji systemu. Jak wiadomo kopie z niewiadomego źródła moga być zmodyfikowane i zachowywać się inaczej, lub od początku zawierać szkodliwe oprogramowanie.

Czy istnieje możliwość uzyskania w jakiś legalny i darmowy sposób systemu do tego celu od M$? 

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 września 2015 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)

Z tego, co wiem, to taka możliwość jest tylko przy Windows 10. Niestety, zapewne nie ma sposobu na uzyskanie Windowsa za darmo. Możesz jeszcze zapisać się na jakieś studia informatyczne, bo najczęściej Microsoft rozdaje studentom darmowe systemy... oczywiście żartuję smiley

komentarz 12 września 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)

To chyba nie dokońca jest żart, bo licencję na 2 lata na Win8 miałem z DreamSpark premium, który u mnie na zajęciach Junior .NET był za samo przyjście. Niestety kody do DS premium były sprzedawane w internecie, więc teraz MS niechętnie rozdaje kody.cheeky

+2 głosów
odpowiedź 13 września 2015 przez rquadratis Użytkownik (960 p.)

Gotowe obrazy różnych wersji Windows od XP do 10 dla różnych maszyn wirtualnych:

https://dev.modern.ie/tools/vms/windows/

NIe wiem, na ile poszczególne wersje windows mogą być okrojone/zmienione w stosunku do oryginału i jaki to może mieć wpływ na jakość Twoich testów. To już musisz sprawdzić sam.

Drobna niedogodność - zgodnie z licencją, w zależności od wersji po miesiącu lub trzech, musisz zainstalować od nowa lub odtworzyć z migawki.

komentarz 13 września 2015 przez criss Mędrzec (172,590 p.)

Nie wiem czy na wszystkich systemach to jest dostępne, ale można użyć w cmd komendy slmgr -rearm, która przedłuży ten okres o kolejne 3(?) miesiące. Już nie pamiętam ile razy można było jej użyć, ale to chyba było więcej niż raz.

komentarz 13 września 2015 przez rquadratis Użytkownik (960 p.)
edycja 13 września 2015 przez rquadratis
Zgadza się, ale nie jest dostępne na wszystkich. Korzystam z migawek lub tworzę maszynę na nowo i nie pmiętam przez to, która wersja ma jakie obostrzenia. NIe wdawałem się więc w szczegóły.

Edit:

Nie znam się na testowaniu malware, ale zakładam, że taka maszyna nie ma zbyt długiego życia. Szkodnika po testach chyba najlepiej/najbezpieczniej usunąć razem z maszyną, więc chyba miesiąc jest aż nadto.
komentarz 13 września 2015 przez hit02 Nałogowiec (33,970 p.)
Bardzo ciekawa oferta od MS. Jeszcze nie jestem pewnien, czy właśnie z tego będę korzystał, ale wygląda na to, że to są po prostu obrazy już zainstalowanego systemu ze zmienioną tapetą.

Co do przywracania systemu, to i tak bym musiał coś takiego robić, bo po uruchomieniu wirusa wypadało by go potem "odinstalować".
komentarz 13 września 2015 przez rquadratis Użytkownik (960 p.)
Dokładnie tak - gotowy system z konkretną wersją przeglądarki IE. Natomiat, jak już pisałem, nie jestem pewien czy kompletny.

Podobne pytania

+1 głos
4 odpowiedzi 5,213 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 339 wizyt

92,555 zapytań

141,404 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,941 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...