• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Instalacja Ubuntu obok Windows 10

VPS Starter Arubacloud
+6 głosów
54,566 wizyt
pytanie zadane 9 września 2015 w Systemy operacyjne, programy przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Witam, od niedawna mam zainstalowany system Windows 10 zaktualizowany z 8.1. Chciałbym zainstalować na komputerze Linuxa Ubuntu obok W10, tak aby przy starcie był wybór który system chcę odpalić. Czy istnieje możliwość takiej instalacji bez konieczności formatowania partycji na której chciałbym zanstalować Ubuntu? Jeżeli tak bardzo prosiłbym o jakieś linki ewentualnie opis jak to zrobić. Z góry dzięki.

Pozdrawiam :)

10 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
wybrane 1 listopada 2015 przez in4mat
1
komentarz 9 września 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Dzięki, bardzo przydatny artykuł :)
+2 głosów
odpowiedź 9 września 2015 przez WWOTEX Mądrala (6,200 p.)
Nie możesz zainstalować systemu na dysku tak aby dysk się nie sformatował... sam fakt instalacji np. ubuntu sformatuje partycję konkretną... jeśli zainstalujesz ubuntu na innej partycji niż w10 bo tak się da to wtedy automatycznie zostanie też zainstalowane coś co się chyba nazywa menu GRUB czy jakoś tak... za każdym razem jak włączysz pc otworzy ci się to GRUB i bedziesz mógł wybrać jaki system włączyć.... ale GRUB się automatycznie instaluje tylko jeśli instalujesz linuxa jako drugi... CZYYYLI... jeśli chcesz mieć linux i windows jednocześnie to musisz mieć dwie oddzielne partycje lub dyski i zainstalować najpierw windowsa na jednej partycji a potem linuxa na drugiej i nie odwrotnie bo jak najpierw instalniesz linuxa to ten grub będziesz musiał ręcznie konfigurować (A TEGO BYŚ NIE CHCIAŁ prawda?), pozdrawiam!
komentarz 9 września 2015 przez in4mat Bywalec (2,600 p.)
Z tego co wyczytałem w internetach to można "skrócić" partycję o jaki chcemy obszar i na tym nieużywanym obszarze zainstalować Linux, rzecz jasna formatując ją wcześniej, ale jak  wspomniałem jest to nieużywana przestrzeń, więc format nie wymaże żadnych danych. Szczerze mówiąc nie wiem czy chciałbym knfigurować GRUB czy też nie, bo nigdy tego nie robiłem, więc ciężko mi powiedzieć.
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
@WWOTEX, ale żeś kocopoły opowiadasz. Wracaj do książek. Bo aż smutno mi się zrobiło...
komentarz 9 września 2015 przez WWOTEX Mądrala (6,200 p.)
które zdanie to niby " kocopoł :D", o takim niby wyodrębnianiu partycji z innej partycji to nigdy nie słyszałem ale może i jest coś takiego a reszta to raczej prawda... powiedz co powidziałem źle to zrobię research
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)

Nie możesz zainstalować systemu na dysku tak aby dysk się nie sformatował... 

Mogę, wielokrotnie to robiłem. Dane były zachowane, jedyne co ulegało zmianie to folder Windows. Płyta CD Windows XP takie rzeczy umożliwiała. 

Co do gruba, to można linuxa jako pierwszy zainstalować, ale gdy windows będzie instalowany to nadpisze sektor bootowania. Można uruchamiać z boot.ini odpowiednią partycję przecież w przypadku Windowsa. Kwestia dodania jednej linijki.

komentarz 9 września 2015 przez Szykem2 Nałogowiec (29,510 p.)
@event15 Myślę, że chodziło o instalacje linuxa a nie reinstall windowsa. Zmiana systemu plików z ntfs na ext3/4 jednak formatu wymaga.
komentarz 9 września 2015 przez WWOTEX Mądrala (6,200 p.)
co do pierwszego to sorry nie wiedziałem ;) a co do gruba to wiem że to tylko trochę tej konfiguracji ale jednak gdy instalujesz odwrotnie jest prościej czyli lepiej... dobrze już się nie odzywam, nie jestem ekspertem
komentarz 9 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
@Szykem2, no ok.

@WWOTEX spoko, trochę wyskoczyłem bo przeczytałem najpierw pierwsze zdanie i dalej już nie czytałem. Dopiero jak odpisałeś to przeanalizowałem dalszą część wypowiedzi więc nie jest źle.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2016 przez hubot Dyskutant (9,100 p.)
Moje rozwiązanie - zainstalować Ubuntu na dysku w kompie a Windows 10 na dysku zewnętrznym. Powiem Wam, że to świetnie się sprawdza w moim przypadku.
komentarz 17 maja 2016 przez Krzysztof Trybuś Mądrala (5,280 p.)
Transmisja będzie ograniczona, a co za tym idzie mogą wystąpić problemy z wydajnością - czas dostępu gra w tym przypadku dużą rolę. Preferuję instalacje na jednym fizycznym dysku.
0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2017 przez Mariola Mac Początkujący (300 p.)
Ja juz robiłem takie rzeczy z windows 7 na dysku bez partycji 320gb  sam instalator ubuntu cie pyta co chcesz zrobic wybierasz instalacje obok windows 10 w twoim przypadku mi dziłało 3 lata bez problemów .

Jak jestes w windowsie  nie widzisz plików ubuntu jak by ukryta partycja a jak jestes w ubuntu masz partycje windows wiec możesz sobie nawet pobierac pliki tekstowe pdf itd z partycji windowsa.

Nic mi sie nie sypąło wszystko dziłalo płynie ale w grubie wybierałam  zawsze jako pierwszy linux a winde właczałam głównie do gier . To można łatwo ustawić z poziomu ubuntu
0 głosów
odpowiedź 23 stycznia 2017 przez Szymon Polaczy Obywatel (1,660 p.)
Spróbuj czegoś takiego jak linux live .

Chodzi o to ze masz pendrive i na nim instalujesz system.  Mozesz oczywiscie installwac programy i w ogole ale po wiecej szczegolow to niestety musze odesłać do wujka google bo sam wszystkiego pozapominałem
komentarz 23 stycznia 2017 przez niezalogowany
Nie polecam instalować OS na pendrive ze względu na okropnie niską wydajność. Nie byłbym również przekonany co do żywotności pendrive, który nie został zaprojektowany z myślą o "ponadprzeciętnej dla pendrive" operacji I/O dziennie.
0 głosów
odpowiedź 18 lutego 2017 przez robertwe Gaduła (4,620 p.)
Ja osobiście polecam WUBI instaluje ubuntu do pliku na partycji i podczas uruchamiania systemu masz wybór windows/ubuntu
0 głosów
odpowiedź 18 lutego 2017 przez Filip.p Początkujący (440 p.)

Proponuję ściągnąć Linuxa na jakiś przenośny dysk lub CD.

Według mnie to najprostsze rozwiązanie. Jest także praktyczne ponieważ przy zmianie komputera nie będziesz instalować go ponownie.smiley

komentarz 23 marca 2017 przez lukas$ Gaduła (3,390 p.)
Witam,

Po pierwsze ustalmy ile chcesz przydzielić na system operacyjny Linux, wtedy możesz wejść w mój komputer prawym przyciskiem myszki i zarządzaj.

Wchodzisz w zarządzanie dyskami. Wybierasz partycję na której chcesz zainstalować Linux i dostowujesz ile chcesz przeznaczyć miejsca na system operacyjny Linux.

Wtedy szukasz w google Linux Live USB Creator pobierasz program i instalujesz na windowsie

Wchodzisz na stronę www.ubuntu.pl w zakładkę Pobierz i wybierasz ubuntu jakie Ciebie interesuje. Ściągasz obraz płyty. Następnie uruchamiasz program Linux Live Creator i podajesz ścieżkę obrazu płyty.

Inne programy do tworzenia bootowalnego ubuntu instalacja z pendriva to rufus oraz Etcher. Uważaj przy instalacji abyś nie stracił danych z systemu windows - ja straciłem raz ale to inna była dystrybucja. Do windowsa jest podobny Zorin ale najbardziej stabilny jest mint.

Jeśli masz kartę graficzną Radeon AMD R9 390 to będziesz miał problemy z zainstalowaniem jakiejkolwiek dystrybucji Linuxa, możliwe że poprzednie wersje będą działać.

Nvidia bardziej jest kompatybilna z Linuxem.
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2017 przez kuba64 Nowicjusz (140 p.)
Windows 10 posiada funkcję subsystemu. Polecam o tym poczytać, zamiast stawiać Virtualną Maszynę albo drugi system obok.
komentarz 30 listopada 2017 przez Benek Szeryf (90,690 p.)

A ja nie polecam. Z tego co widzę, to dostępny będzie tylko shell. Rzeczywiście jest on ważny, jeśli używa się Linuxa, ale początkujący użytkownik może w ogóle tego nie potrzebować. A Linux to też wiele środowisk graficznych, możliwość ich konfigurowania itp. Pod przykrywą zachęty dla administratorów, wkłada się fragment Linuxa do Windowsa, zniechęcając tym samym mało wymagających użytkowników, którzy z ciekawości sprawdzą sobie czym jest Linux i dadzą sobie spokój, jak zobaczą tylko powłokę. A ci co pracują już na Linuxie, wątpię by przesiedli się na Windowsa.

Czyli podsumowując, jeśli ktoś chce wypróbować Linuxa, to niech to zrobi, zamiast bawić się w półśrodki. To nic przecież nie kosztuje.

komentarz 30 listopada 2017 przez kuba64 Nowicjusz (140 p.)
Można sobie zainstalować też powłokę graficzną więcej jest zabawy ale się da
0 głosów
odpowiedź 30 listopada 2017 przez FatBat Początkujący (340 p.)
Sam niedawno to robiłem, jest taki program, Rufus, który robi Ci dysk bootowalny z np. pendrive. Pobierasz iso Ubuntu - https://www.ubuntu.com/download/desktop/thank-you?country=PL&version=16.04.3&architecture=amd64 (możesz kliknąć w ten link i od razu zacznie się pobieranie iso, ale ja radzę pobrać BitTorrent i pobrać z alternative downloads - https://www.ubuntu.com/download/alternative-downloads i potem odpalić na BitTorrent - będzie dużo szybciej), podłączasz pendrive i odpalasz Rufusa. W rufusie jako dysk bootowalny wybierasz tego pendrive, a w opcjach formatowania wybierasz Obraz ISO no i z dokumentów wybierasz pobrane iso Ubuntu. Restartujesz kompa, uruchamiasz bios i tam w opcjach bootowania w biosie powinien pojawić się twój pendrive. Instalujesz Ubuntu, wybierasz dysk na którym chcesz zainstalować Ubuntu i cieszysz się dwoma systemami na jednym kompie :) Niestety do tego sposobu potrzebujesz mieć dwa dyski w komputerze, bo na jednym niestety nie da się mieć dwóch systemów, ale plusy są takie że w tym sposobie nie musisz nic formatować. Pliki zostaną na kompie :) Potem jeżeli będziesz chciał wyjść z Ubuntu i odpalić Windows, to wchodzisz do biosa, i w opcjach bootowania na samym dole masz taką opcję, wchodzisz w nią i tam możesz sobie wybrać który system chcesz teraz odpalić :) Mam nadzieję że pomogłem
0 głosów
odpowiedź 29 maja 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)
Nie wiem, czy to jeszcze działa, ale kiedyś,  w czasach XP miałem zainstalowanego linuxa (chyba kubuntu) na partycji Windowsa w pliku (plikopartycji). Wyboru systemu dokonywało się z poziomu menu bootowania Windows, nie z poziomu biosa. Taka możliwość była zaimplementowana w instalatorze linuxa. Komputer to był służbowy laptop z preinstalowanym XP, nie chciałem tego zmieniać. Szczegółów nie podam, bo już po zakończeniu wsparcia dla XP zaorałem tamtą instalację XP i teraz mam samego linuxa.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 13,700 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 732 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,730 wizyt

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,079 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...