• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Komputer nie bootuje systemu z bootowalnego pendrive

VPS Starter Arubacloud
+4 głosów
86,409 wizyt
pytanie zadane 7 września 2015 w Offtop przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
edycja 9 września 2015 przez Eryk Andrzejewski

Witam. Postanowiłem dokonać renowacji mojego starego komputera. Postanowiłem zamienić wgranego na nim Windowsa XP na jakiegoś Linuxa. Problem w tym, że komputer nie wczytał żadnego z systemów, które wgrałem na pendrive(Próbowałem z Ubuntu, Lubuntu, freedosem - wiem że nie linux ale mimo wszystko chciałem sprawdzić - żaden nie się nie wczytał, chociaż na moim laptopie działał bez zarzutów). Z płyty natomiast wczytuje poprawnie, mimo wszystko wolałbym instalować przez pendrive. Model płyty głównej to Jetway P4X400DB. Czy jest to możliwe, że ta płyta nie pozwoli na wczytanie systemu z pendrive? W Biosie przejrzałem już chyba wszystkie opcje i nic nie pomogło. Z góry dziękuję za odpowiedzi, Eryk :)

Czy ma ktoś jeszcze jakiś pomysł? :)

komentarz 2 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
Rozwiązanie już padło, ale chciałbym jeszcze polecić program YUMI, moim zdaniem nie ma lepszego i już
komentarz 2 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Rozwiązanie nie padło, a programu YUMI używałem i również nie działało. smiley

komentarz 2 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)
A to przepraszam, źle coś musiałem przeczytać.
A dlaczego nie chcesz zainstalować z płyty, skoro działa?
A czy windows XP rozpoznaje pendriva (spod windowsa możesz otworzyć jego zawartość)? Czy pendiva się uruchamia (tzn. pokazuje się jakieś menu wyboru systemu) przy starcie komputera, czy tylko jak włożysz pendriva do portu, uruchomisz komputer i nic się nie dzieje?
Nie spotkałem się, aby płyta czy bios/uefi nie pozwolił na instalację systemu. Ewentualnie system się zainstalował, ale był problem z jego uruchamianiem.
komentarz 2 października 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Spójrz na datę zadania pytania. Problem jest już trochę przedawniony, nic więcej w tym kierunku nie robiłem.

A czemu nie z płyty? Po prostu, ciekawi mnie dlaczego nie chciało zbootować z pendrive. Tak z dłuższej perspektywy wydaje mi się, że jest to wina płyty głownej i zawartego na niej BIOSu.
komentarz 2 października 2017 przez shotokan Nałogowiec (39,660 p.)

Mnie też to zaciekawiło, dlatego zadałem tyle pytań, proszę się nie gniewać, że jestem tak nachalny.
Jak to mówią, są na świecie rzeczy, które się filozofom nie śniły...wink

8 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 1 października 2016 przez encelados Nowicjusz (240 p.)

Witam.

Temat pewnie już nieaktualny - ale być może mój wpis komuś pomoże. Od kilku dni męczyłem się z podobnym problemem. Próbowałem zrobić bootowalnego pendrive'a z linuxem z poziomu Windows. Obraz ISO Linuxa - to Linux Mint 18 Mate 32bit. Mój komputer - to obiekt "muzealny" - sprzed 9 lat (2007). Zainstalowany na nim dziś system to Win7. Używałem programów:

  •     Unetbootin
  •     LiLi USB Creator

I nic. Niby bootowalny pendrive został utworzony prawidłowo. W BIOSie ustawiałem jako pierwszy do bootowania napęd USB-HDD. Tak samo (USB-HDD) wybierałem w BootMenu. I nic. BIOS widział mojego pendrive'a - wyświetlał go jako "USB Storage Device" i tu dalej poprawna nazwa mojego pendrive'a. Ale bootowania z niego nie było. Spróbowałem zaznaczania WSZYSTKICH opcji w Biosie i w BootMenu. Nic. Albo wyświetlało się w nieskończoność "Verifying DMI Pool Data" albo... wyświetlało się to tylko przez chwilę i potem uruchamiał się Win7 z dysku twardego.

Użyłem wiec programu Rufus i zaznaczyłem w nim opcję "Dodaj łatkę dla starych BIOSów (dodatkowa partycja, itp.)". Pomogło. Ale jak ciekawie: czy to ustawienie opcji w BIOS-ie czy wybranie z BootMenu (F12) opcji USB-HDD - efekt wciąż ten sam. ALE: w BIOSie mam ustawienie priorytetu bootowania z dystku twardego - "Hard Disk Boot Priority". Wcześniej były tam tylko dwie opcje: mój dysk twardy oraz "Bootable Add-in Cards". Po użyciu programu Rufus z zaznaczoną opcją "Dodaj łatkę dla starych BIOSów (dodatkowa partycja, itp.)" mój pendrive pojawił się... właśnie tam! Więc ustawiając to tak w BIOSie (z włożonym pendrive'm w gniazdo USB) lub wybierając z BootMenu (F12) - muszę wybrać nie "USB-HDD" - tylko "Hard Disk" (i w kolejnym oknie BootMenu wybieram mój pendrive). I działa.

Przy okazji problem zapisu ustawień systemu bootowanego z pendriv'a: program Rufus nie ma opcji ustawienia wielkości pliku persystencji. Na skutek tego np. zmiana języka Linuksa na język polski lub zmiana tapety pulpitu nie jest zapamiętywana. Po ponownym uruchomieniu Linuxa z pendrive'a trzeba zmiany wprowadzać od nowa.
Rozwiązanie: na bootowalnym pendriv'ie utworzonym w programie Rufus - jeszcze raz utworzyłem bootowalny pendrive z tą samą dystrybucją Linuxa (nadpisując istniejące pliki) przy pomocy programu Universal USB Installer i określając w tym programie maksymalną wielkość pliku persystencji.

Wynik: Linux ładuje się z bootowalnego pendrive'a i wszelkie zmiany w nim wprowadzone - są zapamiętywane.

1
komentarz 1 grudnia 2016 przez Brzydki Nowicjusz (100 p.)
Dziękuję za pomoc kolego. Meczylem się godzinami, żeby postawić ubuntu. Wystarczyło dotrzeć do Twojego posta.  Ruszyło bez żadnych problemów. Jeszcze raz ci dziekuje
+3 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)
Ustawiłeś pendriva jako pierwsze urządzenie do bootowania ?

Miałem podobną sytuacjie i dopiero jak powywalałem wszystko z boot menu i zostawiłem samo USB to zadziałało.
1
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Oczywiście, że to robiłem ;) Ustawiłem na początku USB-HDD.
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez NoName Mądrala (5,640 p.)
Pendrive wkładasz do przedniego panelu komputera?
Jeśli tak, to podepnij z tyłu. (tak, to ma znaczenie)
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
USB do przedniego panelu nawet nie jest w komputerze podłączone, tak, wkładałem do tylniego panelu.
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Nagraj na pena obraz systemu za pomocą programu UNetbootin i wybierz ręcznie w biosie, aby zabotowało USB disk.;)
(sformatuj pena pierw)
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Zaraz obczaję co to :) Ale oczywiście, że formatowałem :P
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Niestety nie działa, znowu - na moim  laptopie wszystko działa, ale na tamtym kompie nie. A gdzie mam to wybrać efik? Aktualnie mam ustawioną kolejność bootowania tak:

  1. USB-HDD
  2. CDROM
  3. HDD-0 - czyli dysk twardy w komputerze

I nie mogę się dostać do bootmenu, nie wiem jak, a testowałem rozmaicie.

komentarz 7 września 2015 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Sprawdź jeszcze na innym komputerze jak tam ruszy to znaczy, że masz walnięty bios.
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Możliwe Boshi, ale co wtedy zrobić?
komentarz 7 września 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:D6IWAJjEEcMJ:ftp://ftp.pcf.pl/Manuals/Mainboard/Jetway/Jetway%2520P4X400DA%25201.0.pdf+&cd=3&hl=pl&ct=clnk&gl=pl

Advanced Bios Features -> Boot other Devices na Enabled.
OnChip Device Function -> USB Host Controller na Enabled

Też miałem ten bios na starym kompie ;D musi wejść.
pod F10 jest chyba boot menu albo F12 naciskaj od F6 do F12 i wskoczy ^^

Czyli rozumiem, że na kompie nowym normalnie pendrive się botuje, a tam nie?
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Nowym, toś dowalił xD No na tym 7 - letnim lapciu się bootuje w porządku, ale tam bios jest taki, że jedynie czas mogę zmienić, kolejność bootowania i hasło na płytę ustawić :) Zaraz przetestuję :)

Ty dziadu, akurat ściągnąłem manuala ze strony producenta, a ty mi dajesz linka :D
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Efik te opcje miałem już ustawione domyślnie, a na żaden z tych klawiszy niestety nie weszło :(
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Znalazłem w programie Rufus jakąś opcję dla starych BIOSów ale też nie działa :(
+2 głosów
odpowiedź 7 września 2015 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
A ubuntu nie udostępnia instalatora w postaci pliku *.exe? Przynajmniej kiedys tak było, że pobierałem sobie iso z tym i instalowałem z poziomu systemu windows :)
komentarz 7 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Możliwe, ale chcę zainstalować z pendrive(bo czemu to do pioruna nie działa?) a poza tym chcę tam zainstalować freedosa, żeby coś przetestować :(
+2 głosów
odpowiedź 8 września 2015 przez Ehlert Ekspert (212,630 p.)

Co do Linuxa na Penie masz 2 dobre opcje: 

Diskpart: wybierasz pena, usuwasz wszystko. Tworzysz nową partycję, maxymalny rozmiar. Formatujesz na fat32, assign letter i avtive. Rozpakowujesz iso na pena i ju smiley

LILI nic dodać, nic ująć proste jak... nic. 

Jak masz już pena szukasz w Biosie kolejności bootowania. Ustawiasz USB. Jeśli tego nie znajdujesz to zobacz czy nie masz dostępu do boot-menu.

komentarz 8 września 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Lili już testowałem i nie pomogło. I za pioruna nie mogę się dostać do boot menu.  Disparta zobaczę rano. Narka =)
0 głosów
odpowiedź 12 maja 2017 przez WilmaOlcho Obywatel (1,740 p.)
Odpowiedź może kryć się w BIOSie, jeżeli nie ma w nim opcji bootowania z dysku podłączonego do USB, powinieneś go wpierw zaktualizować, a dopiero wtedy włączyć bootowanie z USB, ustawić kolejkę by USB sprawdzał przed dyskiem twardym i tak spróbować.
0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2020 przez Dssfr Użytkownik (500 p.)
1. Wlaczyc biosa poszukac bootupa i wybrac pendrive (marka) hdd lub (w innym biosie disc hdd)

Nastepnie zrestartowac komputer juz powinno dzialac (w moim przypadku juz dziala)

Powodzenia!
komentarz 3 lipca 2020 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Pytanie zadałem prawie pięć lat temu, a i w BIOSie wszystko ustawiłem co trzeba, jeśli dobrze pamiętam. wink

Ale dzięki za odpowiedź!

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,688 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,287 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 3,334 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...