• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Macbook czy zwykły laptop?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
4,892 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez amatorprogramowania Użytkownik (510 p.)
Witam

Idę na studia, a z tym wiąże się to, że potrzebuje laptopa do pracy. [Idę na PWR]. Mam pytanie czy macbook będzie ok? Chodzi mi o to że wszyscy będą pracować pewnie na windowsie. Czy to będzie stanowić problem? Jeśli nie macbook to co polecacie? Pozdrawiam

6 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 września 2015 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Na Macu nie tak łatwo skompilować niektóre programy. Nie kupuj tego. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno laptopa i zainstalowanie na nich dwóch systemów: Linux i Windows. Dobry informatyk musi znać Linuxa, który jest o niebo lepszy od komercyjnego Windowsa.
komentarz 1 września 2015 przez niezalogowany
co ty gadasz os x jest idealny do programowania
komentarz 1 września 2015 przez niezalogowany
i to to samo co linux czyli unix niczymy się nie różni
komentarz 1 września 2015 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Przygotowałem oprogramowanie pod Linuxa i Windowsa, żadna wersja nie dała się w łatwy sposób skompilować pod OS X, pomimo że wystarczyło użyć GCC. Tak samo niektóre naukowe, specjalistyczne oprogramowanie łatwo się na OS X nie zainstaluje. Ale Ty pewnie masz na myśli zainstalowanie takich gotowców jak Code::Blocks, ja mówię o procesie kompilacji podczas instalacji.
0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2015 przez NoName Mądrala (5,640 p.)
edycja 31 sierpnia 2015 przez NoName
Jeżeli tylko macbook Ci odpowiada, to będzie ok.

U mnie na studiach pare osób ma i z tego co mi wiadomo, nie narzekają, że im się źle pracuje, a wręcz przeciwnie.

EDIT: Na laborki rzecz jasna możesz brać swojego lapka, więc nie będziesz musiał skakać między windowsem (z reguły zainstalowanego w pracowniach), a os
0 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2015 przez Mizukage Pasjonat (21,750 p.)
Cale zycie siedze na windowsie a teraz w pracy mam maka... Moze i ma pare fajnych rozwiazan ale i tak wole winde ;p
0 głosów
odpowiedź 1 września 2015 przez niezalogowany
Ja tam kocham macka świetny stabilny system dużo fajnych programów do grafiki pisze aplikacje na iphony czasem

 

ale! ja to będą studia infomatyczne itp to na przykład nie zainstalujesz tam visual studio ale zawsze możesz mieć zainstalowaną winde obok i przy starcie komputera wybierasz czy chcesz odpalić winde czy os x pozatym jak macbook air bobrze trzyma na baterii
0 głosów
odpowiedź 1 września 2015 przez amatorprogramowania Użytkownik (510 p.)
chciałbym maca używać do programowania i tutaj właśnie też pojawia się pytanie. Czy system będzie się sprawdzał? Czy 13 calowy ekran będzie wygodny do takiej pracy?
komentarz 2 września 2015 przez damianmisztal Gaduła (4,730 p.)
szczerze to 13 cali super opcja do noszenia lapka (mały), ale jak chcesz ostro programować to i tak polecam 2 zewnętrzne monitory o rozdzielczości min 1680px na ileś tam
komentarz 2 września 2015 przez amatorprogramowania Użytkownik (510 p.)
da się 2 monitory podłączyć do macbooka? Przeciez zeby jakikolwiek monitor podłączyć do macbooka trzeba kupić przejściówke (od apple) za 100 zł i to umożliwi ci podłączenie 1 monitora
komentarz 2 września 2015 przez damianmisztal Gaduła (4,730 p.)
nie wiem jak to jest u apple'a ale w normalnych lapkach zazwyczaj masz już hdmi i analogowe wejście na monitor, tu wczepiasz monitory i zasówa. Jeżeli apple nie ma możliwości podłaczenia zewnętrznych monitorów to jednak radziłbym się zastanowić nad normalnym lapkiem gdyż zewnętrzne monitory to komfort pracy x4.
0 głosów
odpowiedź 19 lipca 2017 przez GoRo3 Obywatel (1,640 p.)

To zależy.  Od czego? -----> Serce czy rozum? 

Jeśli chodzi o rozum to kup komputer z takim systemem jaki będzie na uczelni. Są inne biblioteki C/C++ na windowsa i inne na Maca/linuksa - możesz mieć problem z zamianą tego i będziesz musiał więcej czasu poświęcić na szukanie podpowiedzi. Przykładem może być chociażby kurs Pana Mirosława, który jest robiony na Windows i niektórych zadań nie zrobisz pod Linuksem/MacOs bez zmiany bibliotek i szukania rozwiązania na forach.  Poza tym nigdy nie wiadomo jakich programów będziesz używał na uczelni - nie wszystkie będą miały swoje odpowiedniki na Mac'a / Linuksa. 

Jeśli chodzi o serce. Na Macos to jądro unixowe więc chociażby terminal jest podobny do tego z linuksa plus te same biblioteki do programowania a windowsa możesz wrzucić w ramach virtualizacji w Parallels Desktop. Dwa kupując Maca masz gotowy sprzęt do pracy z pakietem biurowym i programami do programowania za darmo. Nie musisz nic instalować, żadnych sterowników i brak problemów z odtwarzaniem, flashem, youtube itp czego doświadczysz na linuksie. Dostajesz najwyższą jakość wykonania systemu oprogramowania oraz sprzętu. Kolejna sprawa to możliwości komercjalizacji swojego softu - jak postanowisz pisać apki na Maca to masz potężne narzędzie do sprzedaży w postaci AppStore - i użytkowników którzy są przyzwyczajeni do płacenia za apki a nie ciągnięcia piratów z sieci. 

Jak widzisz, wszystko ma plusy dodatnie i plusy ujemne. wink

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 247 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 307 wizyt
pytanie zadane 11 sierpnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Karson Obywatel (1,000 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 129 wizyt
pytanie zadane 5 grudnia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez vpatricq Nowicjusz (120 p.)

92,556 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,560 komentarzy

61,942 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...