• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Co i jak - Java

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
407 wizyt
pytanie zadane 5 lutego 2017 w Java przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
edycja 5 lutego 2017 przez Pajdas

Planuję zabrać się za Javę, ale nie wiem dokładnie z czym to się je.
Docelowo chciałbym programować małe gry na androida i/albo jakieś małe aplikacje komunikacyjne, przesyłanie, modyfikacja zdjęć filmów, muzyki itd. Proszę o odpowiedz, o czym poczytać czym się zainteresować.

Na początek chciałbym kupić jakąś książkę do javy i wacham się pomiędzy:

  • Java. Podstawy. Wydanie IX a później dokupić Java. Techniki zaawansowane. Wydanie IX

albo

  • Java. Kompendium programisty. Wydanie IX

 

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 5 lutego 2017 przez Adrian Spora Mądrala (5,100 p.)
wybrane 5 lutego 2017 przez Pajdas
 
Najlepsza
Czytałem poprzednie wydanie książki "Java. Kompendium programisty." i ze swojej strony mogę polecić. Są tam dość szczegółowo opisane mechanizmy działania różnych elementów języka, na takim poziomie aby móc w nim bez problemu programować i poradzić sobie na rozmowie kwalifikacyjnej na młodszego programistę. Podstawy są tam opisane w przystępny sposób, stosunkowo łatwy do zrozumienia.

Nie wiem jak są tam opisane nowe, ważniejsze elementy z Java 8 - stream API i wyrażenia lambda, bo w poprzedniej wersji tego nie było, a są to bardzo rewolucyjne i ułatwiające prace funkcjonalności Javy, ale podejrzewam, że jest to opisane równie dobrze co inne rzeczy.

Jedyny problem jaki widzę w tej książce to taki, że próbuje poruszyć zbyt dużo tematów na raz. Ja np. pominąłem rozdziały o aplikacjach okienkowych i częściowo JEE, bo nie było mi to przydatne, ale po za tym podstawy są tam wytłumaczone dobrze, a chyba o to chodzi.

Jeszcze taka uwaga, że jeśli nie ruszałeś w ogóle Javy to nie polecałbym się brać za czytanie takich cegieł, bo to może Cię zanudzić. Na początku polecałbym przerobienie jakiegoś tutoriala z podstaw Javy na necie, najlepiej zawierającego elementy Java 8 (Stream API i lambda expressions), popraktykowaniu trochę, a dopiero później, jak będziesz już miał trochę praktyki - pogłębieniu swojej wiedzy przez przeczytanie takiej książki. To o wiele przyjemniejsza droga do nauki Javy.
komentarz 5 lutego 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
Uczę się trochę c++ i kupiłem książkę Prata i żałowałem później, że przerobiłem wszystkie odcinki pana Zelenta bo nie chciało mi się czytać tego samego dwa razy.
Ja chcę zrobić dokładnie na odwrót, czytać książkę, a potem szukać tutoriali.

Dziękuję za odpowiedz, gdybyś jeszcze dopisał coś o tym w którą stronę iść, żeby pisać na androida. Jestem zielony pod względem javy i nie wiem jak to wygląda. Można pisać na androida tak samo jak na kompa?
2
komentarz 5 lutego 2017 przez Adrian Spora Mądrala (5,100 p.)
Ja nie zajmuje się Androidem. Dość dawno temu pisałem jakieś apki na tą platformę, ale Javę i tak trzeba znać bo to w niej pisze sie apki w SDK.

Ja miałem do czynienia z Androidem jak wersja 4 wersja raczkowała, czyli dośc dawno. Mimo wszystko była to bardzo przyjemna platforma. Słyszałem, że teraz jest jeszcze bardziej user-friendly, szczególnie przy użyciu Android Studio opartym na InteliJ Idea. Ja używałem Eclipsa. W porównaniu do aplikacji webowych w Javie, do Androida łatwiej jest się wdrożyć.

Czy można pisać tak samo jak na kompa? Nie do końca rozumiem pytanie. Google udostępnia swój "framework" do pisania apek na andka jakim jest SDK. Jest ono przyjemne w użyciu. Na necie, nawet na YT znajdziesz dużo tutoriali od podstaw. Jeśli znasz jako tako C++ to nie powinieneś mieć problemu z ogarnięciem Javy. Znowu będziesz musiał czytać to samo, bo Java i c++ mają wiele wspólnych elementów :) Oprócz tego zauważysz, ze Java jest o wiele przyjemniejszym językiem.
komentarz 5 lutego 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Java byłaby jeszcze przyjemniejsza, gdyby nie trzeba było łapać wyjątków, które raczej nigdy nie zostaną rzucone, jak np. InterruptedException gdy pracujemy z procesami lub wątkami. JVM powinna dawać trochę więcej swobody i pozwalać na więcej "samowolki" programistom Javy.

Podobne pytania

0 głosów
5 odpowiedzi 506 wizyt
pytanie zadane 8 września 2018 w Java przez noname3 Obywatel (1,180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 240 wizyt
pytanie zadane 8 września 2018 w Java przez noname3 Obywatel (1,180 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 2,198 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2017 w Java przez PsyLisek Użytkownik (570 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,089 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...