• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy ktoś słyszało o Asamblerze ?

Object Storage Arubacloud
–3 głosów
1,320 wizyt
pytanie zadane 19 stycznia 2017 w Inne języki przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
Czy ktoś Słyszał o pisani OS'a w Asamblerze? Wie gdzie szukać książek, Materiałów Video, Blogów o tym? Bo założyłem się z Nauczycielem że zacznę pisać Właśnie system Operacyjny.
komentarz 20 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
Nie system od podstaw.
komentarz 20 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
Asembler napisałem z dużej litery bo to jest rzeczownik własny a takie rzeczowniki pisze się dużą literą. :-) A za ten błąd najmocniej przepraszam.
1
komentarz 21 stycznia 2017 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
Nie da się napisać jednym językiem? By-zy-dura.
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
Co to Asambler? XD Coś jak Assembler?
komentarz 21 stycznia 2017 przez akasei Obywatel (1,620 p.)

10 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2017 przez niezalogowany
wybrane 21 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1
 
Najlepsza
Gynvael taki własny system pisze w ramach livestreamów. Ale nie wiem dokąd doszedł, bo nie miałem czasu wszystkich obejrzeć.

 

https://www.youtube.com/watch?v=IRPMEK2zYd8&list=PLGhEqiD7wAd5D-fe-Qz027_1yAH3rFMYF&index=1
komentarz 21 stycznia 2017 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
Gynvael po asemblerze, czyli po wczytaniu jądra systemu od razy przechodzi na jezyk wysokiego poziomu.
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
Całość w ASM to tylko Chuck Norris lub Prezes Jarosław. Ale język C to taki ASM tylko z ładniejszymi nazwami, więc oglądaj i do dzieła.
1
komentarz 21 stycznia 2017 przez unknown Nałogowiec (39,560 p.)

Całość w ASM to tylko Chuck Norris lub Prezes Jarosław.

Odpisałeś gościowi, który napisał system sam, tylko w asmie :P https://wataha.net/

komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
No to w takim razie: Całość w ASM to tylko Chuck Norris lub Prezes Jarosław, ew. akasei.

Myślałem, że to pierwotny autor marudzi na to, że Gynv nie pisze całości w ASM
komentarz 21 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
też znajomy programista mi polecił.
komentarz 22 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja tak tylko na wszelki wypadek dodam, że przepisywanie żywcem kodu z "tutoriala", bez pełnego zrozumienia go jest totalną głupotą ;) Polecam najpierw ogarnąć chociaż podstawy języka asemblera, później brać się za system.
+5 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Po co się z kimś zakładać o coś o czym się pojęcia nie ma i jest się z góry na przegranej pozycji? powątpiewam w co poniektórych...
komentarz 19 stycznia 2017 przez K0XM4N Gaduła (3,640 p.)
Też mnie to zastanawia :D
1
komentarz 19 stycznia 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

To nie wiedziałeś że w Polsce ludzie pod wpływem życia w tym kraju, miewają napady wydaje mi się, wiem lepiej, które uwidaczniają się bardzo mocno, gdy się nie ma wiedzy? Nawet mnie to cholerstwo czasem łapie :|

komentarz 19 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Nie przejawiam podobnych objawów ;)
komentarz 21 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
Po to że ktoś  lubi może nowe sytuacje i nowe doświadczenia ?
komentarz 21 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
To załóż się o 100k, że to zrobisz i będziesz miał takie doświadczenie jak nigdy..
komentarz 22 stycznia 2017 przez niezalogowany
Nie wiem skąd te negatywne podejścia niektórych.

Takie wyzwanie często właśnie wniesie dużo dobrego. Gdyby gość podjął się wyzwania, że włoży sobie styl od szpadla w odbyt, to by się można dziwić, ale jeżeli podejmuje wyzwanie budujące, to czemu nie? Nawet jak nie podoła, to się czegoś nauczy. O! Już się nauczył nieco w tym wątku.

Nawet sama próba przemyślenia sprawy, bez napisania nawet ani jednej linijki kodu, jest już budująca i kształcąca.
+3 głosów
odpowiedź 19 stycznia 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Ile masz czasu. Jeżeli masz tylko zacząć, masz kilka miesięcy i kasę żeby postawić odpowiednim osobom po piwie w zamian za korki, dasz radę, wierzę w Ciebie :).

Zacznij od tego:

https://4programmers.net/Forum/Off-Topic/250332-cyjon_os?page=1

Majster z 4p napisał 64bitowego os'a w asmie. Zajęło mu to długo, zapewne jego zasób wiedzy jest także lata świetlne przed twoim, ale spróbuj do niego napisać. Jeżeli ktokolwiek może Cię pokierować na właściwą stronę, to właśnie on. Tylko pamiętaj żeby nie mieć postawy roszczeniowej, utalentowanych ludzi trzeba odpowiednio podejść :).

Drugie źródło to filmiki Gynveala Coldwinda. Ma całą serię poświęconą OSDev. Fakt faktem tłumaczy dosyć zawile, skomplikowanie i poplątanie, ale wiedza w jego materiałach jest bardzo solidna. Podejrzewam że jeżeli grzecznie do niego napiszesz, także dostaniesz kilka rad i garść motywacji.

Po trzecie, wykorzystaj warunki zakładu, masz zacząć pisać, chyba nie powiedziałeś że sam. Znajdź kilkoro innych wariatów, otwórzcie Open Source repo na GitHubie, wzrasta szansa na to że ktoś będzie np. w międzyczasie korygował.

Pozdrawiam i trzymam kciuki.
komentarz 19 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

O tak, Cyjon spoko system :D Szkoda tylko że w asm.

ale spróbuj do niego napisać

Jakby ktoś chciał, to zapraszam na #osdev.pl na freenode, jest tam praktycznie cały czas, można pogadać.


Drugie źródło to filmiki Gynveala Coldwinda. Ma całą serię poświęconą OSDev. Fakt faktem tłumaczy dosyć zawile, skomplikowanie i poplątanie, ale wiedza w jego materiałach jest bardzo solidna. Podejrzewam że jeżeli grzecznie do niego napiszesz, także dostaniesz kilka rad i garść motywacji.

O tak, to też bardzo fajne filmiki. Ale jeśli ktoś ani trochę nie kuma asma, to nie ma tam raczej czego szukać (aczkolwiek Gynvael też ma tutek o asmie na swoim kanale). Z Gynvaelem to można sobie popisać nawet na naszym forumowym kanale, polecam wink

komentarz 19 stycznia 2017 przez unknown Nałogowiec (39,560 p.)

Z Gynvaelem to można sobie popisać nawet na naszym forumowym kanale

Serio? Nie siedze jakoś często na forumowym kanale, ale nigdy go nie widziałem. 

1
komentarz 19 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Tak, jest od jakiegoś czasu.
komentarz 19 stycznia 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Właśnie, @Eryk Andrzejewski, czy ty też czegoś nie pisałeś? Zapomniałem o tym, odsyłam człowieka na inne forum, a pomijam ludzi na naszym podwórku. Porzuciłeś projekt?
komentarz 19 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Nie, nie porzuciłem, ale z braku czasu "troszkę" dawno nie był ruszany. Jak będzie trochę więcej czasu to zamierzam kontynuować robótkę :)

A ty też coś chyba pisałeś jak dobrze pamiętam?
komentarz 19 stycznia 2017 przez Dash Nałogowiec (29,650 p.)
Jestem trochę człowiekiem jak autor postu, chciałbym wszystko, ale nie zawsze wychodzi. Takie prywatne pytanie, jak wracasz do kodu sprzed n-miesięcy, nie gubisz się w nim, nie masz takiego zniechęcenia do starego bałaganu, do czegoś co już było?
komentarz 19 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Ja jak wracam do kodu sprzed 2 dni to mam ochotę go wywalić, bo jest do niczego :)
komentarz 20 stycznia 2017 przez akasei Obywatel (1,620 p.)

"otwórzcie Open Source repo na GitHubie, wzrasta szansa na to że ktoś będzie np. w międzyczasie korygował" devil

komentarz 20 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
No nie no, wielu ludzi się tu spodziewałem, ale Ciebie akurat nie :D
komentarz 20 stycznia 2017 przez akasei Obywatel (1,620 p.)
Czasami wyszukuję frazy "cyjon os" na google :)
+1 głos
odpowiedź 19 stycznia 2017 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
jpacanowski wszystko wie o assembly.
1
komentarz 19 stycznia 2017 przez radek024 Szeryf (77,160 p.)
Są dziedziny, w których ma jakieś braki wiedzy? :P
3
komentarz 20 stycznia 2017 przez writen Nałogowiec (29,060 p.)
Tak,  nie wie nic o życiu. ;)
+1 głos
odpowiedź 19 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Cześć :)

Miałem sobie pomilczeć,z lekka tak.Ale nie wytrzymałem :)

Czy ktoś Słyszał o pisani OS'a w Asamblerze? Wie gdzie szukać książek, Materiałów Video, Blogów o tym?

1- Pytasz o materiały,a dla takiego lamy z programowania jak ja,Twoje chęci i zapał są takie,jak moje z lotem na Marsa.Kiedyś się wydarzy,nastąpi,po co i dlaczego?

2- Z nikim się nie zakładałem że będę na Marsie...może czasem..po czteropaku zasypiało się..z wizją lotu na Marsa przy dobrej muzyce(dla mnie dobrej)

3-Uwielbiam takie "kozaczenie" u młodych ludzi,Świat chcą przewrócić,OS-y tworzyć.To się ceni..ale.

4-Zanim nauczysz się, zaczniesz pisać "Swój system",nauczyciel umrze śmiercią naturalną,a z Ciebie "zejdzie powietrze",powiesz,poświęciłem rodzinę,przyjaciół,część swojego życia..by wygrać zakład.A on "bezczelnie umarł".

5-Dla siebie,nie dla tego "zakładu",kontynuuj,kości zostały rzucone..bądź męski,działaj.

komentarz 19 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Zależy o czym tu mówimy. Czy o zrobieniu drugiego Linuksa, czy (bardzo) prostego amatorskiego systemu. Jeśli chodzi o to drugie, to zacząłem coś takiego tworzyć, ale niestety - brak czasu robi swoje :)
komentarz 19 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Cześć :)

Eryku,tu nie chodzi o zrobienie drugiego Linuksa.Chodzi o CZAS.

W kontekście tego o czym nasz kolega pisze.

Czy ktoś Słyszał o pisani OS'a w Asamblerze?

Ten temat będzie technologicznie "spalony" postęp trwa i to pokolenie będzie "dinozaurem" ,jak stary poczciwy "DOS" podobno ukradziony przez "mikrocośtam"

Proszę o luzackie podejście do moich wypowiedzi.Nie jestem "kasandrą" czy też,co gorsza,jakimś ciulem z TV wróżbitą.Sorki.taki jestem :)

komentarz 19 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Nie ma problemu, ja staram się luźno podejść ;)
komentarz 20 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Eryku.Dziękuję za wyrozumiałość :)Wiem,czasem  tak,za dużo myślę,wpada do łba wiele "zmiennych życiowych".

Staram się by dobrze było.A myślałem że "zbawię świat".Szukam wzoru :)
+1 głos
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez bibibibin Początkujący (360 p.)

Jeśli zakład nie bym precyzyjny to "przycwaniakuj".

Podłącz przełącznik i diodę LED do bateri. 

W tym momencie stworzyłeś super prosty system operacyjny. Bo z definicji sytemem operacyjnym jest interfejs pozwalający na komunikację pomiędzy człowiekiem a maszyną - w tym przypadku jest nim ów przełącznik.

że zacznę pisać Właśnie system Operacyjny.

Ale hej! Tak się właśnie zaczyna - od podstaw ;)

0 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2017 przez Radek Budnik 1 Obywatel (1,160 p.)
No to jak tak mówicie że asm jet zły to w jakim języku go napisać.
1
komentarz 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
Ja bym go napisał po niemiecku. Byłby porządny, zadbany i zorganizowany.

A na poważnie: C + elementy ASM
0 głosów
odpowiedź 20 stycznia 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
1. Czy zanim sie zalozyles, wpisalem w tego google, pusanie systemu operacyjnego? Bo jezeli nie, to wyskocza ci rozne fora, gdzie 1000 takich jak Ty pytalo, czy da sie w pojedynke.... Jezeli taki jak linux czy windows (dos), to krzyzyk na droge, przegrales

 

2. Prost, system, taki jak OS cyjon, to na Twoim miejscu, szukalbym takich swirow jak Ty, @Eryk, Tworca Cyjona, nie mam tu na mysli nic zlego, ale roznica miedzy Toba a ta dwojka jest jedna, obi programuja pare lat, a Ty jak sadze nie znasz zadnego jezyka.

 

3. Jezeli zaczniesz, to mysle ze C++, bedzie najlepszy dla Ciebie, i tak jak juz wyzej mowiono, otwieraj Gita i wbij na forum angielskie i polskie i zacznij pytac, czy ktos chce napisac razem prostego OS.

 

4. Jak masz wolny weekend, to chyba czas zaczac od nauki jezyka :D i brac sie do roboty, tylko przygotuj sie na to, ze zamiast grac z kolegami w CS, LoL czy cos innego bedziesz siedzial nad kodem

 

5. W Twoim temacie napisales tyle wyrazow WIELKA litera, nie duzo, a wiekszosc, to nie sa nazwy wlasne lub zwroty grzecznosciowe

 

6. @Eryk, czy moglbys podeslac link do repo na git? Chcialbym zobaczyc tak o :)

 

Pozdrowienia i nie trac czasu :)
komentarz 20 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Na początku dziękuję, za utwierdzenie mnie w przekonaniu, że jestem świrem wink

Nie jestem żadnym specjalistą. Po prostu się tym interesuję, do takiego akaseia, sortiego czy innych to mnie parseki dzielą.

Link do repo mogę podesłać, ale proszę się nie zdziwić, ale tam w zasadzie nic nie ma :) System, w tej wersji która jest na githubie, zdążyłem tylko "nauczyć" wypisywania różnych rzeczy na ekran. Nie znalazłem już więcej czasu, żeby kontynuować ten projekt, ale planuję do niego wrócić. Nadal czytam i planuję sobie, jak to wszystko ma wyglądać. No i nie będzie to nic wielkiego, po prostu chcę nieco się nauczyć.

No cóż, może kiedyś się uda laugh

komentarz 20 stycznia 2017 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Nie ma problemu, chodzi tylko zeby sprawdzic itd :D
0 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez niezalogowany

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 321 wizyt
–6 głosów
0 odpowiedzi 1,355 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 520 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...