• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Bootowanie programu z BIOS

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
275 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
Witam, czy jest możliwość, jeśli tak to jaka, aby odpalić swój program (który jest np. na nośniku) z poziomu BIOS? Chodzi mi o malutki program, który tylko wypisuje Hello World! z użyciem cout w C++.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
Wydaje mi sie ze zeby to zrobic trzeba sie zapoznac z tym: https://pl.wikibooks.org/wiki/Pisanie_OS
0 głosów
odpowiedź 17 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

No to nie jest takie proste i oczywiste.

Możesz takie coś napisać w asm, korzystając z przerwań BIOSu - musisz po prostu napisać własny bootsector. Przydatna Praktycznie niezbędna będzie ta stronka: www.ctyme.com/intr/int.htm.

Jeśli chcesz w C++, bez asma, to przydałby się jakiś bootloader, który załaduje plik binarny do pamięci i dokona z niego rozruchu - polecam GRUB. No i to nie jest tak, że masz od razu do dyspozycji całą bibliotekę standardową i jeszcze więcej ;) Musiałbyś napisać sobie funkcje do wypisywania tekstu, później jeszcze do wczytywania danych z klawiatury... uwierz mi, sporo z tym roboty.

Nie zawrę tutaj wszystkich informacji na ten temat, jak czegoś nie wiesz, lub masz z czymś wątpliwości to pytaj.

komentarz 18 stycznia 2017 przez niezalogowany
Wysłałem ci wiadomość prywatną, tylko zapomniałem ująć w niej jeszcze jednej rzeczy. Dlaczego nie można używać funkcji z bibliotek???

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 477 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 5,758 wizyt
pytanie zadane 13 maja 2017 w Sprzęt komputerowy przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
+3 głosów
6 odpowiedzi 588 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Linker Bywalec (2,690 p.)

92,417 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,984 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...