• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Relacje równoważności - matematyka

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,576 wizyt
pytanie zadane 17 stycznia 2017 w Matematyka, fizyka, logika przez Sterczix Początkujący (280 p.)
Witam! Z powodu choroby nie pojawiłem się na ostatnich ćwiczeniach m.in z relacji równoważności.

O ile już w miarę zrozumiałem temat na podstawie notatek to jednak są przykłady których całkowicie nie jestem w stanie zrozumieć.

Chociażby to:

Zad 1. W zbiorze X {a,b, c, d} dana jest relacja R. Sprawdzić, czy ta relacja jest: 1) zwrotna, 2) symetryczna, 3) przechodnia, 4) relacją równoważności. Jeżeli dana relacja jest relacją równoważności, to wyznaczyć klasy abstrakcji tej relacji.

Niby spoko ale nie rozumiem dlaczego to:
R {(a, a),(b,b),(c, c),(d, d),(b, c),(c,b)}
jest relacją równoważności, a to:
R {(a, a),(b,b),(c, c),(d, d),(a,b),(b, a),(b, c),(c,b)}
już nie.

Generalnie największy problem mam z relacją przechodniości oraz klasami abstrakcji ale akurat na tego typu przykładach nie idzie mi tak źle.

Mógłby mi ktoś wytłumaczyć prostym językiem dlaczego pierwszy przykład się zgadza chociaż drugi ma te same pary + 2 dodatkowe?
Z góry dziękuję oraz pozdrawiam

Sterczix
komentarz 17 stycznia 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

Nie podałeś relacji R.

komentarz 17 stycznia 2017 przez Sterczix Początkujący (280 p.)
Relacjami są przykłady podane pod treścią zadania.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 17 stycznia 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
wybrane 17 stycznia 2017 przez Sterczix
 
Najlepsza

Obie relacje są zwrotne oraz symetryczne. Bazując na PDF-ie najpierw wykażmy, że druga relacja nie jest przechodnia. Szukamy 3 elementów x, y, z takich, że:

V x,y,z e X [(xqy ^ yqz) => xqz]

Bierzemy więc pierwsze dwa elementy z brzegu:

(a,b) ^ (b,c) => (a,c)
  1   ^   1   =>   0 # Fałsz

Jednak elementu (a,c) druga relacja nie zawiera, co oznacza że nie jest przechodnia i nie musimy sprawdzać reszty. W przypadku pierwszej relacji szukamy takich składników, by znaleźć 3 elementy x, y, z. To jednak nie jest możliwe, bo dowolna kombinacja dwóch elementów z relacji, będzie zawierać tylko x, y lub x, z albo y, z. Nigdy nie znajdziemy trzech elementów, tak więc lewa strona implikacji zawsze będzie zerem. Zgodnie z logiczną tabelą implikacja będzie prawdą, niezależnie co będzie po prawej stronie implikacji. To oznacza, że relacja jest przechodnia, a więc spełnia 3 warunki by być relacją równoważności.

komentarz 17 stycznia 2017 przez Sterczix Początkujący (280 p.)
Okej, dzięki, myślę że załapałem chociaż wydaje mi się to jeszcze skomplikowane.
Jeżeli możesz to sprawdzisz mi jeszcze klasy abstrakcji?
Po mojemu to:
[a] = {a}
[d] = {d}
[b] = {b,c}
[c] = {c,b}
komentarz 18 stycznia 2017 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
Według mnie też dobrze wyznaczyłeś klasy abstrakcji :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 403 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 401 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 69 wizyt
pytanie zadane 27 listopada 2023 w SQL, bazy danych przez Piotrek2713 Mądrala (5,340 p.)

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,532 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...