• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

gotowy szblon html5 dla początkujących

Object Storage Arubacloud
0 głosów
480 wizyt
pytanie zadane 16 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez NowaWSieci Nowicjusz (210 p.)
Witam.

Na podstawie tutoriali Pana M.Zelenta stworzyłam pierwszą prostą stronę w htmlu i bardzo mi się to spodobało. Jednak przy tworzeniu podstrony-blog uzmysłowiłam sobie, że stworzenie formularza do komentowania postów, to już wiedza wykraczajaca mocno poza mój poziom, a bardzo zależy mi na uruchomeniu strony. Pomyślałam o ściagnięciu gotowego szablonu html5. Spodobał mi sie ten http://wegraphics.net/demo/piccolo/index.htm. I moje pytanie: czy jest to dobry sposób na naukę, czy poradzę sobie z takim szablonem znając jedynie podstawy podstaw? Nie chcę wordpressa, budowa strony w html bardzo mi odpowiada i chciałabym pogłębiać tę wiedzę.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 16 stycznia 2017 przez niezalogowany
Każdy sposób na naukę jest dobry. Należałoby się zastanowić, który jest najlepszy. (-:

Nie bardzo Cię rozumiem - chcesz tworzyć strony w HTML, więc... Pobierasz gotowe szablony? To się nie uda, nie będziesz tworzyć, tylko kopiować.

Niezbyt też rozumiem to, że chcesz "uruchomić stronę" z "formularzem do komentowania postów" - co rozumiesz pod hasłem uruchomienie strony? Opublikowanie jej w internecie, 100 procentowe ukończenie projektu...? Sam system komentowania będzie wymagał również znajomości przynajmniej PHP oraz ewentualnie MySQL; chyba, że chodzi tylko o stworzenie szablonu, bez "mechaniki" strony.
komentarz 16 stycznia 2017 przez NowaWSieci Nowicjusz (210 p.)
Wiem, ze rozmowa z takim zielonym jak ja nie jest łatwa;) Chodziło mi oczywiscie o publikację strony. Stworzyłam prostą stronę, która chcę opublikować, jednak brak mi umiejętności jak wstawić formularz do dodawania komentarzy przez czytelników bloga. Czuję, że utknęłam i nie wiem jak sie za to zabrac. Więcej na razie strona nie wymaga. Przepraszam za głupie pytanie ale czym jest"mechanika" strony?

Myślałam, że korzystanie z gotowego szablonu polega na tym, że masz gotowa strukturę a dodając własne treści czy zmieniając cokolwiek musisz zaangażować się w pogłębianie wiedzy o html bo bez tego nie ogarniesz szablonu.
2
komentarz 16 stycznia 2017 przez niezalogowany
Mając formularze służące, w twoim przypadku, do komentowania treści musisz jeszcze powiedzieć komputerowi, co ma zrobić z danymi przesłanymi przez te formularze.

Przykładowo - ktoś pisze komentarz i klika "wyślij" - w tym momencie do pracy zaprzęgany jest back-end twojej strony, czyli na przykład skrypt PHP zapisujący treść komentarza, datę jego publikacji oraz autora do bazy danych MySQL. Natomiast przy wczytywaniu strony trzeba również te komentarze wyświetlić, tj. znowu PHP musi odwołać się do bazy danych i pobrać ich treść. Wykonanie czegoś takiego tylko w HTML jest niemożliwe.

Oczywiście istnieją gotowe rozwiązania, np. wspomniany przez kolegę Disqus, czy gotowe CMSy z zaimplementowaną już w/w funkcją.
1
komentarz 16 stycznia 2017 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
edycja 16 stycznia 2017 przez mbabane

HTML + CSS to tak jakby karoseria samochodu, ktora bez silnika nie pojedzie. Mechanika to wlasnie spowodowanie zeby karoseria pojechala. Silnik (w duzym uproszczeniu) + karoseria tworza razem samochod, podobnie jest z serwisami internetowymi HTML+CSS + "mechanika strony" daje pelny serwis WWW (mozna powiedzieć aplikacje WWW)

zerknij np. Tutaj:
Poznaj technologie webowe: HTML, CSS, PHP, JS, MySQL, CMSy, frameworki

i tutaj:
Programowanie webowe odc. 0: Technologie tworzenia witryn

komentarz 16 stycznia 2017 przez NowaWSieci Nowicjusz (210 p.)
Dziękuję za wyjaśnienie i cierpliwość. Czy kurs PHP i MySL pana M. Zelenta wystarczą by to ogarnąć?

Mam jeszcze jedną zagwozdkę. Na swojej stronie chcę udostępniać darmowe pliki, umieściłam je w katalogu index i wygląda na to, że po publikacji będzie działać, chciałaby jednak wiedzieć kiedy i w jakiej liczbie są pobierane, co powinnam zrobić. Tu pewnie też PHP się kłania.
1
komentarz 16 stycznia 2017 przez niezalogowany
Te poradniki zdecydowanie wystarczą na początek, dodatkowo możesz zamiast bazy danych MySQL wszystko zrealizować w samym PHP zapisując dane w zwykłych plikach tekstowych. Nie jest to co prawda najlepsze rozwiązanie, ale nie wymaga znajomości SQL (aczkolwiek wymaga znajomości odpowiednich funkcji w PHP).

Licznik pobrań to również prosta inkrementacja jednej zmiennej po kliknięciu w link. Bardzo proste w realizacji, praktycznie podstawy PHP.
+1 głos
odpowiedź 16 stycznia 2017 przez Kamil Czech Dyskutant (7,700 p.)
Formularz do komentowania jest bardzo prosty, zapoznaj się z https://disqus.com/
1
komentarz 16 stycznia 2017 przez NowaWSieci Nowicjusz (210 p.)
Bardzo dziękuję za wskazówkę. Na pewno skorzystam.

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 145 wizyt

92,572 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...