• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Budowa komputera kompatybilność podzespołów

Object Storage Arubacloud
+1 głos
347 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez yaell Nowicjusz (160 p.)

Witam wszystkich bardzo serdecznie zakupiłem procesor Intel Core i7-7700K oraz obudowę SilentiumPC . Miałbym pytanie dotyczących tych zakupów.

1.Jaką płytę główną wybrać do tych podzespołów ? Rozważam między tą płytą Gigabyte lub Asus głównie kieruje się tym aby podkręcać procesor,oraz aby podłączyć wentylatory które znajdują się w obudowie do tej płyty głównej. Jeżeli ktoś ma jakiś lepszy pomysł co do jakieś płyty to proszę dać znać płyty główne wybierałem z tych tutaj  limit co do płyty głownej to 1200zł.

Ps. czy z tej płyty Gigabyte da się podłączyć te wentylatory co są w obudowie ? a jeżeli nie to w jaki inny sposób mogę je podłączyć.

Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 stycznia 2017 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
wybrane 15 stycznia 2017 przez yaell
 
Najlepsza
Witaj!

1. Jeżeli rozważasz nad zakupem konkretnie tych dwóch płyt to na Twoim miejscu brałbym ASUSa. Sam mam płytę od ASUSa i ich UEFI umożliwia zaawansowane możliwości podkręcania, ustawiania prędkości wentylatorów, generalnie masz 2 tryby. Jeden to tzw. EZ Mode, gdzie możesz sobie wybrać profil (np. Game), który automatycznie ustawi Ci automatycznie dobre ustawienia dla Twoich zastosowań. Drugi To Advanced Mode gdzie znajdziesz co dusza zapragnie. Zwłaszcza, że ta płyta ma na pewno najnowszą aktualizacje UEFI. To jest tylko moja opinia, bo posiadam płytę ASUSa i jestem z niej zadowolony. Ale szczerze to za tą cenę myślę, że KAŻDY producent umożliwia zaawansowane możliwości, więc o to się nie martw.

2. To ile wentylatorów możesz podłączyć poczytaj w oficjalnej specyfikacji producenta dla danej płyty, tam na pewno pisze, a Morele nie opisuje całkowitej specyfikacji podzespołów. Rzecz jasna jest jedno złącze 4 pin o nazwie cpu_fan dla chłodzenia procesora. Reszta złączy nosi często nazwę sys_fan, do których podłączasz wentylatory obudowy. Nierzadko jest również złącze cpu_opt, do którego również możesz podłączyć wentylator obudowy.

3. Co do wentylatorów od obudowy to jeżeli są nowsze, to zapewne mają złącze 4 pin, jeśli starsze to 3 pin. I to i to możesz podłączyć do złącza 4 pinowego na płycie głównej z tym, że wentylatorami 4 pinowymi możesz "sterować" w UEFI tzn. kontrolować ich obroty. Jeśli podepniesz 3 pin od wentyla do 4 pin od płyty to możesz sterować tylko przez napięcie. Jeżeli na płycie głównej jest za mało złączy na wentyle to zawsze możesz kupić adapter 4pin wentylator na MOLEX. Wtedy podłączasz do zasilacza.

Jeżeli w którymś miejscu jest zbyt chaotycznie to przepraszam, ale trochę się rozpisałem :)

Pozdrawiam!
komentarz 15 stycznia 2017 przez yaell Nowicjusz (160 p.)

Dzięki wielkie za pomoc, gdybyś mógł mi jeszcze tylko powiedzieć czy do tej płyty Asusa będzie mi pasował ten procek Intel Core i7-7700K :)

komentarz 15 stycznia 2017 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
Ta płyta obsługuje gniazda Socket 1151, a procek ma takie gniazdo, więc owszem - będzie pasował :)

Pozdrawiam!
komentarz 15 stycznia 2017 przez yaell Nowicjusz (160 p.)
Własnie nie do końca ponieważ zakupiłem kartę Asus Z170 PRO GAMING i ona posiada Socket 1151, Chipset Intel Z170 a procesor Intel Core i7-7700K nie jest kompatybilny z płytami głównymi na chipsecie H110, B150, Z170. i dlatego pytam czy na chipsecie Z270 już jest kompatybilny ale już znalazłem odpowiedź na to pytanie więc dzieki :)
komentarz 15 stycznia 2017 przez Barus Stary wyjadacz (14,120 p.)
O widzisz, dlatego zawsze warto zajrzeć do specyfikacji. Pamiętam jak składałem swój zestaw w obudowie Corsaira, gdzie na Morele pisało, że wentylatory są 4 pinowe. Okazało się, że były 3 pinowe, więc zamówiłem wentylatory AF120 i 140. Od tego czasu zawsze jak coś zamawiam na Morele to wcześniej patrzę do specyfikacji producenta :)
komentarz 15 stycznia 2017 przez Alvancaran Dyskutant (8,160 p.)
Kaby Lake sa kompatybilne z plytami h110/b150/z170/h170 gdy zaktualizujesz bios. Na morelach mozna taka usługę wykupic za 20zł chyba
0 głosów
odpowiedź 15 stycznia 2017 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
Ja mam płytę ASUSA i sobie chwalę tylko, że napięcia sobie muszę ustawiać sam ( bo napięcia na me CPU daje zabójcze jeśli dam automatyczne - może wadliwa sztuka czy co ), płyty od nich są stabilne i duży potencjał w nich jest
komentarz 15 stycznia 2017 przez yaell Nowicjusz (160 p.)
Dzieki :)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 632 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 520 wizyt

92,555 zapytań

141,402 odpowiedzi

319,553 komentarzy

61,939 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...