• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z usunięciem GRUB z komputera bez systemu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,679 wizyt
pytanie zadane 15 stycznia 2017 w Systemy operacyjne, programy przez Amel Nowicjusz (120 p.)
Cześć,

na wstępie od razu zaznaczę że z informatyką niewiele mam wspólnego na co dzień. Umiem sama zrobić format, ale jedynie z Windowsa na Windowsa, defragmentację dysku i inne drobiazgi. Ostatnio jednak wpadł w moje ręce komputer z Linuxem, który chciałam przeformatować na Windows 7. No i zaczęła się zabawa.

Udało mi się usunąć Linuxa z systemu i z tego co wyczytałam problemem jest GRUB, który nadal siedzi w komputerze. Opcja "repair" przy próbie sformatowania Windowsem z płytki w ogóle nie działa - gdy mam wybrać system operacyjny do naprawy nie wyświetla mi się żaden na liście. W związku z tym próbowałam wgrać Windows bez naprawy, ale wtedy z kolei pokazało mi, że typ partycji jest nie taki jak trzeba.

Znam bardzo dobrze język angielski, czytałam różne tutoriale ale większość proponuje właśnie usunięcie GRUB przez naprawdę instalką Windowsa - u mnie ta opcja nie działa.

Czy jest coś jeszcze co mogłabym zrobić? Na chwilę obecną na komputerze nie ma żadnego systemu a Windowsa wgrać się nie da, więc automatycznie część poradników z internetu odpada...

Będę wdzięczna za podpowiedzi i proszę o zrozumiały język :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 15 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Cześć.Postaram się jak najprościej.

 Praktycznie zawsze instalacji Windowsa towarzyszy skasowanie,zamazanie informacji o Grub na dysku twardym tzw.bootsector.

Po prostu Windows tak ma :)

Wkładasz nośnik z instalatorem Windowsa i wykonujesz polecenia jakie wyświetla.

W miejscu gdzie wyświetlona jest informacja o partycjach,wybierasz opcje usuwania partycji,chyba opcja zaawansowane.

Po usunięciu zakładasz nowe partycje(dzielisz dysk np.na dwie partycje) i "lecisz" z dalszą instalacją.System podczas instalki sformatuje Twoje partycje na swój system plików oraz zapisze nowe informacje w bootsectorze dysku na którym przeprowadzasz instalkę.

Myślę że sobie poradzisz.

Zakładam też że na chwilę obecną nie masz "superważnych" danych na dysku który chcesz sformatować.

Osobiście,skromnym zdaniem,wolałbym sobie zostawić Linuksa ;)

Pozdrawiam :)
komentarz 15 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Osobiście,skromnym zdaniem,wolałbym sobie zostawić Linuksa ;)

O, to, to :)

+1 głos
odpowiedź 15 stycznia 2017 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Sformatuj sobie najpierw cały dysk (np. przez GParted z live CD jakiegoś Linuksa, chociażby Ubuntu), a następnie możesz ze spokojem instalować inny system.
+1 głos
odpowiedź 15 stycznia 2017 przez niezalogowany

Przed wykonaniem tych operacji zrób backup danych.

 

Musisz usunąć GRUB z sektora startowego (MBR). Odpal live CD Linuxa i wpisz:

dd if=/dev/zero of=/dev/sdX bs=446 count=1

Pod rescue CD Windowsa będzie to, jeśli dobrze pamiętam:

bootrec /fixmbr

To tyle, jeśli chodzi o usunięcie samego GRUBa, Twój problem leży jednak w innym miejscu i nie musisz wymazywać informacji z MBR, bo podczas instalacji systemu i tak zostaną one nadpisane.

Windows lubi stwarzać problemy podczas tworzenia partycji i wyświetlać komunikaty typu "wystąpił błąd o treści błąd" (ja to tak interpretuję, bo zazwyczaj nie ma tam żadnych szczegółów). Rozwiązaniem jest podzielenie dysku na partycje przed instalacją Windowsa, a w instalatorze wybranie jedynie partycji przeznaczonej do instalacji. Konkretniej - Windows potrzebuje partycji na bootloader z flagą boot (tworzy ją automatycznie przy partycjonowaniu, to ta mini-partycja 500 MB) oraz "głównej" partycji dla systemu. 

Najprościej będzie ci użyć programu GParted, koniecznie uruchomionego z live USB. Mini distro z tym programem możesz pobrać stąd: http://gparted.org/liveusb.php

Po uruchomieniu GParted z live CD z górnego menu wybierz najpierw swój dysk, a następnie Device -> Create Partition Table. Teraz wybierz gpt (jeśli twoja płyta główna korzysta z UEFI), albo msdos (jeśli nie masz UEFI). Zostanie utworzona nowa tablica partycji. 

Teraz utwórz sobie partycje na dysku - jedna partycja ok. 500 MB z systemem plików NTFS, a druga dla Windowsa (minimum 20 GB, NTFS). Zapisz zmiany. 

Kolejny krok, to ustawienie flagi boot dla tej 500 MB partycji, na której będzie znajdować się bootloader Windowsa - w GParted kliknij prawym przyciskiem myszy na tę partycję i wybierz Manage Flags. W nowym okienku zaznacz boot, poczekaj chwilkę i zamknij GParted.

Teraz możesz przystąpić do instalacji Windowsa - przy instalacji wybierz tę minimum 20 GB partycję przeznaczoną na system.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 140 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 357 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 337 wizyt
pytanie zadane 29 listopada 2020 w Systemy operacyjne, programy przez wz7475 Początkujący (360 p.)

92,417 zapytań

141,222 odpowiedzi

318,984 komentarzy

61,831 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...