• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Chłodzenie laptopa

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
325 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Czarek Żak Nowicjusz (120 p.)
Wszystko zaczęło się od tego, że laptop zaczął głośno chodzić. A więc ściągnąłem speedfan i HWmonitor. Okazało się, że z dnia na dzień temperatury na procku robią się większe a laptop co raz głośniej chodzi. Oddałem laptopa do czyszczenia z wymianą pasty termoprzewodzącej. I mimo podkładki chłodzącej, laptop okropnie głośno chodzi bez stresu ma temp około 60 stopni. A w stresie około 84-95. Laptop to nie byle co dokładniej GP60 2pf Leopard Pro. Najdziwniejsze jest to, że gdy procesor ma te 90 stopni, to gdy dotknę laptopa wydaje się on dość chłodny, ani trochę gorący. Kratka wydmuchuje ledwo ciepłe powietrze. Zapomniałem dodać, że zrobiłem także format laptopa. Nie gram w zbyt wymagające gry więc fps są na poziomie 200+, mimo tego temperatury mnie nie pokoją. Normalnie myślałem, że może coś z czujnikami nie tak, ale skoro chłodzenie aż tak głośnio chodzi, ze słychać je w drugim pokoju to jest coś ewidentynie nie tak.
komentarz 10 stycznia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Może masz rzeczywiście czujniki wadliwe - pamiętaj że system chłodzenia opiera się właśnie na czujnikach, więc jeśli one mówią że jest 90 stopni, to sterowanie odpowiedzialne za wentylatory myśli, że tak jest.

Z drugiej strony ciężko zepsuć czujnik temperatury. :)
komentarz 10 stycznia 2017 przez Czarek Żak Nowicjusz (120 p.)
Czy jest w ogóle możliwość sprawdzenia czy są wadliwe ? Generalnie zapomniałem, że wszystko się zaczęło niedługo potym gdy mojej mamie niechcący laptop upadł.
komentarz 11 stycznia 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Nie mam pomysłu na sprawdzenie sprawności samych czujników, bo są one montowane wewnątrz obudów procesorów oraz czasem w kilku miejscach na płycie głównej (mostki, podstawka procesora) - czyli są "niewyjmowalne".

Teoretycznie można spróbować pomierzyć temperatury zewnętrzne procesora, o ile posiadasz czujnik, który fizycznie można umieścić między radiatorem a obudową procesora. Temperatura wewnątrz obudowy jest zawsze wyższa, niż na zewnątrz, ale na to można byłoby wziąć jakąś poprawkę. Prawdziwym problemem jest fakt że naprawdę ciężko zamontować w laptopie cokolwiek dodatkowego ponad to, "co fabryka dała".

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2017 przez Fylyp Początkujący (320 p.)
Być może w miejscu styku radiatora i procesora jest zbyt duża odległość i trzeba zastosować termopady, aby ciepło było dobrze oddawane.
komentarz 10 stycznia 2017 przez Czarek Żak Nowicjusz (120 p.)
A myślisz, że są szanse, że radiator lub wentylator jest do wymiany ?
komentarz 10 stycznia 2017 przez Fylyp Początkujący (320 p.)
Radiator nie traci swoich właściwości odprowadzania ciepła, ale łożyska wentylatora mogą być już zużyte co w znacznym stopniu wpływa na głośność
0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2017 przez operator Stary wyjadacz (10,920 p.)
To są zupełnie normalne temperatury pracy pod obciążeniem. Nie musisz się tym przejmować. Taki typ. Pracuje głośno i tyle.
komentarz 11 stycznia 2017 przez Czarek Żak Nowicjusz (120 p.)
No tak, ale kiedyś był ledwo słyszalny. Teraz jak siedzę na ts, to ludzie go słyszą :(
0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2017 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)

Kratka wydmuchuje ledwo ciepłe powietrze

YY jak ledwo wydmuchuje powietrze to może wiatrak umiera i tyle. 

komentarz 11 stycznia 2017 przez Czarek Żak Nowicjusz (120 p.)
Wydmuchuje normalnie wentylator widać jak chodzi, ale leci z niej chłodne a nie gorące powietrze, czasem max ciepłe.
–2 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2017 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
edycja 11 stycznia 2017 przez FxJerzy

Czas wymienić pastę termo przewodzącą, MSI słabe pasty stosuje.

Arctic Cooling MX4

komentarz 11 stycznia 2017 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,910 p.)

Oddałem laptopa do czyszczenia z wymianą pasty termoprzewodzącej.

 

komentarz 11 stycznia 2017 przez FxJerzy Stary wyjadacz (12,460 p.)
A ok nie doczytałem, sprawdź jednak lepiej temperaturę w biosie (zaraz po wyłączeniu gry).
Ewentualnie zobacz czy jest nowszy bios na stronie producenta do wgrania i sprawdź np. przez Aida64 (można pobrać demo).

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 173 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2016 w Sprzęt komputerowy przez Evelek Nałogowiec (28,960 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 390 wizyt
pytanie zadane 3 października 2021 w Sprzęt komputerowy przez `Krzychuu Stary wyjadacz (13,940 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 1,698 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...