• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Działanie SI

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
346 wizyt
pytanie zadane 9 stycznia 2017 w Offtop przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

Zastanawiam się ostatnimi czasy na temat działania SI.

1. Jak działa sztuczna inteligencja?(proszę o jakiś link albo o DOKŁADNY schemat, ponieważ z prostych, 5. elementowych schematów nie wiele rozumiem, domyślam się, że do SI przeznaczonego do czego innego są różne schematy, ale chodzi mi bardziej o opis mechanizmów zachowań takiej sztucznej inteligencji.)

2. Jak wygląda baza danych chociażby prostej sztucznej inteligencji?

3. W którą stronę mam iść, z czym się zapoznać, aby zobaczyć czy projektowanie SI jest dla mnie. Może polecacie jakieś książki (jestem w 3 gim. i moja wiedza matematyczna nie jest chyba wystarczająca do tworzenia dobrej SI, ale chcę zapoznać się z tym tematem).

4. Jak wygląda inicjalizacja sztucznej inteligencji do np. silnika gry, jak wygląda proces tworzenia sztucznej inteligencji w zespole.

5. Słyszałem trochę o językach programowania w logice, ale nie wczytywałem się w to, z tego co pamiętam to prostych przykładach kod opisywał relacje np. rodzic - dziecko, ale nie wiem jak może to pomóc w tworzeniu SI.

P.S.
Temat nie przypadkiem jest w Offtopsmiley, jestem świeży w tym temacie i proszę o prostą rozmowę z opisowymi przykładami. Za obszerną i co ważne treściwą odpowiedz oczywiście wynagrodzę najlepszą yes

2
komentarz 9 stycznia 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Tak a'propos to znam jedną grę komputerową, która polega na stworzeniu jak najlepszego SI dla robota. link : https://gfx47.itch.io/gladiabots

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 9 stycznia 2017 przez timrh Mądrala (6,030 p.)
wybrane 11 stycznia 2017 przez Pajdas
 
Najlepsza
1. Poczytaj o sztucznych sieciach neuronowych.

2. Miliony relacji mających ze sobą powiązania. (SSN)

3. Moim zdaniem liczy się tutaj bardziej logika niż matematyka, ucz się języków programowania, gdy będziesz już na w miarę przyzwoitym poziomie sam zobaczysz jak z dostępnych narzędzi możesz coś zbudować.

4. W grach raczej nie stosuje się jakichś bardzo zaawansowanych sztucznych inteligencji, tworzy się proste przyczynowo skutkowe oddziałowywania.

5. No właśnie relacje są ważne w SI, musi mieć się do czego odnieść, mieć co z czym kojarzyć. Uczyć się, definiować i przypoprządkowywać zdobytą wiedzę.
komentarz 9 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

Bardzo dziękuję.

liczy się tutaj bardziej logika niż matematyka

Proszę także o jakieś informacje jak zacząć nauki logiki, ponieważ nigdy nie miałem z nią styczności.

komentarz 9 stycznia 2017 przez timrh Mądrala (6,030 p.)
Z logiką mamy styczność na co dzień, musimy przeanalizować wiele sytuacji dziennie aby wyciągnąć z nich wnioski. Moim zdaniem dobre będą gry logiczne, najlepiej na czas. Możesz ewentualnie poszukać też jakiejś książki.
1
komentarz 10 stycznia 2017 przez niezalogowany
Polecam książkę "Rzecz o istocie informatyki. Algorytmika" D. Harela. Napisana prostym językiem, nie wymaga znajomości jakiegokolwiek języka programowania, no i są ćwiczenia. (-:

Możesz sobie też poszukać wykładów z logiki, np: https://youtu.be/2EaYhUWT-xU
komentarz 11 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)
Bardzo dziękuję za dobry komentarz, zapoznam się z książką ;)
+1 głos
odpowiedź 10 stycznia 2017 przez shadou102 Pasjonat (21,630 p.)

Tutaj znajdziesz dużo podstawowych informacji i tego na jakiej zasadzie to funkcjonuje: http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?title=Sztuczna_inteligencja

0 głosów
odpowiedź 24 lutego 2018 przez lol Początkujący (280 p.)

Trochę to odkop i odpowiedź nie związana z tematem ale jak osoba jest w 3 gim (zapewne jesteś teraz w 1 lub 2 liceum) to raczej sobie z tym tematem nie poradzi laugh

–3 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2017 przez Gorax Użytkownik (840 p.)
Przede wszystkim - nie ma czegoś takiego jak SI jeszcze. Żaden algorytm stworzony przez człowieka nie może być tak nazwany. Najprostsze tego rodzaju rozwiązania bazują na instrukcjach warunkowych, w po prostu rozważanych jest wiele możliwości i na tej podstawie podejmowane są decyzje. Ostatnio korzysta się z sieci neutronowych, ale to bardziej skomplikowane.
1
komentarz 11 stycznia 2017 przez Pajdas Mądrala (5,930 p.)

Przede wszystkim - nie ma czegoś takiego jak SI jeszcze.

Masz na myśli świadomość sztucznej inteligencji?

Najprostsze tego rodzaju rozwiązania bazują na instrukcjach warunkowych

 Jak już powiedziałem nie znam się na sztucznej inteligencji ale zestaw if-ów trudno nazwać SI.

-nie ma czegoś takiego jak SI jeszcze
-Najprostsze tego rodzaju rozwiązania

 Potrafisz podać najprostsze rozwiązania czegoś czego JESZCZE nie ma?

Najprostsze tego rodzaju rozwiązania bazują na instrukcjach warunkowych, w po prostu rozważanych jest wiele możliwości i na tej podstawie podejmowane są decyzje.

Rozważanie możliwości i wybór decyzji z "zestawu decyzji" trudno jest nazwać sztuczną inteligencją, ponieważ program, który mnoży dwie liczby, na podstawie znaku * wysyła informacje aby te liczby zostały "przekierowane" do ALU zajmującego się mnożeniem i "oddaje" wyjściową wartość jako wynik, a nie spotkałem się z sytuacją aby ktoś nazwał TROSZKĘ bardziej złożony obwód na płycie drukowanej "sztuczną inteligencją".

Komputer jest wielkim "mózgiem" (jak to mówią niektórzy), który (tutaj cytat) "-rozważa wiele możliwości i na tej podstawie podejmuje decyzje". Rozważa możliwości proste: -przesłać sygnał, nie przesyłać sygnału, -pomnożyć, podzielić, -wyświetlić, nie wyświetlić.

Ostatnio korzysta się z sieci neutronowych, ale to bardziej skomplikowane.

Nie wiem ile masz lat :) kiedy +- 30 lat to dla ciebie "Ostatnio"smiley

Oczywiście dziękuję za odpowiedź laugh

Podobne pytania

+3 głosów
2 odpowiedzi 304 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2018 w Offtop przez Hiskiel Pasjonat (22,830 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 106 wizyt
pytanie zadane 29 maja 2020 w Python przez bbbbbbbb Użytkownik (950 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,013 wizyt
pytanie zadane 10 maja 2017 w Offtop przez Codeboy Stary wyjadacz (12,120 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...