• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Polskie znaki w Code::Blocks - nie mogę ich ustawić żadnym sposobem.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
5,594 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2017 w C i C++ przez Moteke Nowicjusz (160 p.)
edycja 8 stycznia 2017 przez Moteke

Hej,

Mam problem. Otóż do mojego napisanego kodu, użyłem takowej funkcji, aby otrzymać polskie znaki w programie(wkleiłem ją na początku funkcji głównej main): 

SetConsoleOutputCP(1250);

Do tego dopisałem bibliotekę windows.h. Wszystko fajnie działało, skompilowałem poprawnie program, w którym polskie znaki były prawidłowo wyświetlane. Następnie zamknąłem Code::Blocks'a i po włączeniu kodu ponownie, zamiast polskich liter otrzymałem "krzaczki". Sprawdziłem, czy nadal poprawnie kompiluje i dalej tak było. Dopisałem trochę kodu, lecz po próbie kompilacji otrzymałem komunikat:

"The saved document contained characters which were illegal in the selected encoding. The file's encoding has been changed to UTF-8 to prevent you from losing data."

Po nim, program się skompilował, lecz już bez działających polskich znaków. Usunąłem w programie wszelkie "krzaczki", poprawiłem kod, usunąłem to co dopisałem, ale nadal było bez skutku. Postanowiłem spróbować innych metod, także tych z odcinka 15 Kursu C++, lecz nic nie działa. Nie mogę żadnym sposobem otrzymać polskich znaków, choć wcześniej działało to wyżej wspomnianą funkcją. 

Proszę o pomoc, szukałem rozwiązania ale nic nie pomaga. 

1
komentarz 8 stycznia 2017 przez niezalogowany
Skoro próbowałeś wiele sposobów to wypisz listę linków / opisów rozwiązań. W ten sposób nam będzie łatwiej podać ci rozwiązania których jeszcze nie próbowałeś :)

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 stycznia 2017 przez Patrycjerz Mędrzec (192,320 p.)
wybrane 8 stycznia 2017 przez Moteke
 
Najlepsza
Możesz łatwo przeczytać, że chodzi o kodowanie znaków. Zapewne wcześniej pisałeś w kodowaniu innym niż UTF-8, co powodowało błędy przy prowadzeniu polskich znaków. Spróbuj stworzyć plik źródłowy od nowa, starając się pisać w jednym konkretnym standardzie kodowania, najlepiej UTF-8.

Dodam, że skopiowanie starego kodu do nowego pliku zapewne nic nie da, gdyż cały czas dane będą zapisane w innym formacie. W najgorszym przypadku należałoby napisać wszystko od nowa, ale możesz eksperymentować, a nuż coś wyjdzie.
komentarz 8 stycznia 2017 przez Moteke Nowicjusz (160 p.)
edycja 8 stycznia 2017 przez Moteke
Stworzyłem nowy plik źródłowy, skopiowałem kod, ale wciąż nie działają mi polskie znaki. Jest tak jak wcześniej.

EDIT - Zmieniłem w ustawieniach: "Use encoding when opening files: Windows-1250", potem dodałem tą funkcję " SetConsoleOutputCP(1250) " i znów działa.
komentarz 22 stycznia 2019 przez Martita Bywalec (2,470 p.)
Mam ten sam problem. Mam ustawione na winows 1250, ale nie wiem gdzie dodać funkcje "SetConsoleOutputCP(1250);". Proszę o pomoc

Wstawiałam przed int main wyskakuje błąd

Wstawiłam pod int main wyskakuje błąd

Wstawiłam pod int main ale w nawiasach klamrowych wyskakuje błąd

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 709 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2021 w PHP przez kordix Gaduła (3,910 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 459 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2019 w PHP przez iframeeh Użytkownik (680 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,431 wizyt
pytanie zadane 23 lutego 2017 w PHP przez prymex Obywatel (1,250 p.)

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...