• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Który język programowania do czego służy ?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
5,398 wizyt
pytanie zadane 6 stycznia 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bukaj Nowicjusz (120 p.)
zmienione kategorie 6 stycznia 2017 przez Arkadiusz Waluk
Witam moje pytanie jest krótkie. Mianowicie czy jest ktoś w stanie "dopasować" języki programowania do ich zastosowania. Czyli wymienić wszystkie i dwoma słowami opisać do czego który wykorzystamy np. C++ - do pisania programów na windows. Chciałbym zacząć programować ale nie wiem który język do czego służy i nie chce tracić czasu na nie potrzebny mi język :D z góry dziękuje!
1
komentarz 6 stycznia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)

5 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 6 stycznia 2017 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
Jeśli chodzi o mainstream...

C, C++ - wszystko co niskopoziomowe lub ma być wydajne, systemy, sterowniki, programy o krytycznej wydajności, zatosowania naukowe, biblioteki, zwykłe programy, sporo gier

C#, Java - zwykłe aplikacje, okienka, mobile. gry, backend web

Swift, Objective-C - OSX i iOS,

PHP, Ruby (on rails) - backend web

JavaScript - web

Python - analiza danych, zastosowania naukowe, machine learning, lekkie aplikacje, backend web

SQL - bezpośrednie operowanie na relacyjnych bazach danych
+3 głosów
odpowiedź 6 stycznia 2017 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
Wiesz, może pytanie powinno być skierowane do ciebie,  co byś chciał programować. Bo języków programowania są setki, a ich zastosowań jeszcze więcej. Wiesz, takie podstawy to pisanie aplikacji na desktop (komputer), pisanie aplikacji mobilnych, aplikacje sieciowe(strony i serwisy internetowe), gry komputerowe, programowanie robotów itp. itd. Jest tego masa.
0 głosów
odpowiedź 6 stycznia 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Są jeszcze nowe języki jak Rust, Go, D odpowiedniki C/C++. Czy Scala, Ceylon, Kotlin odpoiedniki Java/C#. Oraz Elixir, Julia.
–2 głosów
odpowiedź 6 stycznia 2017 przez timrh Mądrala (6,030 p.)
Przykłady:

C++/C#/Java są to języki ogólnego zastosowania, języki wysokiego poziomu.

JS   - skrypty po stronie klienta.

PHP - skrypty po stronie serwera.

HTML/CSS - języki opisowe do opisywania wyglądu, zawartości strony.

Assembler - oprogramowanie niskiego poziomu.

C - język wysokiego/niskiego poziomu, jednak nie tak wysokiego jak C# czy Java.

Ogólnie to większość języków wysokiego poziomu jest to ogólnego zastosowania.
3
komentarz 6 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)

Ogólnie to większość języków wysokiego poziomu jest to ogólnego zastosowania.

 JS   - skrypty po stronie klienta.

To tak do refleksji ;) 

komentarz 6 stycznia 2017 przez timrh Mądrala (6,030 p.)

@Comandeer Napisałem że większość języków wysokiego poziomu jest do ogólnego zastosowania, javascript też jest językiem wysokiego poziomu, aczkolwiek stosuje się go najczęściej przy tworzeniu skryptów wykonywanych po stronie klienta, czy nie mam racji?

2
komentarz 6 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Czy ja wiem? SO już wskazuje, że JS jest też najpopularniejszym językiem backendowym.
komentarz 6 stycznia 2017 przez timrh Mądrala (6,030 p.)
I co w związku z tym?
3
komentarz 6 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (600,810 p.)
Że ograniczanie JS do skryptów po stronie klienta jest błędne. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że obecnie jest bardziej popularny jako język do tworzenia toolingu. Coraz więcej znaczy także w aplikacjach desktopowych i w działce IoT. Jeśli o C# piszesz "język ogólnego użytku", o JS tym bardziej powinieneś – zwłaszcza, że jego zakres użycia jest po prawdzie większy.

Poza tym "skrypty po stronie klienta" to IMO trochę anachroniczne określenia, patrząc na poziom skomplikowania obecnego frontendu. Zresztą to samo można powiedzieć o PHP, które coraz bardziej przypomina Javę.

Podobne pytania

–6 głosów
1 odpowiedź 227 wizyt
pytanie zadane 16 października 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 199 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,534 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...