• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nie mogę użyć nieprzydzielonego miejsca na dysku.

0 głosów
50 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia w Sprzęt komputerowy przez użytkownika Slajni Dyskutant (8,640 punkty)

Mam na dysku następujący układ partycji:

Jak widać partyce "gry", "pliki" i "projekty" to partycje logiczne. mam też prawie 34 GB wolnego miejsca, które mogę wykorzystać do zrobienia następnych logicznych partycji. Nic jednak nie mogę zrobić z tymi 49-cioma GB nieprzydzielonej pamięci. Próbowałem w diskparcie komendą "create partition extended" jakoś to nieprzydzielone miejsce dodać do wolnego, ale wyskakuje mi taki komunikat:

Jak mogę pozbyć się tego problemu?

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 3 stycznia przez użytkownika lnkoc Stary wyjadacz (13,080 punkty)
wybrane 3 stycznia przez użytkownika Slajni

Najlepsza
Jeśli chcesz wykorzystać te 49.33 GB to musi się ono znaleźć w jednej z dwóch rodzajów partycji: "primary" lub "extended". Jest jedno ważne ograniczenie, o którym trzeba wiedzieć, mianowicie można stworzyć tylko cztery partycje primary lub extended (w partycjach extended (rozszerzonych) można tworzyć dyski logiczne, gdzie limit na ich tworzenie jest większy).

Jak widać u Ciebie masz trzy partycje primary i jedną extended więc limit ów na partycje masz wyczerpany. Co możesz zrobić? Uruchomić program do partycjonowania i zmienić rozmiar ostatniej partycji extended (polecam GParted spod linuxa np. Ubuntu). Wtedy pojawi Ci się dodatkowe miejsce w którym będziesz mógł stworzyć dodatkowy dysk logiczny i wykorzystać wolne miejsce.
komentarz 3 stycznia przez użytkownika Slajni Dyskutant (8,640 punkty)
W jaki sposób mogę to zrobić w gparted? Znaduję się teraz w trybie live linuxa mint.
komentarz 3 stycznia przez użytkownika lnkoc Stary wyjadacz (13,080 punkty)
Zaznaczasz rozszerzoną partycję. Klikasz prawym przyciskiem myszy i wybierasz opcję zmień rozmiar. Następnie podajesz wartości z klawiatury lub wyklikujesz (wolne miejsce za na 0 MB).
komentarz 3 stycznia przez użytkownika Slajni Dyskutant (8,640 punkty)
Oki, dzięki wielkie :)
komentarz 4 stycznia przez użytkownika marko Pasjonat (17,450 punkty)

Pięknie wytłumaczoneyes

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 93 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 298 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 248 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez użytkownika hubot Dyskutant (9,140 punkty)
...