• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Wyjaśnienie ogólnej procedury instalacji ROMu na telefonie (Android)

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
1,033 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2017 w Urządzenia mobilne przez VitGryfny Użytkownik (620 p.)
edycja 3 stycznia 2017 przez VitGryfny

Witam serdecznie,

Niejednokrotnie instalowałem już ROMy na telefonach jednak nigdy nie zrozumiałem potrzeby poszczególnych kroków - ich roli w całym procesie. Zwykle polegałem na szczegółowych instrukcjach krok po kroku znajdowanych na XDA przez co w jakiś sposób udawało mi się osiągać to co chciałem. Nie zawsze jednak można znaleźć łopatologicznie opisany proces instalacji dlatego chciałbym zrouzumieć pewne rzeczy. Przymierzam się do lekkiej ingerencji w Xiaomi Mi4c w związku z tym proszę o przedstawienie kroków koniecznych (procedury) i/lub wyjaśnienei poszczególnych pojęć lub skierowanie mnie na jakąś stronę, która kompleksowo i w miarę przejrzyjście opisuje te zagadnienia:

Odblokowanie bootloadera - nazwa wskazuje na odblokowanie możliwości edycji ustawień modułu odpowiedzialnego za startowanie telefonu? Tak to rozumiem, ale nie wiem po co. Co mi to w praktyce daje i czego nie mogę zrobić z zablokowanym bootladerem.

Prawa roota - tu chyba sprwa jest jasna, po prostu nadajemy sobie prawa administrator na urządzenie i możliwość chociażby usuwania oprogramowania krytycznego dla funkcjonowania telefonu

Recovery - po co instalujemy recovery? Czym jest recovery? Czy jest to zestaw plików który pozwoli ożywić nam telefon w przypadku jego uceglenia? Najczęściej spotykam się z propozycją instalacji TWRP recovery. Czy jest to pierwszy krok? Robimy go z poziomu systemu?

Recovery mode - tryb do którego wchodzimy po instalacji recovery package?

Backup - rozumiem, że to zrzut naszych danych, służą do tego odrębne aplikacje?

Gapps - sklep aplikacji google, instalowany już po uruchomieniu nowego romu, który często domyślnie go nie posiada

Kernel - zmiana jądra systemu, na jakim etapie to robimy, jakie daje możliwości, po co? 

Coś jeszcze? Proszę dodaj i opisz elementy, które przegapiłem, ominąłem!

Pozdrawiam,

Witek

1 odpowiedź

+4 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)

Odblokowanie bootloadera pozwala na instalację niestandardowego jądra, tudzież ROMu, zablokowany bootloader nie pozwala na to, ponieważ gdy zweryfikuje, że jądro nie jest od producenta urządzenia, to sprzęt zostanie wyłączony.

Recovery to oprogramowanie, z poziomu którego możemy zarządzać softem urządzenia, TWRP recovery to niestandardowy tryb recovery, który możemy zainstalować na urządzeniu z odblokowanym bootloaderem, jest on dużo bardziej zaawansowany niż standardowe recovery dostarczane przez producentów i pozwala m. in. na instalowanie np. ROMów korzystając z paczek zip, posiada również menadżer plików, dzięki czemu możemy usuwać lub przemieszczać pliki bez uruchamiania właściwego systemu operacyjnego, tryb ten posiada również możliwość robienia kopii zapasowych całego softu, więc gdy uceglisz urządzenie(soft brick) to możesz sobie przywrócić tę kopię i dzięki temu możesz korzystać z softu tak jak wcześniej, wszystkie dane są na swoim miejscu. Nie wiem jak to jest w przypadku Xiaomi, ale np. w przypadku mojego urządzenia (stara Sony Xperia M) TWRP można wgrać korzystając z programu FlashTool albo z poziomu systemu właśnie, z pomocą przychodzi nam aplikacja TWRP Manager.

Backup, czyli kopia zapasowa, do robienia kopii zapasowych służy na przykład aplikacja Titanium Backup.

Gapps to pakiet aplikacji od Google, który trzeba zainstalować na sofcie, który go default'owo nie posiada, np. Cyanogenmod (spoczywaj w pokoju), dla każdej wersji Androida pakiet jest inny, są różne rozmiary tychże pakietów.

Kernel to właśnie jądro systemu, wgrywając jądro inne niż od producenta (w przypadku mojego urządzenia można użyć programu FlashTool lub wgrać z poziomu recovery mode jeśli dysponujemy odpowiednią paczka ZIP), możemy m. in. przetaktować procesor (jeśli jądro takową opcję udostępnia).

To chyba wszystko, jak masz jakieś pytania to pisz na PW, a postaram się na nie odpowiedzieć. Pamiętaj, że próba odblokowania programu rozruchowego wiąże się z ryzykiem permanentnego uceglenia telefonu i powoduje utratę gwarancji (nie jestem pewien czy dotyczy to wszystkich producentów).

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 221 wizyt
pytanie zadane 17 lipca 2016 w Urządzenia mobilne przez Grzyboo Nałogowiec (28,860 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,055 wizyt
pytanie zadane 14 lipca 2016 w Urządzenia mobilne przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 7 lutego 2017 w Urządzenia mobilne przez Patryk Lange Nowicjusz (120 p.)

92,551 zapytań

141,393 odpowiedzi

319,523 komentarzy

61,936 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...