• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nadzwyczajne temperatury komputera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
386 wizyt
pytanie zadane 1 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
edycja 1 stycznia 2017

Witam, od jakiegoś czasu mam problem z moim komputerem, otóż wyłącza się on podczas grania np. w Wiedźmina 3 czy CS:GO. Postanowiłem sprawdzić jak wyglądają skrajne osiągi komputera przed wyłączeniem. Oto one:

Specyfikacja:

Procesor: AMD FX-6200 6 rdzeni (chłodzenie Arctic Freezer 13)

Karta graficzna: Zotac NVIDIA GeForce GTX 660

RAM: KHX18C9T2K2/8X

Płyta Główna: ASUS M5A97 R2.0

Zasilacz: Aerocool VP-650

Moje pytanie brzmi: co mogę zrobić by rozwiązać mój problem?

4 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2017 przez wlprzemek Obywatel (1,500 p.)
Temperatury max CPU 78 i GPU 68 nie powinny być tego raczej powodem są w według mnie w normie.

Podejrzewał bym za słaby zasilacz, który nie wyrabia obciążenia, napisz tylko czy te objawy są od początku czy od jakiegoś czasu i domyślam się iż to Laptop?
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
Jest to komputer stacjonarny, dzieje się tak od pewnego czasu. Wcześniej było wszystko w porządku.
komentarz 1 stycznia 2017 przez wlprzemek Obywatel (1,500 p.)
edycja 1 stycznia 2017 przez wlprzemek
Być może w BIOS ustawienia, które są... wyłączają Ci kompa przy krytycznych parametrach - przypuszczam iż chodzi obciążenie zasilacza.

Wiedźmin ma ogromne wymagania (oczywiście zależy jakie ust. w grze masz Ty).
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
W biosie ustawienia default, wcześniej nie wyłączał się przy stresie, tzn. przy renderowaniu filmu czy właśnie graniu w cokolwiek.
1
komentarz 1 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
edycja 1 stycznia 2017 przez marko
Witam.

Myślę że jak w większości takich problemów diagnostykę należ zacząć od podmiany zasilacza.Oczywiście,jak kiedyś wspominałem,problemem może być wydanie zbędnej kasy na zasilacz.Kiedyś pisałem o tym,jak ewentualnie można spróbować sobie z tym poradzić(dogadać się w sklepie lub jakimś serwisie,na zasadzie jeśli będzie ok.nie wracasz do sklepu w innym przypadku odnosisz zasilacz,zwrot kasy)

Był tu przypadek że kolega po odłączeniu urządzeń USB(tylko klawiatura i mysz została) ,potwierdził  że zasilacz jest za słaby(udało mu się dłużej pograć,wcześniej kilka minut,nawet nie tyle)Po prostu zasilacz działał jużna "krawędzi" i prąd zasilający urządzenia USB (mały bo mały) powodował,przekroczenie mocy zasilacza i wyłączenia.Krótko "nie wyrabiał"

Nie wiem jak stoisz z elektrotechniką i lutownicą jeśli na bakier to odradzam.

Czasem udaje się taki zasilacz doprowadzić do pełnej sprawności przez wymianę pewnych elementów ale lepiej mieć nowy.Jeśli diagnoza będzie słuszna.

Warto wykorzystać do testu program który zaproponował kolega @Pietrak.

Temperatury które przedstawiłeś nie wzbudzają niepokoju.

To na chwilę obecną tyle.

Pozdrawiam :)
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
Dziękuję za radę :) mogę dodać jeszcze, jeżeli wniesie to coś do oceny mojej sytuacji, że podczas uruchamiania komputera raz na jakiś czas wyświetla się komunikat błędu wetylatora oraz podczas grania np. w Wiedźmina karta graficzna wydaje dźwięk takiego jakby bzyczenia, natomiast w menu już nie.
komentarz 1 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
To bzyczenie może też powodować zasilacz.Sprawdź to dokładnie.

Warto też zapoznać się z ustawieniami w BIOS dotyczącymi temperatur.

Nie twierdzę że HW-monitor jest zły(nie używam go bo mi jest zbędny)ale sprawdzeni,zwykłe luknięcie okiem nie zaszkodzi.

Czasem wystarczy podnieść próg temperatury krytycznej przy której następuje wyłączenie kompa.

No i karta,tu lepiej niech wypowiedzą się ludzie od sterowników do tej karty.Może istnieć jakiś związek ale nie chcę się wymądrzać.
0 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2017 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
Podaj pełną specyfikacje sprzętu.

W occt możesz zrobić test power supply.
0 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2017 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Wpisz swoją konfigurację tutaj http://outervision.com/power-supply-calculator

Zobaczysz czy zasilacz wystarcza.
komentarz 1 stycznia 2017 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
Bezsensu. Nigdy komputer nie będzie pracował na 100%.

Przykładowo dla mojej konfiguracji wyliczyło mi min. 650W, gdy mam zasilacz 550, a maksymalny pobór z gniazdka to ok. 350W.
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
Po co mam to robić skoro mój zasilacz działa normalnie od 2012 roku, poza tym nie wiadomo czy to na pewno zasilacz jest problemem.
komentarz 1 stycznia 2017 przez Pietrak Pasjonat (18,850 p.)
Jest to na 90% zasilacz imo.

Tu nie chodzi o brak mocy, ale jego zużycie i utratę mocy. Z czasem w zasilaczu spada sprawność - więcej energii jest jako ciepło, a nie na podzespoły. Jest to związane z wysychaniem elektrolitu w kondensatorach, wysokie temperatury tylko przyspieszają ten proces.

Jeżeli nie masz zasilacza na podmianę to można wykluczyć całkowicie winę systemową przez odpalenie benchmarka na linuxie lub w trybie awaryjnym windowsa. Ja polecam ten drugi i program OCCT w teście power supply.
komentarz 2 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Kolego @Piertrak.

Bardzo ładnie to wytłumaczyłeśyes

Dodam tylko że najczęściej winę za osłabienie zasilacza ponoszą kondensatory.

Tracą parametry przez to wysychanie,często są napuchnięte.Istnieje takie pojęcie jak upływność w świecie "elektrolitów"

Pozdrawiam

komentarz 2 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

@wixy0

Wszystko przez jakiś czas działa normalnie,do czasu kiedy się zużyje.Zykły proces starzenia,zużywania się podzespołów.

Gdyby wszystko było "na zawsze",nie istniałyby serwisy oraz placówki które oferują sprzedaż zasilaczów smileyDotyczy to nie tylko zasilaczów.

0 głosów
odpowiedź 1 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Zwiększ obroty wentylatora w BIOS. To chłodzenie procesora tylko za pomocą radiatora? Jeśli tak to dokup wentylator do procesora i go zamontuj.
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
Procesor chłodzony jest tym: https://www.morele.net/chlodzenie-cpu-arctic-freezer-13-ucaco-fz130-bl-360965/

Nie wiem w jaki sposób w biosie zmienić obroty wentylatora czy choćby maksymalną dopuszczalną temperaturę.
komentarz 1 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Możesz wyczyścić komputer, po za tym kiedy ostatni raz wymieniałeś pastę na procesorze? A obroty wentylatora jak też temp. krytyczne szukaj w sekcji hardware monitor, fan controller.
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
Czyszczę go regularnie, a pasta została wymieniana całkiem niedawno (około 3 miesiące temu).
komentarz 1 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
A jaki masz zasilacz?
komentarz 1 stycznia 2017 przez niezalogowany
Jest napisane na górze.
komentarz 1 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Zasilacz ok. Zwiększ w BIOS'ie obroty wentylatora. Jak to nie pomoże to nie wiem.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 167 wizyt
pytanie zadane 23 sierpnia 2023 w Sprzęt komputerowy przez MichaelM Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 228 wizyt
pytanie zadane 6 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez MichaelM Bywalec (2,440 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 148 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Patryk Rysman Nowicjusz (140 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...