• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dwa monitory dla 1 PC - po roku pokazuja inne kolory/jasność.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,840 wizyt
pytanie zadane 28 grudnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez lukasz21 Obywatel (1,090 p.)
Witam,

 

Mam dziwny problem i chciałem sie spytac czy ktoś miał z tym do czynienia. Od około roku mam 2 monitory podłaczone do 1 komputera. Kilka razy w tygodniu korzystałem z obu, ale nie zawsze. Sa to 2 monitory tego samo producenta DELL i ten sam model. Przy zakupie w salonie komputerowym  zostały one tam ustawione tak, że miały taka sama jasność i tak samo wyświetlały kolory.

Przez ten okres wszystko działało dobrze, aż do tego tygodnia. Pare dni temu zauważyłem drugi monitor inaczej wyświetla kolory i nie jest tak jasny jak pierwszy monitor. Próbowałem coś zmienić w ustawieniach monitora i w możliwych ustawieniach Windowsa (Windows 7), ale to nic nie dało.

Zastanawiałem się co może być powodem i jak to naprawić. Czy jest sens przeinstalowywać sterowniki? Po za przeinstalowaniem sterowników żaden inny pomysł nie przychodzi mi już do głowy. Oba monitory maja ta sama date produkcji, wiec to nie powinna być usterka techniczna.

 

Z góry dziękuje za odpowiedź.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 28 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Cześć.Spróbujmy analizy,może coś z tego wyjdzie? ;)

1-Dwa identyczne modele o tych samych parametrach czyli części,kondensatory ogólnie elektronika w jednym i drugim są identyczne.

2 Teoretycznie wszystkie części powinny zużywać się tak samo ale tak nie jest.

Przykładowo,któryś z elementów nie trzyma parametrów np.wspomniany kondensator.

Charakteryzuje się pojemnością ale też i upływnością czyli zamiast 1000mikroF ma 500mikro.Upływność jednego elementu ma wpływ na resztę elektroniki.Monitor działa w zakresie pewnych napięć i nie psuje się.Bo tych 500mikro nie robi jeszcze,że tak określę "wrażenia" na elektronice monitora ale objawia się to w ten sposób że zmienia się w tym przypadku kolorystyka.

Przykład z kondensatorem wziąłem tylko dlatego żeby jakoś obrazowo wytłumaczyć zjawisko.

Oczywiście może to być całkiem inny element elektroniki albo zużycie samej matrycy nie wiem.

Jak do tego podejść?

Na pierwszym miejscu zamiana kabelków karta graficzna monitor,by wykluczyć uszkodzenie któregoś z kabli(jakaś rezystancja na stykach,luzy )

Później sprawdził działanie obydwu monitorów na innym kompie(by mieć jakiś punkt odniesienia i żeby wykluczyć pochodzenie tych objawów z komputera na którym pracowały)Oczywiście monitory wcześniej zresetowane do ustawień fabrycznych.

Jeśli objawy występują nadal,próbuję kompensować,balansować kolorami tylko na jednym monitorze a ten drugi mieć jako punkt odniesienia.

Jeśli nadal jest niezadowalająco.

Tu już trzeba mieć pewne umiejętności by nie pogorszyć sytuacji ;)

Otwieram(demontuję) ten monitor z "gorszymi" kolorami oczywiście odłączony od wszystkiego od kompa też ;)

Po demontażu i oczyszczeniu z kurzu elektroniki,pod dobrym światłem sprawdzam wspomniane wcześniej kondensatory(napuchnięcia,miejsca z potencjalnie wylanym elektrolitem) jakieś przegrzane miejsca na płytce(podejrzane)

Moja prywatna statystyka wykazała że większości monitorów najzawodniejsze są elektrolity(kondziole)Wymiana wszystkich z jednej gałęzi np.660mikroF uzdrawiała urządzenie.Staram się też,dobierać je na większe napięcie przebicia np miał 16V kupuję 25V,gabarytowo nie miałem problemów z montażem mieściły się.

Oczywiście nie proponuję Ci rozbierania monitorów ale starałem się omówić problem.Gdyż może znajdować się w zupełnie innym miejscu :)

Pozdrawiam.

Pozdrawiam
komentarz 29 grudnia 2016 przez lukasz21 Obywatel (1,090 p.)
Próbowałem zmienić kable więc to nie jest ich wina. Próbowałem też "kalibracji" w opcjach Windows 7, ale to nic nie daje.  Nie mam drugiego komputera do porównania.

Spodziewam się, że to nie jest kwestia oprogramowania, ale techniczne uszkodzenie monitora (coś w elektronice może się popsuło), ale mam nadzieje, że się mylę. Planuje zanieść oba monitory do salonu komputerowego, gdzie były kupowane. Może tam uda im się problem rozwiazać. Może przyjma to w ramach gwarancji.

 

Podobno monitor po roku może zmienić sposób wyświetlania kolorów , czy ktoś ma takie doświadczenia?
komentarz 29 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Cześć.

Z tą kalibracją,balansem kolorami,chodziło mi byś wykonał(spróbował) w opcjach samego monitora(menu monitora) a nie systemu windows.

Jeśli masz jeszcze gwarancję na monitory to polecam wybrać się z nimi do miejsca zakupu.Mógłby być jeden ale dla porównania,zademonstrowania problemu,może lepiej obydwa monitory.

Podobno monitor po roku może zmienić sposób wyświetlania kolorów

Każde urządzenie elektroniczne może się uszkodzić po roku.Choć nie powinno.

Dlatego producent daje gwarancję na określony czas.Jeśli twoje monitory mieszczą się w tym okresie,nie zwlekaj.Prawdopodobnie będzie wymagany dowód zakupu w tej placówce.Paragon lub jakiś inny papierek potwierdzający zakup.

Daj znać jak rozwiążesz problem.

Pozdrawiam

komentarz 5 stycznia 2017 przez lukasz21 Obywatel (1,090 p.)
Kontunuje historie i co udało mi się do teraz osiagnać. Dwa monitory zaniosłem do sklepu, gdzie je kupiłem. Sprawdzili je tam i powiedzieli, że technicznie sa w porzadku. Pracownik przy mnie pokazał jak właczone monitory (podłaczone do ich komputera)  pokazuja obraz. Byl taki sam, czyli oba miały ta sama jaśności ekranu.

Jak wróciłem do domu i tam uruchomiłem komputer to okazało się, że problem nadal istnieje. Przeszedłem się o innego serwisu komputerowego, opisałem mój problem i powiedziano mi, że to nietypowa sytuacja. Poradzono mi bym zaktualizował sterowniki do karty graficznej, a jeśli to nie pomoże to pozostaje mi przeinstalować system (czego oczywiście nie chce robić).

Później robiłem w domu znów test, uruchamiałem monitory w różnych wariantach: zmieniałem im kable i pozycje na biurku. Zauważyłem coś dziwnego.Kiedy mam dwa monitory podlaczone do komputera to: monitor 1 pokazuje jasny obraz, a monitor 2 pokazuje ciemny obraz. Jak odłaczyłem monitor 1 i uruchomiłem komputer tylko z monitorem 2 (ten ktory daje ciemny obraz) to okazało się, że daje one jasny obraz (?). Czyli problem jest w oprogramowaniu komputera.

Bede jeszcze próbować jakoś ten problem rozwiazać, może też poszukam serwisu który potrafi to naprawić.

 

Jeśli ktoś ma jakieś porady do tej sytuacji to będę wdzięczny.
komentarz 6 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Cześć.

Nie napisałeś czy przeinstalowałeś sterowniki

Przeszedłem się o innego serwisu komputerowego, opisałem mój problem i powiedziano mi, że to nietypowa sytuacja. Poradzono mi bym zaktualizował sterowniki do karty graficznej,

Tak przy okazji,co to za karta graficzna?Bo rozmawialiśmy ogólnie,tylko o monitorach podłączonych do komputera. Jaki zasilacz?,płyta główna.To może się przydać :)

Można zacząć"głośno myśleć" czyli teoretyzować ;)

Karta potrzebuje jakiejś określonej mocy.

Zasilacz może "siadać" ,nie jest w stanie dostarczyć mocy,karta nie otrzymuje tyle mocy ile powinna,pomimo tego że działa ale objawy widać na monitorach.

Wynika z tego że należy przeprowadzić wnikliwsze badania.

np.Podmienić zasilacz,przełożyć kartę do innego sprawnego kompa i na nim sprawdzić monitory

W każdym razie należy się przygotować do diagnostyki w domu lub zanieść kompa do serwisu.Daj znać.

Pozdrawiam :)

 

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,761 wizyt
pytanie zadane 5 lipca 2017 w Sprzęt komputerowy przez Shiny97 Użytkownik (500 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 234 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Michuuo0o Nowicjusz (160 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 415 wizyt

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,086 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...