• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ilość tranzystorów a pojemność

Object Storage Arubacloud
0 głosów
119 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez qlucha Obywatel (1,790 p.)

Mam proste pytanie które musze zadać bo boli mnie już głowa od tego czy aby napewno myśle w poprawny sposób bo może okazać sie inaczej (znam juz konwersje liczb miedzy systemami i strukture wspołpracy i wymiany danych miedzy CPU a RAM lub HDD i pare innych ogólnych rzeczy) Ale interesuje mnie jedna rzecz , ilosc potrzebnych tranzystorów do "operowania na danych" o wielkosci 1kB ,

jeśli 1kB =1024B = 1024x8 ==8192 bit  (stan 0 lub 1 dla bit'u)

To ta pojemność 1kB jest równa potrzebie zastosowania fizycznie 8192 tranzystorów ????

czyli dla jednego stanu 1 bajt'a(0 lub 1) potrzebny jest 1 tranzystor ????

 czyli warunek powyżej jest prawdziwy ??? (czy odbywa sie to na innej  metodzie )

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 24 grudnia 2016 przez marko
Trazystor działa jak obiekt dwustanowy,czyli przyjmuje stany 1 lub 0.Czyli "sterujesz" jednym bitem.

czyli   1-Tranzystor- 0 lub 1

          2-trazystor-   0 lub 1

............................................

          8-tranzystor- 0 lub 1

Z ośmiu tranzytorów otrzymałeś bajt.

Sterując bramkami tychże 8 tranzystorów (ustawiać w stan przewodzenia lub odwrotnie)możesz już "bajerować informacją" ,czyli na ośmiu bitach...1 2 4 6 8 16... itd.Zamień 1024 na liczbę dwójkową.

Analiza tego pomoże Ci zapewne.Myślę że dostaniesz olśnienia :)

Nie trzeba 8192 tranzystorów.Dla mnie wystarczy jeden kluczowany tak,że zrozumię informację zawartą w przekazie.Ktoś steruje tranzystorem,w obwodzie którego jest np.żarówka.Musi wykonać pewną ilość przełączeń (zer i jedynek)w jakimś tam czasie.Odbiorca tej swoistej informacji,jakoś ją zrozumiał.Policzył też że "przeleciało" 1024 bitów.Ucieszył się,pozdrowił kolegę w podobny sposób :)

https://youtu.be/VUHwfugYFEA

I jeszcze coś alfabet,cyfry,znaki specjalne,wystarczy odpowiednia kombinacja na ośmiu bitach(tranzystorach) by "robić cuda" ;)

https://pl.wikipedia.org/wiki/ASCII

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 133 wizyt
pytanie zadane 17 czerwca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez niezalogowany
0 głosów
0 odpowiedzi 155 wizyt
pytanie zadane 3 września 2018 w Systemy operacyjne, programy przez Marcin Ficek Obywatel (1,090 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 2,103 wizyt
pytanie zadane 22 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez ThePatrykOOO Dyskutant (8,400 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...