• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki język backendowy wybrać?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,677 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2016 w Systemy CMS przez Waszka Nowicjusz (130 p.)
Poszukuję języka back-endowego lub frameworka najlepszego do tworzenia aplikacji webowych. Podstawowe rozeznanie zrobiłem, jednak bez lepszej znajomości danego języka trudno zdecydować na którym warto się skupić.

Po podstawowym rozeznaniu wybrałem: Python z frameworkiem Django, Python z frameworkiem Flask, PHP, Ruby on Rails. Trzeba się skupić, jednak na jednym języku. Teraz pytanie którego warto się uczyć. Ewentualnie jakiś inny język, którego nie wymieniłem i jest godny uwagi z jakiegoś powodu.

Rozumiem oczywiście, że każdy język ma swoje zalety i wady, jednak przy mojej wiedzy z programowania back-endowego, trudno wybrać ten, który będzie odpowiedni.

3 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
Pytań odnośnie języków było po pęczki, trzeba byłoby poszukać.

Odnośnie pehapowych frameworków:

https://github.com/ziadoz/awesome-php#frameworks

https://github.com/ziadoz/awesome-php#micro-frameworks

Tak tylko napomne, że znajomość większej ilości wyjdzie ci na zdrowie. : )
komentarz 20 grudnia 2016 przez Waszka Nowicjusz (130 p.)
Wiem, że pytań o to było dużo, jednak pytań sprecyzowanych na back-end nie znalazłem, które by wskazały faktycznie na jakiś język. Większość się kończy na napisaniu, że język A jest najlepszy i tyle. Bez jakiegokolwiek argumentu.

W internecie umiem szukać. Wiem jakie są frameworki do każdego języka backendowego, jednak szukam bardziej kogoś kto może się wypowiedzieć na podstawie doświadczenia dlaczego dany język jest lepszy od języka B.
komentarz 20 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

> Python z frameworkiem Django, Python z frameworkiem Flask, PHP, Ruby on Rails

Czyli same języki skryptowe więc teoretycznie w każdym możesz zrobić to samo i będą miały PODOBNY performance.

Jak dla mnie nie powinieneś tracić czasu i wybrać jakikolwiek z tych języków.

Ale by nie było:

  • Python nadaje się do czegoś więcej niż tylko strony internetowe (czyli wiedza może ci się przydać nie tylko w webdevie)
  • > ruby jest dziwne, ruby jest słabe, rubyt nie jest najlepsze w niczym, ruby dużo ci nie da, ruby nie jest dojrzałe, ruby chyba nie jest wspierane, ruby nie jest najszybcie
komentarz 20 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)
0 głosów
odpowiedź 20 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Python, bo łatwy do nauczenia, jak Ci się znudzi backend, możesz pisać coś innego. Programy GUI, mobilne. Do tego ma super szybkie frameworki Django, Pyramid, Tornado. A z bardziej korporacyjnych to Scala i Kotlin.
komentarz 20 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Python, bo łatwy do nauczenia, jak Ci się znudzi backend, możesz pisać coś innego. Programy GUI, mobilne.

Brzmi jak JS… :v

Przepraszam, musiałem ;) 

komentarz 20 grudnia 2016 przez adrian17 Ekspert (344,100 p.)
Raczej mało kto pisze programy mobile w Pythonie, a naukowe/analizę danych w JSie.
komentarz 20 grudnia 2016 przez Waszka Nowicjusz (130 p.)
Znam możliwości Pythona na innych płaszczyznach. Zwłaszcza, jeżeli chodzi a framework kivy oraz programowanie ogólnie na Raspberry. Niestety moja wiedza z backendowej wersji Pythona a dokładniej frameworków jest dość ograniczona, dlatego poszukuję osób, z doświadczeniem, które mogą się wypowiedzieć na dany temat. Przeglądanie dokumentacji i poczytanie o danym, języku nie daje takiej możliwości, jak ktoś kto w tym już pracował.

Co do samego JS to ograniczam jego znajomość do front-endu. Może kiedyś przyjrzę się bardziej innym możliwością tego języka.

A programy mobilne na podstawie doświadczenia chyba większości to JAVA na Andka oraz Swift/C-Objective na iOS. Mało kto używa innych technologii.
0 głosów
odpowiedź 20 grudnia 2016 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
To może Nodejs. Poćwiczysz JavaScript od razu i będziesz miał doświadczenie we frontend.
komentarz 20 grudnia 2016 przez Waszka Nowicjusz (130 p.)
Front-end znam dobrze razem z JavaSrciptem. Node.js jakoś mnie nie przekonuje, nie ma czegoś czym mógł mnie urzec.
komentarz 21 grudnia 2016 przez Kornelia Kobiela Nałogowiec (33,340 p.)
To może zapytam, czym miałby cię urzec język programowania. A tak po cichu polecę Pythona.
komentarz 23 grudnia 2016 przez Waszka Nowicjusz (130 p.)
Urzec? Hmmm, łatwością implementacji, prędkością działania czy chociażby możliwościami łączenia się z bazą danych w tym właśnie prędkością.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 544 wizyt
pytanie zadane 28 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bart3on Użytkownik (620 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 197 wizyt
pytanie zadane 9 października 2019 w Nasze projekty przez mi-20 Stary wyjadacz (13,190 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...