• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Luźne przemyślenia o przyszłości stron internetowych.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
559 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2016 w HTML i CSS przez Riando Nowicjusz (160 p.)
Witam wszystkich bardzo serdecznie,
Mimo, że zarejestrowałem się dopiero dziś, to na forum trafiłem już jakiś czas temu i od tamtego momentu regularnie je przeglądam. Chciałbym poruszyć dyskusję na temat stron internetowych, znalazłem kilka podobnych pytań dotyczących tworzenia strony samemu a gotowymi programami do tego, lecz mi chodzi o coś zupełnie innego.
Mianowicie, od kilku lat wszelkie badania statystyczne pokazują, że coraz bardziej spada sprzedaż komputerów, natomiast rośnie smartfonów i tabletów. Czy nie sądzicie, że z czasem stron internetowych będzie coraz mniej na rzecz aplikacji mobilnych? Wiele firm które odniosły sukces jako strona internetowa takich jak, allegro, olx, ebay i wiele innych stworzyły swoje aplikacje mobilne, również firmy dla których strona internetowa jest tylko wizytówką decydują się na ten krok, mam na myśli tu różne marki odzieżowe itp. Na pewno wy również zaobserwowaliście, że coraz więcej stron i serwisów internetowych decyduje się na stworzenie swojej aplikacji, mimo, że przeglądanie stron www wcale nie jest takie znowu tragiczne na tablecie, czy smartfonie 4,3' i wzwyż.
Co o tym myślicie, czy małymi kroczkami zbliża się koniec pewnej "ery" www i nadchodzi nowa "mobile"?

11 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)

Zacytuję wpierwej.

Co o tym myślicie, czy małymi kroczkami zbliża się koniec pewnej "ery" www i nadchodzi nowa "mobile"?

Jakoś się tym nie jaram.Przyszłość,człowiek "mobile,era" ,niewolnik technologii,zidiociałej, dla mas.Idę rozpalić ognisko,zwykła gazeta,zapałki i kilka drewienek.Kiełbaski jakieś kupiłem,podobno dobre.Znaki dymne sąsiadowi pokażę.Z flaszką przyjdzie zapewne.Rozumiesz żart? :)

Pozdrawiam :)

+2 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez niezalogowany
Nie wiem jak będzie ale moim zdaniem niektóre aplikacje są zbędne.

Za 10 lat jak będę chciał znaleźć firmę która zrobi mi remont mieszkania to zamiast w googlu będę musiał szukać w AppStore/Google Play? Jestem chyba z rodzaju tych którym pewne "udogodnienia" przeszkadzają i dla mnie 100 razy wygodniejsze jest przejrzenie strony mobilnej a nieżeli instalowanie do tego specjalnie jakieś osobnej aplikacji. Rozumiem Allegro albo inne tego typu serwisy. To są potentaci i ludzie którzy często z tych serwisów korzystają napewno wybiorą aplikacje, dla mnie wygodniejsze będzie poszukanie czegoś na wersji mobilnej ich strony. Nawet FB używam na smartfonie korzystając z przeglądarki, jedynie do czatu mam Messengera. (to już wgl dla mnie paranoja żeby robić odzielne apki do tego i tego...)
+1 głos
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez Tom_Ja Dyskutant (7,970 p.)

Aplikacje, wg zapowiedzi Google czeka trochę powolna śmierć. Niedługo Google ma wprowadzić możliwość użytkowania aplikacji na próbę, bez ich pobierania.

Nikomu nie chce się pobierać aplikacji, już lepiej wejść na często pełnoprawną stronę internetową.

Nie mówiąc już o przykładowo Facebooku, który robi z Messengera drugiego Snapchata, a apka FB jest zabójcza dla telefonu, toteż nie dziwi, że niektórzy wolą korzystać z alternatywy w postaci przeglądarki.

Przeglądarka jest uniwersalna. Aplikacja nie :)

0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
Moim zdaniem aplikacje mobilne są tylko udogodnieniem dla tych, którzy chcą przejrzeć stronę na niewielkim urządzeniu mobilnym. To jest stworzone po to, aby ułatwić komfort przeglądania na tych mniejszych urządzniach typu: smartphone, tablet i inne.
komentarz 19 grudnia 2016 przez Riando Nowicjusz (160 p.)
Zgadzam się, że chodzi przede wszystkim o ułatwienie przeglądania, lecz niemal standardem jest już wśród stron www responsywność. Więc czy trzeba od razu tworzyć aplikację?
Jak ma się to do przyszłości takich zawodów jak front end i back end developer?
Tak jak powoli telewizja kablowa zanika, na rzecz możliwości obejrzenia tego samego w internecie.
Może w przyszłości nie będzie stron www tylko same aplikacje?
Do czego to wszystko zmierza?
komentarz 19 grudnia 2016 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
Aplikacja jest tak zaprogramowana, aby wyświetlała nieco inaczej treść i układ elementów niż witryna responsywna.
1
komentarz 19 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Nie zgodzę się, bo na witrynie responsywnej układ może być przecież dowolny.
0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez Sinnley Stary wyjadacz (12,810 p.)
Nie sądzę. Prawdopodobnie jednak wzrośnie nacisk na to, żeby firma miała swoją aplikację, co nie oznacza, że nie będzie miała swojej strony. To prawda, że coraz więcej serwisów decyduje się na stworzenie swojej aplikacji mobilnej, ale jest to raczej spowodowane tym, że z takich aplikacji zwyczajnie lepiej się korzysta. Są zaprojektowane specjalne tak, żeby wygodnie się z nich korzystało, no i umówmy się, wygodniej jest kliknąć ikonkę zaraz po odblokowaniu ekranu niż wpisywać adres i męczyć się z przesuwaniem strony w prawo, w lewo, żeby wszystko zobaczyć.

Zauważ jednak, że używając komputera rzadko korzystasz z jakichkolwiek aplikacji ( mam na myśli rodzaj programu tego typu co na telefonie ). Używasz albo pełnoprawnych programów, albo przeglądarki.

Idąc tym tropem takie serwisy jak facebook, twitter, powinny tworzyć aplikacje również na komputer, a jednak nadal posługujemy się do ich przeglądania przeglądarką (na komputerze).

Wysyp aplikacji jest spowodowany tym, że większość ludzi ma smartphone'a, całkiem sporo z mobilnym internetem, który w każdej chwili mogą włączyć itd. Telefon zawsze ma się w kieszeni, więc naturalne jest, że develeperzy chcą, by łatwo można było na nim skorzystać z ich usług.

Sporo też zależy od tego co to za usługa. Trudno, żeby firma produkująca gwoździe miała swoją aplikację, po prostu nie ma w tym celu.
komentarz 19 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Są zaprojektowane specjalne tak, żeby wygodnie się z nich korzystało, no i umówmy się, wygodniej jest kliknąć ikonkę zaraz po odblokowaniu ekranu niż wpisywać adres i męczyć się z przesuwaniem strony w prawo, w lewo, żeby wszystko zobaczyć.

Normalnie jakbym czytał o Progressive Web Apps ;) 

0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez madis Użytkownik (540 p.)
Ja jestem przekonany ,że same strony internetowe, nie zostaną zastąpione przez aplikacje, tylko programista webowy zostanie zastąpiony, przez różnego typu generatory do tworzenia stron internetowych, Takich jak wix. Dla tego, naukę programowania nie można zakończyć tylko na programowaniu webowym.Oczywiście to tylko moja opinia:)
1
komentarz 19 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
A czym się różnią aplikacje webowe od desktopowych? Jeśli twierdzisz, że da się je robić maszynowo, to resztę aplikacji również się da. Wniosek: nie ma sensu uczyć się programowania, bo zastąpią nas roboty.

A podawanie wixa jako przykład dobrego generatora po prostu mnie obraża jako frontendowca ;)
1
komentarz 19 grudnia 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)

.Oczywiście to tylko moja opinia:)

 I całe szczęście, bo jest bzdurna.

 

komentarz 19 grudnia 2016 przez madis Użytkownik (540 p.)
Wyraziłem sie nie dość jasno.

1  to nie powiedziałem że wix to dobry generator. Po prostu podałem przykład

2. Nie chciałem nikogo obrażać  (jak ciebie uraziłem, przepraszam).

3. chodziło mi o to że poprzez generatory, stworzyć stronę może każdy  i za nie wielkie pieniądze.
4  Ja nie widziałem, ani, nie słyszałem żeby aplikacje na androida robiły generatory a strony tak dla tego są różnice.
komentarz 19 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Hm, to dziwne, że akurat Wix Ci przyszedł do głowy jako pierwszy, bo już istnieje generator oparty na AI.

0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez Riando Nowicjusz (160 p.)
Zatem która "gałąź" programowania jest waszym zdaniem najbardziej przyszłościowa w perspektywie powiedzmy 5-10 lat, oraz te które waszym zdaniem będą powoli odchodzić w zapomnienie, bądź będzie zastępowało je coś innego.
0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez davidos Nowicjusz (160 p.)
Moim zdaniem raczej nie stanie się to w najbliższej przyszłości głównie ze względu, że sporo osób dalej nie instaluje prawie żadnych aplikacji na smartfonach. Tak jak wspomniało kilka osób wyżej nie wyobrażam sobie szukać w przyszłości niektórych usług w aplikacjach zamiast normalnie na stronach. Jak tak bardziej o tym pomyśle to tym bardziej wydaje mi się to niemożliwe, bo wyobraź sobie że do każdej sprawy (znalezienia usługi, muzyki itp) będziesz potrzebował zainstalować jakąś aplikacje. Później smartfon jest zasyfiony różnymi junk plikami i miejsce zajmuje. Poza tym z niektórych stron ja dalej wolę korzystać na laptopie, oczywiście w miarę możliwości :) Owszem, zauważyłem to, że dużo firm decyduje się na własne aplikacje, ale np z allegro ja dalej wolę korzystać normalnie, no ale to już są kwestie gustu. Tak więc według mnie w najbliższej przyszłości nie grozi nam nadejście ery "mobile", ale pożyjemy, zobaczymy :D
0 głosów
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez zlodziejb Nowicjusz (220 p.)
Myślę, że powstaje coraz więcej aplikacji mobilnych dla różnych marek z tego powodu, że robienie RWD do istniejącej już strony może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Lepiej napisać stronę, która będzie dostosowana do max. szerokości urządzeń tabletowych a resztę zapodać jako oddzielna aplikacja, która może rządzić się własnymi prawami. Ja osobiście wolałbym rozwiązanie oparte o AWD czyli coś jak mobilny facebook na przeglądarce, ale z kolei może być problem ze znalezieniem tego co wykona kilka layoutów na ustalone breakpointy lub co gorsza trudniej znaleźć tego kto za to zapłaci :)

Ale myślę, że nie będzie tak źle. Sam pobrałem ostatnio aplikację kolei, ale i tak używam wersji przeglądarkowej bo po prostu jest mi wygodniej i myślę, że w innych przypadkach może być podobnie.
–1 głos
odpowiedź 19 grudnia 2016 przez Rasty Początkujący (470 p.)
Moim zdaniem zupełnie nietrafne porównanie to że kupuję się więcej komórek jest zależne od wielu czynników, uszkodzenia, wydajność itp. Komputer kupujesz na lata, a jeśli coś się zepsuje łatwo zastąpić, mało wydajny wymieniasz podzespół. Nie ma możliwości aby komórki zastąpiły komputery, strony mobilne to udogodnienia a raczej, na dzisiaj to obowiązkowa rzecz.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 153 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 387 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 153 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...