• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Odpowiednie zapytanie SQL pomiędzy datami

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,124 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2016 w PHP przez emilkaanna Początkujący (330 p.)
edycja 6 kwietnia 2017 przez Arkadiusz Waluk

Dzień dobry :)

Tworzę system rezerwacji w PHP. Niestety nie mogę wymyślić odpowiedniego zapytania SQL, który uniemożliwiłby zapisanie do bazy zadeklarowanego przedziału czasowego jeśli któryś dzień w przedziale od - do jest już zajęty. Innymi słowy, jeśli zarezerwowałam coś od 1 grudnia do 4, to następna osoba nie może go zarezerwować od 3 do 10 grudnia, bo 3 i 4 grudnia jest mój.

Poniższe zapytanie uniemożliwia mi zapisanie w tym samym dniu (jak je przerobić?):

//Czy dzienod już istnieje?
$rezultat = $polaczenie->query("SELECT id FROM rezerwacja WHERE od='$dzienod'");
         
if (!$rezultat) throw new Exception($polaczenie->error);
                
$ile_takich_dni = $rezultat->num_rows;
if($ile_takich_dni>0)
{
        $wszystko_OK=false;
}
komentarz 14 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Witaj

Widzę, że jesteś nową użytkowniczką naszego forum. Zapraszam Cię więc do zapoznania się z naszym regulaminem oraz FAQ. Dowiesz się tam na przykład, jak wstawić kod w bloczek - warto to robić, bo dodaje to estetyki do pytania i uprzyjemnia czytanie kodu. Sytuacja wygląda mniej więcej tak jak pomiędzy pisaniem kodu w pierwszym lepszym notatniku, a jakimś porządnym edytorze czy IDE :)

Pozdrawiam
komentarz 14 grudnia 2016 przez emilkaanna Początkujący (330 p.)
przeniesione 14 grudnia 2016 przez HaKIM
Dzięki za bloczki.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 14 grudnia 2016 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
wybrane 14 grudnia 2016 przez emilkaanna
 
Najlepsza

Pomóc może klauzula BETWEEN.

http://stackoverflow.com/questions/14681815/query-to-select-data-between-two-dates-with-the-format-m-d-yyyy 

Jeśli zapytanie zwróci wynik, wyświetlasz error o zarezerwowanym terminie.

Przynajmniej na ten czas takie rozwiązanie przychodzi mi do głowy.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 215 wizyt
pytanie zadane 22 lutego 2017 w SQL, bazy danych przez kacperl95 Obywatel (1,980 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 202 wizyt
pytanie zadane 24 października 2015 w SQL, bazy danych przez sliwka92 Nowicjusz (240 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 448 wizyt

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...