• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pierwszy język programowania do nauki

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
3,659 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 w JavaScript przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Witam :D

Ostatnio rozmawiałem z kuzynem - programistą PHP.

Polecał mi zdecydowanie C++ lub ewentualnie PHP na początek. Argumentował to tym, że w Javascript (język którego chciałem się uczyć) tworzy złe nawyki dot. Obiektów i tak dalej.

Natomiast jakie jest wasze zdanie? Warto zaczynać programowanie od Javascript? Później jQuery.

Czy faktycznie tylko C++?
1
komentarz 12 grudnia 2016 przez Chess Szeryf (76,710 p.)
Zacznij od takiego języka, aby się nie zniechęcać niepotrzebnie. Pisz dużo kodu źródłowego, a podstawy możesz załapać z jakiegokolwiek języka. Później możesz się przekwalifikować na inny i się w nim wyspecjalizować.

9 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Najładniej nabrać nawyków od języka Python. Prosto, wygodnie, łatwo i przyjemnie.
komentarz 13 grudnia 2016 przez Rasty Początkujący (470 p.)
edycja 13 grudnia 2016 przez Rasty
pożyteczny język .
+5 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

Argumentował to tym, że w Javascript (język którego chciałem się uczyć) tworzy złe nawyki dot. Obiektów i tak dalej.

Bzdura. Ten argument da się utrzymać tylko wówczas, gdy za wzorcowy język OOP weźmie się Javę. A prawda jest taka, że język OOP nawet nie musi mieć klas (szybkie pytanie: skoro OOP jest o klasach, to czemu nie zwie się Class Oriented Programming a Object Oriented Programming?).

Poza tym to wyświechtany frazes. Skoro tworzy złe nawyki, to pytam się: jakie?

komentarz 13 grudnia 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Nie mam pojecia. Po prostu odradzal javascript i doradzal c++ bo uczy podobno podejscia obiektowego a w javascript moduly i obiekty wygladaja inaczej. Nie znam sie na tym wiec sie nie wypowiem. Mam natomiast metlik poniewaz tutaj piszecie mi, ze moge zaczaczac od Jsa a kuzyn po studiach z tytulem inzyniera odradza js jako pierwszy jezyk. Commander co o tym myslisz? Zaczynac od Js'a?
2
komentarz 13 grudnia 2016 przez Rasty Początkujący (470 p.)
W 100 % sie zgadzam. Głupie gadanie ludzi z back-endu , chętnie bym posłuchał o tych(według niego) złym nawykach.
1
komentarz 13 grudnia 2016 przez Comandeer Guru (599,730 p.)

w javascript moduly i obiekty wygladaja inaczej

To dobrze, że nie chciałeś zacząć od Ruby – to byś dopiero usłyszał :D

Jeśli interesuje Cię JS, to bierzesz JS i patrzysz, co to za stwór. Po prostu. 

komentarz 13 grudnia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

kuzyn po studiach z tytulem inzyniera

Tytuł inżyniera/magistra mało tutaj znaczy (nie umniejszam Twojemu kuzynowi - odnoszę się ogólnie). Skończone studia nie muszą mieć odzwierciedlenia w tym, czy ktoś umie programować ani czy się tym pasjonuje - czy po prostu klepie kod, bo "dobrze płacą".

komentarz 13 grudnia 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Tak, tak, wiadomo, natomiast jednak znalazł pracę i programuje w PHP więc jakieś pojęcie ma, na pewno większe ode mnie i po prostu nie wiem kogo słuchać.
+4 głosów
odpowiedź 12 grudnia 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)

Temat wałkowany od wieków.

Chcesz uczyć się JS. UCZ SIĘ JS.
Jeżeli wiesz od jakiego języka chcesz zacząć - zrób to!

Dlaczego nie warto zaczynać od C++, gdy wiesz, że chcesz przejść do JS?
Ponieważ będziesz się nudził w C++ skoro i tak przed oczami będziesz miał przejście na JS.
Dodatkowo nauczysz się rzeczy, które nie będą Ci potrzebne.

Co do samego JS. Naucz się JS, a potem możemy pogadać o jakiś frameworkach [np. JQuery] Niestety tak to jest na tym podwórku, że czasami wyjdzie coś lepszego od JQ i będziesz miał inną (lepszą) opcję do wyboru.

komentarz 13 grudnia 2016 przez Rasty Początkujący (470 p.)
po co uczyc sie js do jquery ?
1
komentarz 13 grudnia 2016 przez xandros Nałogowiec (29,450 p.)

możemy pogadać o jakiś frameworkach [np. JQuery]

tak tylko napominam, że jQuery to biblioteka :D
 

komentarz 13 grudnia 2016 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
O frameworkach i bibliotekach :)
Zgadza się - masz mnie.
+3 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Kompletnie nie rozumiem tych wszystkich bzdur opisanych w większości odpowiedzi.

Odpowiedź jest banalnie prosta. Ucz się tego czego chcesz, co będziesz wykorzystywał w pracy/hobby. Tego co będzie Ci potrzebne. Po jakiego grzyba uczyć się C++ jak chcesz pisać w JS? Czy germanista zaczyna najpierw od nauki hiszpańskiego?
+2 głosów
odpowiedź 12 grudnia 2016 przez Harb Początkujący (440 p.)
C++ na początek nie jest dobrym językiem. Warto go umieć ale nie na samym początku, jeśli chcesz tak jak przedmówca stwierdził przejść na inny język. Programowanie w JavaScript na początku jest dobrym wyborem bo można bardzo łatwo i szybko zobaczyć efekty swojej pracy, tak więc zabieraj się za JS a o frameworkach myśl wtedy kiedy już opanujesz język.
+1 głos
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez pietrzakacper Mądrala (7,480 p.)

Wszystko zależy od tego jakim programistą chciałbyś być ( przynajmniej na razie, bo branża cały czas się zmienia ).

Jeśli ciągnie cie do webówki to zacznij od technologii webowych. Jeśli do game-devu to C++ ( choć wiele gier jest pisanych w innych językach jak C#, Python czy choćby JavaScript ).

Pamiętaj, że jeśli nauczysz się jednego podejścia, np obiektówki opartej o prototypy w JS-ie, to nie oznacza, że potem nie przełkniesz tej 'klasycznej' obiektówki znanej z Javy czy C#. Ja zaczynałem od C++, mój kolega od JavaScript i żaden z nas nie ma problemu ze zrozumieniem podejścia drugiego.

Prawda jest taka, że nie ważne od czego zaczniesz, w każdym języku jesteś w stanie nabyć umiejętności potrzebne każdemu programiście niezależnie od technologii w której pisze. Dlatego: najlepiej zacząć od tego co się lubi!

+1 głos
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,330 p.)
Moim zdaniem, bardzo dużo rzeczy z różnych języków się przeplata. Zaczynałem od kursu C++ z kanału Mirosława Zelenta i tam były fajnie wytłumaczone pętle - w każdym języku są podobne, w JS - praktycznie takie same.

Z kursu PHP dowiedziałem się o getters i setters i to też przydaje się w JS. Podobnie z wzorcami projektowymi i innymi rzeczami.

JavaScript jest dobrym wyborem, bo nie wymaga długich przygotowań (np instalowania wirtualnego serwera jak PHP) - kody można wpisywać nawet w konsoli przeglądarki i od razu działa. Ucz się JS, ale nie zapominaj o rozwoju ogólnej wiedzy o programowaniu.
0 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez niezalogowany
A PHP to niby dobre nawyki robi? :)

Co do JS, to ostatnio odkryłem fajne środowisko do nauki podstaw programowania oparte o JS, nazywa się p5.js i jest z tej samej stajni, co Processing 3.

Myślę, że to, od czego zacząć, musi też być trochę kierowane tym, co chcesz w życiu programować i na jakim jesteś poziomie. C++ i PHP do czego innego służą. Jeżeli nie masz sprecyzowanych potrzeb, to może coś z okolic Javy. Np. w oparciu o Greenfoot czy Processing.

Języki dzielą się na różne nie tylko z uwagi na ich cechy językowe, ale też na zastosowanie. W Pythonie nie napiszesz interaktywnej strony WWW. Jeżeli chcesz pisać coś, co działa w przeglądarce, to nie ma wyboru, istnieje tylko Java Script. Choć nie musi to być oczywiście goły JS, można zacząć od takiego p5.js, a potem przerzucić się na coś profesjonalnego.
1
komentarz 13 grudnia 2016 przez Czort Nałogowiec (32,500 p.)
Problem w tym, że p5.js nie nauczy programowania w js moim zdaniem. Dlatego lepiej zacząć tak jak kolega Ivan wspomniał od samego języka, a nie bibliotek .
0 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Chce programowac strony internetowe (js/php + mysql) ale za php na razie sie nie chce brac. Po prostu kazdy mi odradza js a mowia ze lepiej zaczac od c++ bo tam najlatwiej zrozumie klasy i obiety, a w js niekoniecznie.
4
komentarz 13 grudnia 2016 przez niezalogowany
Nie wiem, mi się wydaje, że prawdziwe C++ jest dość zakręcone i specyficzne i nie ma przełożenia aż tak dużego na PHP. Oczywiście podstawy hybrydy C/C++ z kursów szkolnych warto znać, ale to nie jest prawdziwy C++. To jest ani C ani C++ ani cokolwiek profesjonalnego. To po prostu nauka myślenia programistycznego w oparciu o taki zlepek rzeczy.

Myślę, że nie ma co w święte wojny się wdawać, tylko siadać i pisać. Albo ogarniesz temat i doszlifujesz braki potem albo psińco z tego wyjdzie.

To tak, jak z językiem angielskim. Jest taki kawał:

- Jak poznać Polaka w Londynie?
- Mówi poprawnie po angielsku.

Wersja szkolna zakłada, że poznasz 780 czasów, trybów, idiomów, frazali. I co pan zrobisz, jak nadal nie umiesz? A jest wersja taka, że bierzesz i mówić jak umieć, byleby do twoja rozmówiec treść powiedzieć, a ono zrozumiałeć.

My popełniamy błędy w j. polski i żyjemy. I Angole popełniają w EN i żyją. A Polak w EN koniecznie musi nie popełniać.

I podobnie ze świętym wojnami o j. programowania. Rób jak umiesz, ale rób. Nie, no jasne, dąż i się rozwijaj. Ale jak dopiero zaczynasz, nie wnikaj w niuanse. Zelent słabo uczy np nawyków wobec zmiennych. Wali zmienne globalne, nad main()  w C++. Ale lepiej, żeby uczeń umiał tak niż wcale, no nie? I owszem, takie zmienne globalne to zły nawyk i lepiej żeby ich tak nie używać. Ale to powód do załamania się? NIE!

Ja też ucząc popełniam 10000000 błędów, ale coś idzie do przodu.
komentarz 13 grudnia 2016 przez dewe Gaduła (4,300 p.)
Podsumowując. C++ czy JS, w przyszłości Jquery i php?
1
komentarz 13 grudnia 2016 przez niezalogowany
Nie wiem, spróbuj co ci pasuje. To jeszcze mogą być predyspozycje osobiste. Ja np. bardzo lubię niemiecki, a nie lubię francuskiego. A są tacy, co nie trawią niemieckiego.

Podobne pytania

+24 głosów
56 odpowiedzi 4,372 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 380 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 978 wizyt
pytanie zadane 2 marca 2019 w Ruby przez yteicosf Użytkownik (640 p.)

92,454 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...