• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

debian, centos, fedora, mint, ubuntu | server | desktop

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,328 wizyt
pytanie zadane 12 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez gumiss88 Bywalec (2,070 p.)
Witam wszystkich,

Gdzieś przeczytałem, że najczęściej używaną dystrybujcją linuxa na serwer jest debian, natomiast coraz więcej osób jako desktop'a używa minta, który szybko ściga (jak już nie wyprzedził) ubuntu.

Osobiście do pracy  na co dzień, używam minta, a do nauki administracji debiana. Jakich dystrybucji wy używacie? Jakie jest wasze doświadczenie z innymi dystrybucjami? Jakie dystrybucje używacie w domu/pracy, które lubicie, a przez które mieliście ochotę rozwalić klawiaturę :-) ?

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 12 grudnia 2016 przez Grzegorz Więcek Nowicjusz (140 p.)
Mint bazuje na Ubuntu z poprzedniej wersji (Mint 18 bazuje na Ubuntu 16.04). Jak może wyprzedzić Ubuntu?

Ja:

na komputerze w domu - Kubuntu 16.10

na serwerze - Ubuntu Server 16.04 LTS
komentarz 12 grudnia 2016 przez gumiss88 Bywalec (2,070 p.)
Chodziło mi o wyprzedzienie pod względem używanej dystrybucji. MInt coraz częścniej jest spotykany w komputerach do pracy jak i domowych.
komentarz 12 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Na distrowatch.com Mint już w 2011 wyprzedził pod względem popularności Ubuntu.
0 głosów
odpowiedź 12 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
edycja 12 grudnia 2016 przez spokojny
Na serwerach używają też RedHat, FreeBSD, NetBSD, Slackware, Gentoo. Ja ostatnio sobie testuje Ubuntu 17.04 z Unity 8 i serwerem wyświetlania Mir. Lubię mieć nowości, a że nie będą na razie inne środowiska graficzne wspierać Waylanda, poza Gnome 3 i Plazmą. To raczej zaprzyjaźniam się z Ubuntu, Xorg już jest stary i wysłużony Monolit jak dla mnie. Używam też Manjaro na przemian z środowiskiem graficznym Cinnamon i Deepin.
komentarz 13 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Jeśli chodzi o bardzo ciekawe hobbistyczne systemy, to dorzucam od siebie dwa kolejne:

Oba systemy są bardzo ciekawe, jestem przede wszystkim świadkiem rozwoju tego drugiego - zapraszam na kanał #sortix na serwerze IRC freenode.net. Można tam pogadać z autorem (miewam do tego okazję) i z całkiem sporą jak na hobbistyczny system grupą osób, które przede wszystkim portują różne oprogramowanie. Jądro Sortix'a jest pisane w języku C++. Co prawda nie ma jeszcze obsługi wielu rzeczy, na przykład sieci, ale z rozmów na kanale widzę, że prace w tym kierunku wrą :D

komentarz 14 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
edycja 15 grudnia 2016 przez spokojny
Czyli teraz powoli zostawiają czyste C i systemy pisze się w C++. A Linus Torvalds ostro krytykował C++.
komentarz 14 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Niekoniecznie, ten toaru jest napisany w C. Warto pamietać, że C jest chyba jedynym językiem tworzonym właśnie w celu pisania systemów.
komentarz 15 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Tak C do systemów najlepszy i nie tylko. http://harmful.cat-v.org/software/c++/linus
komentarz 15 grudnia 2016 przez niezalogowany

Jakich dystrybucji wy używacie?

Obecnie Manjaro z Plasma 5.8 (Neon)

Jakie jest wasze doświadczenie z innymi dystrybucjami?

Testowałem różne różniaste. Od Debiana, Minta przez Ubuntu przez Sabayona / Gentoo, potem Manjaro i już zostałem.

Jakie dystrybucje używacie w domu/pracy, które lubicie, a przez które mieliście ochotę rozwalić klawiaturę :-) ?

W domu Manjaro, a w pracy Windows, bo to nie zależy ode mnie.

Najbardziej irytowało mnie Ubuntu, a może raczej Unity - kilka różnych drobiazgów, które ostatecznie zaważyły na tym, że dałem sobie z nim spokój. Jak znalazłem Manjaro, to już nie szukam dalej, dawno temu jeszcze trochę openSuSE, ale to było w czasach internetu łupanego w modemach 64kb, co w praktyce oznaczało, że początkujący linuksiarz był zdany sam na siebie, bo jeszcze komputerów, w ogólności, było mało, a linuksiarzy, to już w ogóle ze świecą szukać.

0 głosów
odpowiedź 13 grudnia 2016 przez Kamil Naja Nałogowiec (27,410 p.)
Używałem Ubuntu i Minta i powodowały sporo problemów na moim sprzęcie (np Mint - pewnego dnia zniknął dolny panel i już nigdy się nie pojawił), wynikało to także z braku wiedzy użytkownika :). Teraz wykorzystuję Lubuntu, które działa stabilnie. Nie ma wielu opcji z większych dystrybucji, ale działa :)
0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2017 przez Mariola Mac Początkujący (300 p.)
Ja uzywam minta głównie przez zniesmaczenie unity dopuki było gnome ubuntu u mnie królował jednak potem testując minta z mate stał sie moja dystrybucjom.

Czy mint wyprzedza ubuntu?? nie zartujmy jest na podstawie ubuntu wiec trudno by go wyprzedzał. JA jednak lubie minta i jest on dla mnie o wile bardziej użyteczny i bardziej klikalny niż ubuntu a nie ukrywam ze połowe czasu spędzilam na windowsie.
0 głosów
odpowiedź 22 stycznia 2017 przez mtk3d Nałogowiec (46,690 p.)
Fedora na PC i debian na serwerze

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,900 wizyt
pytanie zadane 29 marca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez laiklynn.amaia Obywatel (1,060 p.)
+1 głos
1 odpowiedź 537 wizyt
+1 głos
4 odpowiedzi 8,009 wizyt

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,454 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...