• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Włączenie komputera.Bios itp

Object Storage Arubacloud
0 głosów
174 wizyt
pytanie zadane 7 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Kamil Paweł Milej Nowicjusz (210 p.)
Czy ktoś mi mógł opisać co sie dzieje po włączeniu komputera? Dokładnie co robi poszczególny element np bios.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 7 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
wybrane 7 grudnia 2016 przez Kamil Paweł Milej
 
Najlepsza

Sporo by tu można było opowiadać, dlatego zrobię to w wielkim skrócie :) Domyślam się, że masz na myśli architekturę x86 i standardowy BIOS (nie będę mówił jak jest w przypadku UEFI, bo nie miałem z tym styczności). No to po kolei:

  • Gdy wciskasz przycisk włączenia zasilania, poszczególne elementy komputera "się budzą". BIOS jest ładowany pod pewien określony adres w pamięci (nie będę tutaj podawał takich szczegółów), a następnie zaczyna się się wykonywać.
  • Wykonuje się procedura POST BIOSu, która wykrywa poszczególne podzespoły komputera i sprawdza poprawność ich działania.
  • Następnie wykonywane jest przerwanie programowe BIOSu o numerze 0x19. W pamięci CMOS komputera przechowywane są ustawienia programu BIOS Setup, m in. kolejność rozruchu urządzeń. Zgodnie z tą listą, BIOS wczytuje do pamięci (pod adres 0x0000:0x7C00) pierwszy sektor konkretnego urządzenia (dysku lub napędu) i sprawdza, czy dwa ostatnie bajty tego sektora wynoszą 0xAA i 0x55 - jeżeli tak, to oznacza to, że urządzenie jest bootowalne i procesor wykonuje skok pod ten adres. Jeżeli owe bajty nie mają takich wartości, brane jest kolejne urządzenie z listy. Gdy się wyczerpią, no to komputer wyświetli komunikat, że nie można zbootować i się zawiesi.
  • Następnie wykonuje się kod tego pierwszego sektora. Jest to pierwszy stage bootloadera. Co tam się znajduje, to już zależy od programisty bootloadera. Standardowo jest to załadowanie drugiego stage'a bootloadera, który z kolei odblokowuje linię adresową A20, wchodzi w tryb chroniony procesora itd.
  • Później ładowane jest jądro systemu operacyjnego i jego poszczególne moduły
  • System operacyjny się inicjuje i komputer jest gotowy do pracy :)

Jeśli byłaby potrzeba dokładniejszego opisania jakiegoś z etapów to powiedz :)

@EDIT

Tylko, że mam nadzieję, że właśnie nie zrobiłem za Ciebie Twojego zadania domowego, czy czegoś podobnego ;)

komentarz 7 grudnia 2016 przez Kamil Paweł Milej Nowicjusz (210 p.)
Nie po prostu mam z tego sprawdzian i przydałoby się uzupełnienie wiedzy.
komentarz 7 grudnia 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
To fajnie, cieszę się. Jak mówiłem, jeśli czegoś jest za mało, lub czegoś nie rozumiesz to napisz, chętnie nieco rozwinę tą wypowiedź.
0 głosów
odpowiedź 7 grudnia 2016 przez Zero Dyskutant (8,210 p.)
Chylę czoła przed wiedza Eryka, ale wydaje mi się, że można na to spojrzeć w trochę inny sposób.
Za dawnych czasów gdy nie było jeszcze UEFI a stary BIOS to podczas startu komputera były wykonywane testy,
jeśli któryś z nich zakończył się niepowodzeniem to Speaker (głośniczek w obudowie komputera) wydawał określoną liczbę piknięć.
To pomagało zorientować się co jest przyczyną problemów z uruchomieniem komputera.

https://pl.wikipedia.org/wiki/POST
http://students.mimuw.edu.pl/SO/Projekt03-04/temat3-g6/biosfiz.html
https://www.youtube.com/watch?v=PxpmrDnm-0Y

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 146 wizyt
pytanie zadane 19 września 2016 w Bezpieczeństwo, hacking przez avaneu Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 883 wizyt
pytanie zadane 18 września 2016 w Bezpieczeństwo, hacking przez avaneu Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 432 wizyt
pytanie zadane 13 stycznia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Pabl02 Nowicjusz (120 p.)

92,568 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,634 komentarzy

61,956 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...