• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Ciąg dalszy własnego rozwoju.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
252 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Elgrej2 Nowicjusz (130 p.)
Cześć!

Na samym początku chciałbym zaznaczyć że jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich :). Z góry przepraszam za tasiemca, jednak chciałbym dokładnie wszystko przedstawić :).

Jestem uczniem technikum elektronicznego. Za niecały rok kończę szkołę gdyż znajduję się już w 4 klasie. Od początku września tego roku zainteresowałem się programowaniem w C++ z uwagi, iż na jednym z przedmiotów programujemy w nim Arduino. Szybko zorientowałem się, że nauka tego języka w domu sprawia mi przyjemność.

Języka C++ uczę się już 3 miesiące po około 2h dziennie(czyste kodowanie). Piszę około, bo czasem była to 1 godzina, zaś czasem 5 godzin. Do tego czytam ,,Od zera do gier kodera" w którym jestem już gdzieś na połowie. Przerobiłem również wszystkie odcinki Pana Mirosława z podstawowego kursu C++ oraz część kursu obiektowego (do momentu rozpoczęcia pracy w Builderze). Szlifuję także swój angielski. Staram się czytać w nim artykuły, pisać na różnych komunikatorach z obcokrajowcami, uczę się codziennie kilkadziesiąt słówek.  Rozwiązałem między 20 a 30 zadań ze SPOJa jak i napisałem 2 bardzo małe własne projekty, a mianowicie:

1. Kółko i krzyżyk (konsolowe) z wyborem między multi a single player. Trochę się namęczyłem żeby stworzyć w miarę sensowny algorytm (według mnie) ruchu komputera. Całość zajęła około 600 linii kodu.

2. Program (konsolowy) szyfrujący i deszyfrujący zdanie z pomocą odpowiedniego klucza w kodzie Cezara oraz deszyfrujący wiadomość bez podanego klucza. Wykorzystałem zbiór polskich słów w notatniku używanych chyba do tzw. ataków słownikowych i do Scrabble (nie jestem pewien). Całość zajęła około 300 linii kodu.

Zdaję sobie sprawę że stan mojej obecnej wiedzy jest bliski zeru, jednak chciałbym tutaj uzyskać odpowiedzi na kilka pytań za które z góry dziękuję.

1. Na początku chciałem zająć się AI, jednak uznałem że to chyba zły pomysł dla kogoś kto uczy się we własnym zakresie. Chciałbym więc zająć się docelowo bazami danych, Big data, itp. Ciągnąć dalej naukę C++? Jeżeli tak to co konkretnie obrać za cel w jego nauce? Jeżeli nie to jaki język? SQL? Python? Co może mi się przydać? Jestem w tym temacie zielony.

2. Jest szansa że ucząc się dalej we własnym zakresie, tym tempem który opisałem wyżej znajdę pracę przy tego typu rzeczach za około 10 miesięcy? Jeżeli nie to jakie tempo musiałbym obrać? Czy może bez wykształcenia wyższego jest to raczej cel mało realny?

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 3 grudnia 2016 przez ribeiro Stary wyjadacz (11,440 p.)
Kółko i krzyżyk które zrobiłeś to właśnie AI. Wybór technologii na obecnym etapie Twojego rozwoju nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Liczy się to co chcesz zrobić, jaki projekt, wtedy zastanawiasz się czego do tego potrzebujesz. 10 miesięcy nauki programowania wystarcza do znalezienia pracy, ale musisz się tym szczerze interesować i mieć parę dobrze zrobionych aplikacji. Tylko pytanie co chcesz robić po maturze? Nic i tylko uczyć się programowania czy pracować? Jak pracować to masz znacznie mniej czasu na naukę. Jeśli nic to już lepiej iść na informatykę:)
komentarz 3 grudnia 2016 przez Elgrej2 Nowicjusz (130 p.)
Dzięki za odpowiedź. Po technikum mam zamiar iść do pracy, a więc mam mało czasu. Właśnie z tego powodu chciałem aby mnie nakierowano na konkretną drogę. Czyli rozumiem, że dalej uczyć się w C++ i próbować swoich sił w różnych projektach za pomocą tego języka?
komentarz 3 grudnia 2016 przez ribeiro Stary wyjadacz (11,440 p.)
Jeżeli sprawia Ci to przyjemność, to tak. Jeżeli chcesz natomiast zwiększyć prawdopodobieństwo znalezienia pracy, możesz wziąć coś lżejszego z niższym progiem wejścia jak np. technologie frontendowe.
+1 głos
odpowiedź 3 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Szansa zawsze jakaś tam jest, zależy od chęci do przyswajania wiedzy. Google ostatnio kiedyś udostępniło źródła kodów Open Source do AI - Sztucznej Inteligencji. Są to przeważnie kody źródłowe napisane w językach C++ i Python.

https://www.tensorflow.org/

Podobne pytania

–2 głosów
4 odpowiedzi 410 wizyt
pytanie zadane 16 września 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Mariusz Andrzejewski Początkujący (360 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 219 wizyt
pytanie zadane 16 maja 2017 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez michal12334 Obywatel (1,510 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,640 wizyt

92,454 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...