• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakiego typu zadania i z jakiego materiału pojawiają się zadania na maturze z matematyki?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
933 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ciri Gaduła (3,380 p.)
Chcę zrobić sobie spis zadań, które się często powtarzają na maturach. Macie jakieś spostrzeżenia co do tego? ;) Co twoim zdaniem koniecznie trzeba umieć (typy zadań), aby zdać maturę na co najmniej 70%?
komentarz 1 grudnia 2016 przez Przemek Gaduła (3,600 p.)
Podstawa czy rozszerzenie?
komentarz 1 grudnia 2016 przez Ciri Gaduła (3,380 p.)
rozszerzenie
komentarz 1 grudnia 2016 przez Przemek Gaduła (3,600 p.)
Zadania raczej się nie powtarzają, najlepiej kup jakiś zbiorek zadań (np. Andrzeja Kiełbasy) i rozwiązuj jak najwięcej zadań. I wynik 60% jest już bardzo dobry, reszta to polot matematyczny.
komentarz 1 grudnia 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
60% to przeciętny wynik, jednakże 100% można mieć dzięki ciężkiej pracy ...

Ci z samym polotem matematycznym i przeciętnym nakładem pracy często nie wychodzą powyżej 70-80%
komentarz 2 grudnia 2016 przez Przemek Gaduła (3,600 p.)
Nie wiem skąd bierzesz dane ale np. w 2016 przeciętny wynik wynosił 31%. Nie pisałem że wystarczy sam polot, pisałem przecież że trzeba robić dużo zadań. Poza tym nie zdobędziesz 100% bez polotu - nie realne. Teraz zadania często są bardziej na myślenie niż wykuwanie.
komentarz 2 grudnia 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
Ja nie porównuje. Statystyka jest naciągana, bo dużo osób wzięło matmę z tego powodu, że musiało coś wziąć. Ja mając te 58% byłem lepszy niż ok 80% innych zdających. Niezłe jaja.

Wiadomo ... jak ktoś nie umie tabliczki mnożenia to nie ma szans nawet wykuć, ale wierz mi, że wiele nie trzeba. Na pewno nie trzeba być jakimś olimpijczykiem. Ba ! Nawet nie trzeba lubić matmy. 100% to kwestia wykucia, bo musisz zrobić wszystko bezbłędnie. Słyszałem o przypadkach gdzie ludzie z takimi wynikami po prostu zamykali się na kilka miesięcy w domu ( tak nie przychodzili do szkoły ) i kuli. To wystarcza.

Taki kraj. Dopóki nie zmienią się perspektywy nie wrócą czasy gdzie ludzie będą robić coś z pasji.
komentarz 1 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Pracować, trzeba i tyle z matmy innej drogi nie ma. Nie ma czegoś takiego jak dar. Żeby te 50% chociaż mieć to trzeba pracować, a nie się obijać.
komentarz 1 czerwca 2017 przez jankowa1ski Gaduła (3,560 p.)
....

5 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2016 przez Philip Bywalec (2,320 p.)
wybrane 3 grudnia 2016 przez Ciri
 
Najlepsza
Zadania na wartość ekstremalną, znaleźć ile jest może być np 8 cyfrowych liczb z jakimiś kryteriami ( kombinatoryka ), szeregi, prawdopodobieństwo, geometria analityczna.

Ciężko powiedzieć co może być za tych x lat. Odkąd weszła ta nowa matura to bywają zadania, których w żadnym zbiorku nie widziałem.

Dam Ci radę przez którą zawaliłem swoją maturę ( tylko 58% ). Pisałem rok temu. Mianowicie robiłem matury sprzed paru lat, tj te starsze niż 2 lata. One były łatwiejsze. Można było łatwo zauważyć powtarzające się typy zadań, których później niestety nie ustrzegłem  Nie kieruj sie nimi. Wiadomo, warto je porobić, bo jednak pokazują jakiś poziom.

Z tego co pamiętam Nowa Era miała dobre zadanka i właśnie takie na myślenie, typowo pod dzisiejszą maturę.

Powiem Ci, że po wakacjach wszystko zapomniałem, nawet wzór na deltę. Został jedynie spryt i ten zmysł algorytmiczny, który jest jednak kluczowy. Nie potrafiłbym dobrze napisać dzisiejszej matury. Musiałbym sobie wszystko powtórzyć. Taki mózg, albo ... tak głupio się uczyłem. Jestem pełen podziwu do tych co po tylu latach nadal całkiem dobrze piszą matury.

 

Życzę Ci powodzenia i pamiętaj ! Nigdy nie porównuj się do innych.
komentarz 2 grudnia 2016 przez fikumiku Początkujący (360 p.)
No i to jest odpowiedź!
0 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2016 przez Tom_Ja Dyskutant (7,970 p.)

Najlepiej będzie jak skorzystasz z oficjalnych zbiorów zadań CKE - tam na pewno są te rodzaje zadań, które pojawią się na maturze.

#1

#2

#3

0 głosów
odpowiedź 2 grudnia 2016 przez kolo Nowicjusz (160 p.)
Ja to bym powiedział, że najlepiej chyba uczyć się na starych maturach ;)
0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2017 przez lidia_ln Użytkownik (640 p.)
Po archiwalnych maturach rozszerzonych zarówno w starej jak i nowej formule można zaobserwować, że niektóre rodzaje zadań są co roku. Np. zadanie z parametrem z równań kwadratowych za około 5 punktów jest nieprzerwanie co rok od 2010 roku. W nowej formule zawsze pojawia się na rozszerzeniu dowód geometryczny i dowód algebraiczny i te dowody są typowe tzn. można nauczyć się schematu ich przeprowadzania. W materiałach pomocniczych dla uczniów i nauczycieli autorstwa CKE znajdziesz przygotowanie do tych dowodów. Opracowanie jest niestety mało przystępne. Jednak np. na maturze w nowej formule 100% dowodów algebraicznych dało się przeprowadzić stosując techniki z tego opracowania. Dowód taki to 3 pkt. Materiał CKE z dowodów algebraicznych uprościłam pod tym linkiem: http://matmarozszerzona.pl/dowodzenie-przez-demaskowanie.html

 

Niby są to praktycznie pewniaki maturalne, a dowody są co roku najsłabiej wykonywanymi zadaniami. Podobnie zadanie z równań kwadratowych dwa ostatnie roczniki maturzystów zawaliły np. maturzyści z 2015 zdobywali 23% punktów czyli tylko 1 na 5 punktów. To są dane ze sprawozdań CKE. Trochę więcej na temat tego problemu i jego rozwiązania napisałam tutaj: http://matmarozszerzona.pl/multiplanowanie.html

 

Jak chcesz zdać maturę na ponad 70%, to trzeba te typowe zadania dobrze opanować i głęboko zrozumieć żeby poradzić sobie z ich modyfikacjami.  Twoje pytanie jest więc bardzo słuszne jak się poważnie myśli o maturze.
0 głosów
odpowiedź 1 czerwca 2017 przez jankowa1ski Gaduła (3,560 p.)
Tak jak ludzie piszą najlepiej kup jakiś zbiór zadań. Mimo to są jednak pewniaki: (moim zdaniem)

-Zadanie optymalizacyjne, najczęściej stereometria np maksymalna objętość (było w tym roku) - zadania przyjemne i raczej łatwe a warte dużo pkt (optymalizacyjne moze byc też np z geo-analitycznej)

-Dowód łatwy np z geometrii (najczęściej 2 lub 3 pkt) jeśli nie z geometrii to duże prawdopodobieństwo że będziesz musiał udowodnić jakąś nierówność (często przez znalezienie wzorów skróconego mnożenia)

 

-Prawdopodobieństwo/kombinatoryka - tutaj moim zdaniem ciężko coś przewidywać (najlepiej zobacz na poprzednie lata)

 

-Zadanie z stereometrii np ostrosłup przecięty płaszczyzną czy jak w tym roku kula wpisana w ostr.

 

-Geometria analityczna - styczne do okręgów, czy wgl do wykresów funkcji, pochodna itd.

 

-Trygonometria - nierownosc lub rownanie głównie sprowadza się do użycia wzorów z karty wzorów takich jak cos2a sin2a sumy i roznice funkcji tryg.

 

-No i kolejne (tak jak optymalizacyjne) bardzo prawdopodobne i 'drogie' zadanie tzn "dla jakich wartości parametru ... funkcja........" najczęściej jest to funkcja kwadratowa i tutaj ważne są oczywiscie wzory vieta. poza tym nie zapomnij o dziedzinie.

 

Poza tym zadania z ciągów, granic,(zazwyczaj granice to tanie i łatwe zadanie

 

PS. to tylko moje typy głównie na podstawie ostatnich matur, moim zdaniem najważniejsze - optymalizacyjne i wielomian z parametrem)
komentarz 1 czerwca 2017 przez jankowa1ski Gaduła (3,560 p.)

PS 2. Tak jak  Philip napisał warto robić zadania trudniejsze czyli niestandardowe -  jak zrobisz takie to te maturalne będą proste w sensie pomysłu na nie. Ja polecam kiełbase, arkusze pazdro, i arkusze nowej ery ( co do nowej ery to np arkusze były świetne ale jak miałem też zbiór zadań z poprzedniego roku to już bardzo słabo)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 3,295 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 2,124 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 3,218 wizyt

92,567 zapytań

141,420 odpowiedzi

319,615 komentarzy

61,952 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...