• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

instalacja linuxa

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
203 wizyt
pytanie zadane 1 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Cześć, kolega mi powierzył zadanie zainstalowania odpowiedniego linux'a dla niego. Będzie go głównie używał do grania w grę CS:GO ( tylko tą ) i używania przeglądarki.

Pewnie zapytasz czemu linux. Odpowiedzią jest brak licencji.

Mam też takie pytanko. W laptopie jest już wyłączony tryb "SECURE BOOT", lecz gdy chcę odpalić płytkę to widzę w menu bootowania 2 opcje: 1-cdrom 2-EFI.cdrom

Za pomocą której zainstalować system>? Czym to się różni?

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2016 przez vxvx Początkujący (320 p.)

Hmm... na początek jak korzystał z Windowsa to najłatwiejszy w obsłudze i z wielką ilością możliwych do zainstalowania programów poleciłbym Linux Mint. A co do drugiego pytania. Laptop ma pewnie UEFI i umożliwia bootowanie poprzez UEFI. Najlepiej wybrać tą opcję wink

 

komentarz 1 grudnia 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
a czym to się różni? Bo pamiętam że na swoim instalowałem w trybie bez uefi i śmiga
komentarz 1 grudnia 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
a jakbyś miał polecić osobie linux'a która miała już styczność z linux'em w szkole? Byłby to też min czy może coś innego?
komentarz 1 grudnia 2016 przez vxvx Początkujący (320 p.)
Mint... jak najbardziej. Z nakładką Cinnamon. Jak chcecie się nauczyć korzystać w pełni z Linuxa ogarnijcie komendy, możliwości tego systemu. A później coś innego, przykładowo Arch Linux (na początek nie polecam. Istne harakiri)

A a co chodzi w UEFI... poczytaj sobie co to BIOS, co to UEFI. Ogólnie UEFI jest o wiele nowszy niż BIOS. Jeżeli jest taka możliwość warto instalować system w trybie UEFI. Wtedy system będzie korzystał właśnie z UEFI a nie z BIOS-u.

Podstawowe różnice to choćby to, że BIOS obsługuje jedynie tablicę partycji MBR co powoli już idzie w odstawkę na rzecz tablicy GPT... ale to nieco wgłębianie się już w temat. Jak masz ochotę to polecam poszukać, poczytać
komentarz 1 grudnia 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
czyli przy instalacji przez EFI i dysk zmienić na GPT? I takie ostatnie pytanko. Co z podziałem partycji żeby to sprawnie chodziło?

Czytałem i niekótrzy piszą że starczy np:

50gb  /

4gb /swap

reszta.gb/ home

Czy tak jest dobrze?
komentarz 1 grudnia 2016 przez vxvx Początkujący (320 p.)

Jak narazie nie potrzebne wam dokładnie przydzielone partycje a sami za dobrze się nie znacie to niech instalator najlepiej sam utworzy odpowiednio partycje z wolnego miejsca wink

komentarz 1 grudnia 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
chodzi bardziej o to że jak ewentualnie będzie zmieniać dystrybucję to żeby pliki mu się zachowały bez potrzeby robienia kopi zapasowej. A czytałem że taki efekt można uzyskać
0 głosów
odpowiedź 1 grudnia 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Jak wgrywasz z USB tam Ci się wyświetli jak użyjesz przycisk F9, jaką opcje wybrać. Te łatwe Linuksy typu Linux Mint z Cinnamon, Ubuntu z Unity, Manjaro z Xfce, openSUSE z Plasma, PCLINUXOS z KDE 4, Fedora Z Gnome Shell. Coś z innym wyglądem to ElementaryOS z Pantheon, Deepin z DDE, PC-BSD z pulpitem Lumina.

Ja używam Manjaro Deepin z DDE.

https://sourceforge.net/projects/manjarolinux-community/files/release/16.10/deepin/

https://www.youtube.com/user/TheRibalinux/videos

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 144 wizyt
pytanie zadane 29 czerwca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Anon912 Początkujący (300 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 326 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 99 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2021 w Systemy operacyjne, programy przez darekz08 Obywatel (1,550 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...