• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Linux - wybór odpowiedniej dystrybucjii

VPS Starter Arubacloud
+1 głos
445 wizyt
pytanie zadane 20 listopada 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Bielson Użytkownik (540 p.)
zamknięte 30 listopada 2016 przez Bielson

Cześć, posiadam laptopa Asus z i5-5200U i Geforce 940M. Swoją przygodę zacząłem od ubuntu, lecz po zainstalowaniu sterowników od producenta (grafika) system nie wstawał. Jako że na nim nic specjalnego nie robiłem jeszcze to pobrałem najnowszego Minta, instalacja przebiegła pomyślnie. Lecz po instalacji grafiki, tym razem z konsoli z poradnika na youtubie ( najnowszy ster geforce) stało się to samo. 

Po tym przeniosłem się z powrotem do starego win 8, lecz chciałbym znowu spróbować. Która dystrybucja działa stabilnie z tą grafiką i " cieszy oko "?

System będzie używany do sporadycznego grania w CS:GO (dlatego zależy mi na geforce, bo ta z Intela nie specjalnie się nadaje)i korzystania z przeglądarki.


Z góry dzięki za poświęcony czas.

komentarz zamknięcia: asd

5 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
wybrane 20 listopada 2016 przez Bielson
 
Najlepsza
Ja jak zawsze polecam Manjaro Linux 16.10 z Cinnamon. Prosty jak Linux Mint 18, szybszy niż Ubuntu 16.04/16.10, zawsze świeże pakiety no i cudo pacman w konsoli. Wczoraj miałem aktualizacje, już mam Firefox w wersji 50. A w innych dystrybucjach, siedzisz na starych wersjach przeglądarek, co dla developera webmastera jest trochę problemem.

https://sourceforge.net/projects/manjarolinux/files/community/Cinnamon/
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
wygląda ciekawie, a co z sterami się zastanawiam, bo przede wszystkim zależy mi na grafice. Bo po co mam kupionego lapka z GF, żeby potem siedzieć na grafie z intela ;/
komentarz 20 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Manjaro jak Arch ma zawsze najnowsze sterowniki i jądra, jest nawet kernel 4.0 rc. Nawet jak chcesz starszy sterownik to blokujesz w pacmanie z tym też nie ma problemu. Ale wiadomo im nowszy sterownik, tym więcej poprawek dochodzi, Manjaro ma swoje patche dodatkowo nie ma w nim waniliowych pakietów jak w Slackware czy Gentoo.
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Czyli dla wersji 64bitowej i procka 5200U muszę pobrać wersję Manjaro Linux 16.10 Cinnamon x86_64 1.4GB?

Jutro postaram się go wgrać na nowo kupioną płytkę, lecz mam jeszcze jedno pytanie. Instalować go w trybie UEFI czy bez? Bo pamiętam że przy instalacji innych dystrybucji na na którymś trybie wywalało instalację gruba i od nowa. :/
komentarz 20 listopada 2016 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
No jak masz płytę główną z uefi zamiast bios, to tak. Tak koniecznie wersja 64 bitowa i 16.10. Możesz nawet przed instalacją wypróbować sobie w live cd jak ten system działa.

Do tego masz Polskie forum

http://manjaro.pl/
+1 głos
odpowiedź 20 listopada 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Ze sterownikami kart graficznych na Linuxach na żadnej dystrybucji nie jest idealnie. Co prawda z Nvidią jest odrobinę lepszą sytuacja, bo te karty graficzne są popularniejsze. Również Ubuntu jest bardziej popularny niż inne dystrybucje, więc na temat tej dystrybucji znajdziesz najwięcej poradników, no i na temat Nvidii również. Niestety często jest tak, że jakiś poradnik na temat sterowników kart graficznych coś psuje. Sam wiele razy próbowałem i nawet się zdarzyło, że wszystko działało, ale po zainstalowaniu sterowników i używaniu karty kilka miesięcy zrobiłem apt-get upgrade już nie wyświetlało się nic. Jedyne co mogłem zrobić to przejść tty*. Sytuację naprawiłem, jednak takie sytuacje dają do zrozumienia, że jak nie chcesz mieć system bezproblemowy to nie próbuj instalacji. Ale te wszystkie walki ze sterownkami dają dużo wiedzy na temat Linuxa i sposobów wybrnięcia z podobnych problemów. Najlepsza nauka to popsuć komputer i go naprawić. wink

Co do zmiany Ubuntu na Minta, moim zdaniem jest to zły kierunek, bo Ubuntu pochodzi z Debiana, a Mint pochodzi z Ubuntu, więc pochodzi z Debiana. Przechodzenie bezpośrednio na Debiana jest również nie najlepszym pomysłem. Jeżeli już totalnie wszystkiego spróbowałeś na Ubuntu to warto iść w kierunku Fedory, Suse.

komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Co to znaczy:  tty* ? Mogę powrócić do Minta/debiana/ubuntu jeśli poradzicie. Sterowniki wtedy postaram się ogarnąć za wszelką cenę działające. Który polecicie do moich wymagań(dużo ich nie ma ;D)
komentarz 20 listopada 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
tty to są terminale, które są zawsze aktywne, nie zależnie od środowiska graficznego. Ctrl+Alt+F1 - F6 włącza poszcególne terminale tty1-6.
komentarz 20 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Dobrze prawisz Przyjacielu.Ale...

Ja sądzę że "przygodę" powinno zaczynać się od Debiana,nie Ubuntu,Minty itp.

Pełna instalacja Debiana z KDE lub innym środowiskiem graficznym.

Sterownik "nouveau" dla grafiki...wystarcza na początku do nauki i ogarnięcia systemu.

Proszę mnie nie krytykować,kocham wszystkie pingwiny :)

Moje życie jest na etapie takim,że przesiadka na windę mogłaby być dla mnie (bardziej kompa) tragiczna w skutkach. Chroń serce,i nie bierz do serca tego co napisałem ;)

Nawet nie wiesz jak dobrze i zdrowo chodzić po schodach bez windy nawet na 10 piętro.Ten spokój poraża.Prawdziwy,wewnętrzny spokój.Początki były trudne,nie zaprzeczam.

Pozdrawiam :)
0 głosów
odpowiedź 20 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Czy mógłbyś podać link do tego poradnika z YT?Z ciekawości obejrzę.

Sterownik producenta

http://www.nvidia.pl/download/driverResults.aspx/111635/pl

Prawdopodobnie podczas instalacji sterowników nvidia czegoś nie doinstalowałeś.Zwróć uwagę też na to

Nvidia Wersja:375.20
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Instalowałem najnowsze sterowniki z strony, a później z poradnika: https://www.youtube.com/watch?v=I273sdC4VH4

 

Czegoś nie doinstalowałem? A co miałem zainstalować dodatkowo?
–3 głosów
odpowiedź 20 listopada 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
Spróbuj Ubuntu w jakiejś lżejszej wersji, albo zainstaluj np Arch'a. Też jest całkiem spoko, jeśli jednak chcesz do grania to nie bardzo
komentarz 20 listopada 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
Polecanie Arch do grania w CS:GO. Bezcenne...
1
komentarz 20 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Arch jako jedna z pierwszych dystrybucji? Moim zdaniem nie.
komentarz 20 listopada 2016 przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
Ktoś chyba nie umie czytać ze zrozumieniem, napisałem że arche nie bardzo do grania
–4 głosów
odpowiedź 20 listopada 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Linuxy nie są do gier.
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Wiem, ale CS:GO chodzi stabilnie na Linux'ie. Włączane będzie sporadycznie
komentarz 20 listopada 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
Próbowałeś już Debiana?
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Zapomniałem napisać, w debianie też wywaliło po instalacji. Po zainstalowaniu na wszystkich wymienionych siadał chyba tryb graficzny, po logu dystrybucji robił się czarny ekran, a że nie zależało mi na systemie to brałem inny aż do zniechęcenia.
komentarz 20 listopada 2016 przez Eliro Stary wyjadacz (12,160 p.)
No to chyba pozostaje Ci Windows, bo Ubuntu i Debian to jedyne, co przychodzi mi na myśl, jeśli chodzi o gry na Linux. Może czegoś brakowało? Bo widzisz - Linux nie jest Windowsem i wiele rzeczy musisz robić za niego, więc może niedoinstalowałeś jakiegoś pakietu?
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)

Pierw wszystko zaktualizowałem w konsoli, trwało to od 30min do 1h. A później postępowałem zgodnie z tym poradnikiem: Klik 

komentarz 20 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Jak dla mnie ten poradnik jest do.....czegoś tam

uname -r

sudo -s

apt install linux-headers-(to co w uname -r)

apt install gcc make libncurses-dev build-essential gpm //może być potem tmux git curl i inne duperele ;)

gpm pozwala korzystać z myszy w konsoli.

apt-cache search nvidia |more

instalujesz tylko to co ma nazwie nvidia-375-xxxxxxx

Odinstaluj najpierw śmieci

apt remove --purge nvidia*

Mam nadzieję że nie popełniłem gdzieś literówki i dotyczy to "Stajni Debiana" ;)

Nie zapominaj,wcześniej zrobiłeś sudo -s

nie musisz wpisywać za każdym razem sudo.

Przepraszam,jestem w biegu,wróciłem z urodzin :)
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
w 3 poleceniu: Nie znaleziono polecenia apt
komentarz 20 listopada 2016 przez Bielson Użytkownik (540 p.)
Instaluje na MANJARO
komentarz 20 listopada 2016 przez marko Nałogowiec (29,170 p.)
Sorki.Doczytałem z opóźnieniem niejakim.

apt nie "służy" w Manjaro to ze "Stajni Arch" ;)//ktoś to poetycko nazwał i tak używam.

Mam nadzieję że za chwilę koledzy biegli w ArchLinux pomogą.Przepraszam :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 667 wizyt
pytanie zadane 18 października 2018 w Java przez krisuux Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 313 wizyt
pytanie zadane 3 października 2021 w Systemy operacyjne, programy przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 1,449 wizyt
pytanie zadane 16 sierpnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Dorian Bajorek Dyskutant (7,920 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...