• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Chat IRC na forum - poradnik

VPS Starter Arubacloud
+22 głosów
2,668 wizyt
pytanie zadane 12 listopada 2016 w Sprawy forum przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)

UWAGA: kanał IRC został zlikwidowany, obecnie zapraszamy na Discorda: https://forum.pasja-informatyki.pl/chat-discord

 

---

Ten post chciałbym przeznaczyć na dokładne opisanie chatu IRC i wyjaśnienie jak to działa na naszym forum. Być może dla niektórych opisane tu rzeczy wydadzą się śmiesznie proste, ale wiem o tym, że nowi użytkownicy po prostu tego nie wiedzą i z myślą o nich powstał ten temat. Zapraszam do przeczytania.

 

W ostatniej ankiecie bardzo dużo osób stwierdziło, że nie wie co to jest chat IRC, nie wie że coś takiego tutaj mamy czy też nie wie jak z tego skorzystać. Pomijając samą ankietę widać też, że niezbyt dużo nowych osób przychodzi na IRC (a gdy już przychodzi to nie wie kilku istotnych kwestii jakie opiszę poniżej), stąd chciałbym tutaj wszystko prostym językiem wyjaśnić.

IRC to krótko mówiąc tekstowy chat odbywający się "na żywo" - co za tym idzie nie ma żadnej historii rozmów czy możliwości łatwego wysłania wiadomości do nieobecnego użytkownika (wbudowanych w samo IRC, w praktyce można robić różne rzeczy, aby to uzyskać). Jest za to łatwa możliwość rozmowy na wielu kanałach i także z każdą osobą na priv. Rozmawiamy tam głównie o programowaniu i informatyce, ale też innych bardziej offtopowych tematach – zależy co kto rzuci i czy inni podłapią rozmowę.

Jak wejść na IRC?

Aby wejść na IRC należy zaopatrzyć się w specjalnego klienta. Dla ułatwienia na stronach naszego forum umieszczony jest webowy klient o nazwie KiwiIRC (4 ikonka od prawej w górnym menu). Na dłuższą metę jednak jest on niezbyt wygodny – nie zapisuje historii, nie umożliwia skonfigurowania powiadomień w systemie, wymaga ciągle otwartej przeglądarki. Jeśli ktoś chce bywać u nas częściej i mieć wygodniej polecam zdecydować się na innego klienta – osobiście korzystam z HexChata, ale jest jeszcze pełno innych, więc odeślę do znalezionej na Wikipedii listy (a i to pewnie tylko kilka z dostępnych). Jeśli chodzi o urządzenia mobilne to też nie powinno być problemu, na Androidzie jest kilka różnych aplikacji (osobiście korzystam z AndChat i mogę polecić).

Konfiguracja nie jest skomplikowana. Jako serwer należy podać chat.freenode.net, port to 6697, a kanał to #pasjainformatyki. Oprócz tego musimy jeszcze wybrać sobie jakiś nick. W przypadku jeśli będzie zajęty/zarejestrowany zostaniemy o tym poinformowani stosownymi komunikatami, zmiany można łatwo dokonać bez wychodzenia z chatu. Dodatkowo warto założyć konto i przypisać do niego dany nick - dzięki czemu będzie on zawsze przeznaczony dla nas. Instrukcja jak to zrobić znajduje się tutaj i sprowadza w zasadzie do wpisania jednej komendy i wklejenia drugiej z przesłanego e-maila. Z kolei tutaj znalazłem krótką instrukcję konfiguracji (HexChat) i rejestracji napisaną kiedyś przez jednego z użytkowników forum, również można się nią wspomóc.

Wszedłem na IRC i jest tam cicho, nikt nie pisze.

Cóż, zdarzają się chwile gdy nikt niczego nie pisze, czasem krótsze, czasem dłuższe. Nie oznacza to jednak, że ludzie tam przebywający nie są chętni do rozmowy, być może akurat po prostu nie ma żadnego tematu rozmowy i każdy zajmuje się swoimi sprawami.

Wszedłem na IRC, przywitałem się i nikt mi nie odpowiedział.

Bardzo często na kanale przebywają głównie tzw. "stali bywalcy" - osoby, które są praktycznie cały czas gdy tylko mogą. Wyobraźmy więc sobie, że osoba która jest przez cały dzień dostępna na IRC miałaby odpisywać na każde "cześć", a dziennie przewija się załóżmy nawet kilkadziesiąt osób. Podobnie więc jak wyżej, nie musi to oznaczać, że nikt nie chce porozmawiać, możliwe że po prostu ktoś się włączy gdy zacznie się jakaś konkretna rozmowa/padnie pytanie.

Czy mogę zadać na IRC pytanie z problemem tak samo jak na forum?

Tak, możesz, ale bądź świadomy tego, że pisząc pytanie na forum jest większa szansa na odpowiedź. IRC odwiedza mniej osób, poza tym gdy potoczy się dalsza rozmowa Twoje pytania znikną gdzieś wyżej w historii rozmowy. Prosimy też o niewklejanie kodu bezpośrednio, wstaw go na Gisty lub jakieś wklej/pastebina, a w przypadku języków webowych frontendowych CodePena/JSFiddle - po pierwsze tak jest znacznie wygodniej, a po drugie możesz zostać wyrzucony z serwera IRC (automatycznie) w przypadku jeśli wklejony kod wyśle się jako kilka kolejnych wiadomości pod rząd. Podobnie z obrazkami, jeśli chcesz nam coś pokazać wstaw to na imgur lub inny hosting obrazków i podaj link. Podsumowując można zadawać pytania na IRC, jednak w przypadku większych problemów wymagających dokładnego opisu raczej lepiej będzie zrobić to na forum.

Wszedłem na IRC, zadałem pytanie lub zacząłem rozmowę, ale nikt mi nie odpowiada pomimo tego, że na liście użytkowników widocznych jest kilka osób.

Jak to bywa czasem po prostu nikt może nie chcieć odpowiedzieć na zadane pytanie, może nie ma aktualnie czasu, nie zna odpowiedzi, albo nie ma w danym temacie nic do powiedzenia? Bardzo często jednak słychać zarzuty, że dostępnych jest tyle osób, a nikt się nie odzywają. Tylko czy oby na pewno są dostępne? No właśnie, to nie jest tak oczywiste, widnienie na liście osób na kanale wcale nie oznacza, że dana osoba musi być aktualnie dostępna. Część użytkowników, szczególnie stali bywalcy (w tym ja też), korzysta z bouncerów. Działa to w skrócie na takiej zasadzie, że zamiast bezpośrednio z serwerem IRC osoba (jej klient) łączy się z serwerem pośredniczącym w postaci bouncera, a to on jest połączony bezpośrednio z IRC. Osoba korzystająca z bouncera jest cały czas (24h na dobę) zalogowana i połączona z IRC, ale w praktyce może jej nie być. Daje to różnorodne korzyści, m.in. tyle, że bouncer zbiera wiadomości które są pisane podczas naszej nieobecności czy że można połączyć się z kilku klientów jednocześnie i korzystać z jednego nicku.

Oczywiście jest sposób, aby to łatwo sprawdzić - większość osób ma skonfigurowane bouncery w taki sposób aby po rozłączeniu się swoim klientem ustawił się status away (czyli nieobecny). Wystarczy wywołanie komendy whois, która zwróci informacje o użytkowniku (w KiwiIRC można też kliknąć na nick użytkownika i wybrać opcję „Info”, a interesująca nas informacja to "Oddalony" - jeśli występuje to znaczy, że użytkownik jest nieobecny, a obok podany jest wpisany powód). Jak wspominałem KiwiIRC jest raczej słabym klientem, w innych informacja ta jest prezentowana w bardziej wygodny sposób – tutaj porównanie listy użytkowników w KiwiIRC i HexChacie, w przypadku HexChata nicki w kolorze szarym (lub innym jaki skonfigurujemy) to osoby aktualnie nieobecne. Należy być więc przygotowanym na to, że gdy wchodzimy w porze nocnej lub w dzień roboczy w godzinach pracy/szkoły to możemy ujrzeć na liście kilka osób, a w praktyce może nie być nikogo dostępnego (no może z wyjątkiem botów które też posiadamy). Mogę jeszcze dodać, że jeśli ktoś jest away/oddalony to oczywiście nie znaczy, że musi używać bouncera, taki status można bez problemu ustawić samemu.

 

Myślę, że to ogólnie na tyle, wydaje mi się, że wyjaśniłem podstawowe kwestie, które stanowią najczęstszy problem dla nowych osób. Czy warto przebywać na IRC? Według mnie tak, często prowadzone są ciekawe merytoryczne dyskusje, a czasem można sobie po prostu luźno pogadać z osobami o przypuszczalnie podobnych zainteresowaniach (programowanie, informatyka). Tak więc ja serdecznie zapraszam i nawet jak po wejściu będzie cicho to nie należy od razu się zrażać, zachęcam do regularnego wpadania na dłuższy czas.

W razie pytań/wątpliwości/problemów chętnie pomogę czy to tutaj czy też na IRC (oczywiście o ile będę wiedział i będę tam dostępny).

3
komentarz 12 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

No i na IRCu lubimy sobie zadawać zagadki wink (pozdro dla radek024).

1
komentarz 12 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

No i na IRCu lubimy sobie zadawać zagadki (pozdro dla radek024).

Szczególnie tę z łódką, tja? laugh

Najs łork, Arek. :)

1
komentarz 12 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
A to radek024 ma jeszcze jakieś inne zagadki? :D

Dziękuję, mam nadzieję, że wyjaśniłem początkującym wszystko co trzeba wiedzieć.
1
komentarz 12 listopada 2016 przez draghan VIP (106,230 p.)

A to radek024 ma jeszcze jakieś inne zagadki? :D

Szczerze mówiąc... nie wiem. laugh A nie ma? xd Nie bywam tak często, jakbym chciał.

Dziękuję, mam nadzieję, że wyjaśniłem początkującym wszystko co trzeba wiedzieć.

Trochę mi rozjaśniłeś, dzięki! yes

komentarz 12 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Radek więcej chyba nie ma, ja za to mam jeszcze kilka. Zdradzę jedną z nich:

Czy każda trójwymiarowa zwarta i jednospójna rozmaitość topologiczna bez brzegu jest homeomorficzna ze sferą trójwymiarową?

Takie to tam luźne zagadeczki u nas bywają ;)

Jeśli dla kogoś ta jest za łatwa to oczywiście nie ma problemu, mogę zadać nieco trudniejszą. Najważniejsze jest, żeby się rozwijać i ciężką pracą dojść do poziomu "Mistrza Zagadek".

2
komentarz 12 listopada 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Pierwsze co pomyślałem po wejściu w temat to czy ktoś pamięta o zagadce XD Ale zawsze jest kulturka, miłe towarzystwo, jest o czym pisać, więc serdecznie polecam. Jeżeli nie ma mnie, to Eryk na pewno sobie poradzi z zadaniem zagadki :D
2
komentarz 12 listopada 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
@jpacanowski już podałem w poście tego linka, ale spoko, jakby ktoś nie zauważył to będzie dodatkowo.

@radek024 no jak mogłeś w ogóle pomyśleć, że nie pamiętamy? :D
2
komentarz 13 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

radek024, ta zagadka to jest cały sens IRCa, więc jak by można o niej zapomnieć? :D

2
komentarz 13 listopada 2016 przez radek024 Szeryf (77,180 p.)
Nic tylko napisać: dzięki za pamięć :D
2
komentarz 13 listopada 2016 przez niezalogowany
Nareszcie jakaś reklama IRC :D
komentarz 18 września 2020 przez urbix01 Gaduła (3,290 p.)
Czy to nadal funkcjonuje?
2
komentarz 18 września 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,550 p.)
Sam kanał IRC działa i można na niego wejść, ale teraz korzystamy z Discorda i to jest preferowany chat. Kanał na IRC jest połączony z głównym kanałem na Discordzie, więc jak komuś bardzo zależy to z pewnymi ograniczeniami może korzystać z IRC, ale generalnie obecnie zapraszamy na Discorda.

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 12 listopada 2016 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)

Ja również wszystkich zapraszam na IRCa, panuje tam raczej zawsze luźna (czasem chyba nawet za bardzo devil) i przyjemna atmosfera, można spokojnie sobie pogadać na różne tematy smiley

+1 głos
odpowiedź 13 listopada 2016 przez niezalogowany
Ja od siebie dodam - jak jestem na IRCu to śmiało można do mnie o JS zagadać ; )

Podobne pytania

+14 głosów
2 odpowiedzi 1,102 wizyt
+5 głosów
1 odpowiedź 923 wizyt
pytanie zadane 27 marca 2016 w Nasze poradniki przez Marcin Woźniak Bywalec (2,120 p.)
+9 głosów
2 odpowiedzi 563 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia 2018 w Sprawy forum przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,077 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...