• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Git, .gitignore

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,482 wizyt
pytanie zadane 10 listopada 2016 w Sieci komputerowe, internet przez snezzi Nowicjusz (180 p.)
Podczas nauki Django z tutoriala https://tutorial.djangogirls.org/pl/deploy/ utknąłem na tworzeniu repozytorium git.

Postępuję zgodnie z tutorialem jednak github nie ignoruje wskazanych plików w .gitignore. Podejrzewałem, że może to być spowodowane tym, że najpierw powinienem zrobić add i commit pliku .gitignore a następnie pozostałe pliki. Jednak w tym przypadku również na GitHub  zaciąga się wszystko. (Pracuje na windows)
Z góry dzięki za pomoc!
komentarz 10 listopada 2016 przez niezalogowany
Ale najpierw zrobiłeś commita z samym .gitignore, a później dopiero z innymi plikami?

Pokaż dokładnie jakie kroki wykonujesz
komentarz 10 listopada 2016 przez snezzi Nowicjusz (180 p.)

Tak. Moje kolejne kroki:

$ git init

$ git config --global user.name

$ git config --global user.email

Następnie ręcznie w tym samym folderze utworzyłem plik pycharm'a o nazwie .gitignore , gdzie zapisałem:

 

$ git add .gitignore

$ git commit -m  "My Django Girls app, first commit"

$ git add --all .

$ git commit -m "Second commit"

$ git remote add origin https://github.com/ksulima/my-first-blog.git

$ git push -u origin master

Przed każdym commit używałem jeszcze $ git status aby upewnić się czy na pewno robię to co chcę.

Tak to wygląda: https://github.com/ksulima/my-first-blog

 

1
komentarz 10 listopada 2016 przez niezalogowany
Na screenie masz plik ".gitignore.py" a nie ".gitignore"
komentarz 11 listopada 2016 przez snezzi Nowicjusz (180 p.)
edycja 11 listopada 2016 przez snezzi

W folderze wygląda to tak:

Można stworzyć plik bez żadnego rozszerzenia? Jeżeli zrobiłbym go w notatniku, to byłby .txt (przepraszam jeśli wykazuję się ignorancją, ale nie mam dużego doświadczenia)

Komendą $ git rm --cached <nazwa_pliku> usunąłem niechciane pliki. Teraz status wygląda tak:

Oznacza to, że .gitignore wciąż nie działa?

komentarz 11 listopada 2016 przez niezalogowany

Twój gitignore ma błędną nazwę, bo jest rozszerzenia .py, a tak nie może być (".gitignore" to kompletna nazwa, bez dodatkowych rozszerzeń)

Windows nie pozwala stworzyć takiego pliku wprost, ale można to zrobić nieco go oszukując korzystając z komendy shellowej:

touch .gitignore

Teraz ".gitignore" został stworzony i możesz go edytować, np:

notepad .gitignore
komentarz 11 listopada 2016 przez niezalogowany

Btw polecam zmieniać ustawienia wyświetlania nazwy plików, tak aby Windows zawsze pokazywał rozszerzenia, możesz to zrobić uruchamiając Eksplorator plików (czyli otworzyć dowolny folder), następnie: View -> Options -> "Change folder and search settings" -> karta "View" -> odznacz "Hide extensions for known file types"

komentarz 11 listopada 2016 przez snezzi Nowicjusz (180 p.)
Działa :) Wielkie dzięki za pomoc!

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 216 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2020 w Inne języki przez Piotr Radziwon Początkujący (330 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 317 wizyt
pytanie zadane 17 września 2019 w PHP przez michh123 Bywalec (2,790 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 385 wizyt
pytanie zadane 15 września 2018 w Inne języki przez Gucci Gaduła (4,580 p.)

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,598 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...