• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Matematyka - dowód wzoru dwumianowego Newtona

Object Storage Arubacloud
0 głosów
780 wizyt
pytanie zadane 29 października 2016 w Matematyka, fizyka, logika przez thekibi27 Bywalec (2,110 p.)

Witam!

Pytanie jest wyłącznie matematyczne, ale być może któryś z forumowiczów będzie w stanie mi pomóc. Sformułowałem je na stronie matematyka.pisz, ale nie otrzymałem odpowiedzi (link: TUTAJ). Chodzi o wytłumaczenie jednego przejścia w równaniu dowodu, gdzie a^(n+1) w następnym równaniu zapisano jako (n+1 0) a^n.

Ciężko to tutaj zapisać (n+1 0), ale chodzi tu o zbiór i podzbiór (n k).

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 29 października 2016 przez Benek Szeryf (90,870 p.)

To jest dowód przez indukcję. Wychodzisz z założenia, że:

(a + b)^n = sum(k=0 -> n) z (n po k) * x^(n-k) * y^k

działa dla dowolnego n. Na podstawie tego założenia musisz pokazać, że dla n+1 zachodzi taki sam wzór, tylko zamiast n podstawiasz n+1. https://en.wikipedia.org/wiki/Binomial_theorem#Inductive_proof. W Twojej wiadomości pominiętych jest sporo kroków, dlatego nie bardzo wiesz jak upraszcza się wyraz na pierwszej pozycji. Niestety to tak prosto nie działa, bo (n po 0) da zawsze 1, tak więc a^n =/= a^(n+1).

komentarz 29 października 2016 przez thekibi27 Bywalec (2,110 p.)
To rozumiem, mam zapisane wszystkie przekształcenia (a+b)^n+1 do zapisu, który kończy dowód, ale nie rozumiem jednego przejścia, wyżej opisanego. Wejdź w link, tam mogłem to lepiej przedstawić w równaniu.
komentarz 29 października 2016 przez Benek Szeryf (90,870 p.)
edycja 29 października 2016 przez Benek

Ten pierwszy wyraz może się tylko zamienić w momencie, gdy po drodze n przechodzi w n+1 w górnej granicy sumy. Innymi słowy miałeś gdzieś zamianę indeksów w wyrażeniu sumy, ale zmiany tej nie miałeś w wyrażeniu (n po k). By sobie to unaocznić, spójrz tutaj na dowód: https://www.math.hmc.edu/calculus/tutorials/binomial_thm/induction.html i porównaj drugie z kolei wyrazy w 4. i 5. przekształceniu. Tam właśnie dochodzi do takiej zamiany. Na stronie do której linkujesz, wprost tej zmiany nie widać, bo pominąłeś sporą liczbę kroków, tak więc palcem nie jestem w stanie Ci wskazać konkretnego przejścia w Twoim konkretnym wyprowadzeniu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,902 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 2,044 wizyt
pytanie zadane 23 października 2018 w C i C++ przez BinaryMan Stary wyjadacz (12,620 p.)
–1 głos
2 odpowiedzi 16,438 wizyt

92,555 zapytań

141,403 odpowiedzi

319,557 komentarzy

61,940 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...