• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux Mint 18 - kopiowanie plików

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,389 wizyt
pytanie zadane 23 października 2016 w Systemy operacyjne, programy przez webpasion Nowicjusz (230 p.)

Witam,

ano zainstalowałem sobie Linuxa Mint 18 (pierwszy raz w życiu) i na razie jestem zadowolony, tylko tak... chce przenieść/skopiować plik:

z   KATALOG DOMOWY/...   do    KOMPUTER/system plików/...

komenda cp */katalog1 katalog2 <!--NIE DZIAŁA-->

Ktoś coś ?Dzięki.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 23 października 2016 przez supciorr Początkujący (340 p.)
* oznacza wszytko

~ oznacza katalog domowy
0 głosów
odpowiedź 23 października 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
edycja 23 października 2016 przez zperkowski

W ogóle nie definiujesz czym jest u Ciebie komputer ani system plików. Te nazwy nie występują w ścieżkach katalogów.

Warto jeszcze podać ewentualny error, jeżeli komenda nie działa.

Jest błędem jest na pewno użycie * na początku ścieżki, a potencjalnymi błędami może być brak uprawnień do kopiowania w dane miejsce, brak katalogu kopiowanego, brak katalogu do którego kopiujesz, katalog nie jest pusty, który kopiujesz. Pewnie coś by się jeszcze znalazło. ;)

Zakładając, że chcesz przenieść katalog1 z zawartością do katalog2, czyli w katalog2 będzie katalog1 to, a oby dwa katalogi znajdują się w katalogu domowym, to powinno to wyglądać tak:

cp -R ~/katalog1 ~/katalog2

W ramach wątpliwości warto zajrzeć do manualna w Linuxie poleceniem man i nazwa polecenia, czyli:

man cp

Natomiast do przenoszenia używa się komendy mv.

komentarz 24 października 2016 przez webpasion Nowicjusz (230 p.)

Pyt1.

można skopiować coś po prostu przeciągając plik do innego folderu (wiem, że się narażam... ale tak jak ma to miejsce np. w Windowsie??)

Pyt2.

jak próbuję "na chama" przeciągnąć plik z katalogu X do katalogu Y to system właśnie krzyczy coś o uprawnieniach...

Jak nadać uprawnienia ?

:)

 

komentarz 24 października 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Uprawnienia właśnie po to są aby nie dało się wykonywać takich operacji nieświadomie.


Zakładam że masz cinnamona z nemo, w takim razie uruchom sobie menedżer plików z uprawnieniami i po prostu przeciągnij katalog

sudo nemo

 

komentarz 24 października 2016 przez webpasion Nowicjusz (230 p.)

Nie mam cinnamona z nemo tylko

Wydanie Linux Mint 18 Sarah 32-bitowe

Jądro systemu Linux 4.4.0-21-generic i686

MATE 1.14.1

komentarz 24 października 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Podpowiedź kolegi manjaro jest moim zdaniem bez sensu. Jeżeli wszyscy robiliby w taki sposób to wyjdzie na to, że robimy wszystko na kontach roota, a wtedy mamy sytuacje identyczne z Windowsa. Warto się nauczyć czym są uprawnienia i jak je sprawdzać oraz zmieniać.

Problem u Ciebie polega na tym, że próbujesz coś przenieść do katalogu innego niż Twój domowy. Do większości miejsc w systemie poza folderem domowym jest ograniczony dostęp. Tak właśnie jest z katalogiem /opt. Możesz sprawdzić uprawnienia poszczególnych katalogów poleceniem ls -l. Całą sprawę naprawi zastosowanie polecenia chmod lub chown - zależnie jaki efekt chcesz uzyskać. Jednak warto mieć w nawyku ustawianie jedynie takich uprawnień jakie są konieczne do wykonania zadania, a nie większych. Mam na myśli, że jeżeli chcesz mieć dostęp do folderu /opt/lampp to należy zmienić uprawnienia do katalogu lampp, a do wszystkiego co znajduje się w /opt. Twój problem powinna rozwiązać taka komenda:

sudo chown -R /opt/lampp

Uprawnienia istnieją oczywiście również w Windowsie, jednak nie są tam domyślnie ustawione tak restrykcyjnie co powoduje kuriozalne sytuacje takie jak dostęp do plików innych użytkowników tego samego komputera. Zrozumienie zasady działania systemu uprawnień pozwoli szybciej opanować te w Windows, gdy zajdzie taka potrzeba.

Dodatkowo zalecam przed skopiowaniem komend znalezionych w internecie, najpierw sprawdzić co ta komenda robi, co powoduje każdy parametr itd. Bezmyślne wykonywanie komend w Linuxie się często źle kończy. Na poniżej podanych stronach powinieneś znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące Twojego problemu:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chmod

https://pl.wikipedia.org/wiki/Chown

http://www.cybertech.net.pl/online/system/linuxzin/pliki/atryb.htm

http://www.arturpyszczuk.pl/commands-chmod.html

PS.Nie rozumiem Twojego stwierdzenia "wiem, że się narażam... ale tak jak ma to miejsce np. w Windowsie". Jak się narażasz? Tym, ze wspominasz o Windowsie? Osoby używające Linuxa nie są w żadnej sekcie, ani nie gardzą tymi co wypowiadają przy nich słowo na W albo na M. Windows nie jest idealnym systemem i każdy o tym wie. Linux też nim nie jest. Po kilku latach codziennej pracy z Linuxem mogę powiedzieć, że dostrzegam pewne aspekty systemów operacyjnych, których przed używaniem Linuxa niedostrzegałem. Warto jest nauczyć się Linuxa choćby po to, żeby rozszerzać swoje horyzonty i wiedzieć czego się oczekuje o systemu operacyjnego.

PS.PS. Tak w ogóle to warto wstawiać większe screeny. ;)

komentarz 24 października 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
@zperkowski nie zgadzam się z Tobą że moja wypowiedź jest bez sensu. Ja nie mówię że tak należy robić wszystko. Ale czasem trzeba coś pod rootem wykonać i jest to moim zdaniem szybki i łatwy sposób. Mnie się z kolei Twoja propozycja nie podoba aby zmieniać użytkownika do katalogu domyślnie przeznaczonego dla roota. Najwłaściwiej byłoby w konfiguracji lampa ustawić inny katalog pod serwer www z dostępem dla użytkownika na przykład ~/www Ale z tym za dużo zabawy dla początkującego.
0 głosów
odpowiedź 24 października 2016 przez matteo.web Użytkownik (700 p.)
edycja 24 października 2016 przez matteo.web
Przy środowisku graficznym MATE, też musisz otworzyć folder z XAMP za pomocą, prawy klawisz myszki "Otwórz jako administrator" i wtedy możesz przenieść folder.

Dodatkowo, przy linuksie napotkasz trochę problemów z uprawnieniami - dlatego odsyłam Cię tutaj, żebyś mógł ogarnąć temat uprawnień w tym systemie. http://www.cybertech.net.pl/online/system/linuxzin/pliki/atryb.htm lub http://www.xlin.hg.pl/podstawy/prawa.html

XAMP będzie wymagał zmiany uprawnień dla folderu www (lub public_html), żebyś mógł tam kopiować swobodnie pliki oraz wykonywać skrypty php.

dokładnie jest to komenda: chmod -R 777 /ścieżka do folderu/public_html
komentarz 24 października 2016 przez webpasion Nowicjusz (230 p.)
Super :) o to mi właśnie chodziło, dzięki kolego
komentarz 24 października 2016 przez matteo.web Użytkownik (700 p.)
Bardzo proszę :) Jak jeszcze będziesz potrzebował pomocy, pisz na pw.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 99 wizyt
pytanie zadane 10 marca w Systemy operacyjne, programy przez darknode Początkujący (430 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 156 wizyt
pytanie zadane 22 kwietnia 2023 w Systemy operacyjne, programy przez defałlt juzer Obywatel (1,140 p.)

92,568 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,638 komentarzy

61,957 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...